בסרטון שמופץ ביממה האחרונה, נראים קבוצה של לוחמים צ'צ'נים כשהם מעניקים עזרה ראשונה ללוחם ביחידה שלהם, שנפצע בקרבות בעיר מריופול באוקראינה. גולשים חדי עין מישראל הבחינו, כי הציוד הרפואי אשר משמש את הצ'צ'נים הוא ישראלי, כולל תחבושת הנחשבת לפיתוח ייחודי.

הלוחם שנראה בסרטון נפגע קשה וסובל ממספר פציעות חודרות, הדורשות מענה מהיר לעצירת דימומים רבים. בסרטון ניתן לראות שאחד מהחיילים שמטפלים בו, שולף תחבושת מסוג "פירסט קייר" ישראלית.

זו נחשבת לפיתוח ייחודי, שנותן מענה מהיר ואפקטיבי לעצירת דימומים, על ידי ביצוע לחץ ישיר על הפצע. כחלק מהפיתוח הישראלי, התחבושת מגנה מפני כניסת זיהומים, אשר עלולים לסבך את תהליך ההחלמה בהמשך.

הציוד בחזית (צילום: Tatush94276111, Twitter)
לוחמים באוקראינה עם תחבושת ישראלית | צילום: Tatush94276111, Twitter

מדובר בתחבושת אשר נמצאת בשימוש נרחב בצבאות העולם ובצה"ל כבר שנים רבות, וגם משווקת על ידי חברות אזרחיות. לא ברור כיצד הציוד הגיע לידי הלוחמים הצ'צ'נים, אשר נראים מתורגלים בהנחה שלה.

ייתכן כי הגיעה אליהם דרך סוחרים עצמאיים, או שהם פשוט רכשו אותה באינטרנט, כשבאתרים היא מוגדרת כ"תחבושת קרב ישראלית" בעלות ממוצעת של 15 דולר ליחידה.

למרות שישראל לא סיפקה נשק למי מהצדדים במהלך הלחימה, ניתן לראות מדי פעם ציוד שמקורו ישראלי. בידי צבא אוקראינה רובי תבור אותם הם מייצרים ברישיון, כשמהצד הרוסי דווח לא מזמן על מל"ט מיושן מתוצרת ישראל, שסופק בעבר לצבא הרוסי.

ככלל, ישראל מקפידה שלא לספק ציוד צבאי לאוקראינה, למרות בקשות רבות. אולם יש לציין שבעבר, יצואני ביטחון ישראלים אימנו את הצבא האוקראיני, ועל פי פרסומים זרים אף סיפקו להם נשק מתוצרת רוסית.