החייל הרובוטי - כך יראו חיילים בעתיד
הלוחם העתידי: מוגן יותר, חכם יותר | צילום: צבא ארצות הברית

מגן גוף, שלד מכני, מחשב וסוללה: כל אלו יהיו בעתיד הקרוב חלק מהפק"ל של כל חייל, שיהפוך באופן מעשי לסוג של רובוט לוחם וקטלני, אם תרצו - חצי אדם, חצי מכונה. אי שם במחשכים ולפעמים גם באופן גלוי, פועלות מעבדות שכל תפקידן הוא להפוך את האדם לסוג של לוחם על - סופרמן וגם סופרוומן שיתגברו על כל אויב. את חלק מהאמצעים אגב, כמו למשל מגן פנים וחיישנים, ניתן כבר לראות בשטח. תשכחו מהחייל הפשוט שקורס תחת נטל המשקל כשהוא צועד קילומטרים רבים, חמוש ברובה סער ולא ממש יודע מה קורה סביבו, וקבלו הצצה ללוחמי העתיד.

הביגוד: מדים מותאמים ועמידים במיוחד

הדרך להפוך את הלוחם לגיבור על מתחילה כבר במתפרות, שם פיתחו מדים נוחים במיוחד לחיילים. נכון להיום, המדים, בטח שלנו בצה"ל, חמים בקיץ וקפואים בחורף, אבל ניתן כבר לראות בשטח מדים קלים שמותאמים לחיילים במידות שונות, עמידים לבלאי וגם שומרים על הגוף בתנאי אקלים שונים. כמו כן, גם מדים עם כיסים ייעודיים רבים, ואף כאלה שניתן לחבר להם עזרים שונים.

קחו לדוגמה את המדים החדשים שרכשו במערכת הביטחון הישראלית: אם פעם אוורור לבית השחי היה נחשב לשיא הקדמה, היום אנחנו מדברים על חולצה מבד שדומה ל"דרייפיט", שמטרתו לצמצם את הזעת החיילים. מדובר במדים ללא כפתורים ועם מגני מרפקים, שאותם אפשר להדק ולהתאים לפי מידת גופו של הלוחם. המכנסיים עשויים מבד שנקרא "ריפ סטופ", והם עמידים מאוד מפני קריעה. גם זה מגיע עם מגני ברכיים מובנים, מה שאומר הסוף לברכיות על הקרסול.

אמנם המדים האלה כבר קיימים בשטח, אבל במקרה שלנו בישראל, זה קיים רק ביחידות כמו שייטת 13, רימון, סיירת מטכ"ל או הימ"מ. בארה"ב לשם ההשוואה, כבר ניתן לראות את זה בקרב רוב הלוחמים ואף אצל אנשי היחידות העורפיות.

100 ק"ג? בקטנה

בזכות הפיתוח הבא, אתם תוכלו ללכת עם עשרות ק"ג על הגב במשך עשרות ק"מ מבלי להתאמץ בכלל. "חליפת השלד" שמפותחת כיום בעיקר בארה"ב, היא סוג של חליפה מכנית אותה לובשים בפשטות על הגוף, והיא מתיימרת להפוך אתכם לחזקים, כמעט כמו איירון מן.

חליפת TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit) למשל, אשר גם אותה מפתחים בארה"ב לבקשת פיקוד הכוחות המיוחדים, מורכבת משילוב של שלד מתכתי ושריון חיצוני שמחוברים לסוללה, וחיישנים שבגדול, מרגישים את תנועת הגוף ומתאימים לכך את תנועת השלד. כך, החייל לא צריך להפעיל את השרירים שלו, והוא יכול ללכת רחוק יותר וכאמור עם משקל כבד יותר, מבלי להרגיש שהוא בכלל זז. המערכת כוללת גם סוללה ומסך, בו ניתן לראות את אחוזי הסוללה ואפילו את מדדי הגוף של מי שלובש אותה. במחשב הזה ניתן לראות גם איפה הלוחם נמצא, איפה כל הכוח ואפילו לקבל ולשדר את מה שנקלט באמצעי ראייה שונים.

חברת "Revision military", גם היא מארה"ב, המציאה משהו קל יותר: שלד מכני שמולבש רק על הרגליים, ולוקח את עומס המשקל מרגלי החייל. גם מערכת זו מגיעה עם סוללה בעלת אורך חיים של 6 שעות, אבל בגלל שהמשקל כבר לא פקטור, אפשר להעמיס כמה שרוצים על הגב. חוץ מזה, ניתן לשדרג אותה לחליפת שלד מלאה הכוללת שריון וחיבור לשלל חיישנים.

חשוב להגיד שהמיגון שכבר קיים ישודרג, והוא יוכל להתמודד עם פגיעות הדף, רסיסים וקליעים בקוטר משתנה, כשחלק מהחברות מדברות גם על קליעי 0.5. כמו כן, המיגון החדש יהיה גם עמיד לאש. בתא קטן, ישמרו הלוחמים חליפות או שמיכות שיסתירו אותם מאמצעי ראייה תרמיים או כאלה שמזהים חום גוף, ככה שאחרי שהחייל קיבל מערכת שתיקח ממנו את עניין המשקל וקיבל שריון, הוא גם הופך לרואה ואינו נראה.

כך זה נראה:

לחייל של העתיד תהיה גם קסדה שמגנה על כל הפנים, ולא רק על חלק מהראש. כאלה אגב, ניתן לראות כבר היום, ושוב - בעיקר בקרב לוחמים של צבא ארה"ב. מדובר בקסדות קלות במיוחד וכאלה שעמידות הרבה יותר בפני פגיעות, והן מגיעות עם מגן פנים ומשקף ששומר גם על העיניים.

החייל הרובוטי - כך יראו חיילים בעתיד
מערכת FELIN הצרפתית | צילום: משרד ההגנה הצרפתי

המיגון הזה שוקל פחות מק"ג, והוא בנוי בצורה כזו שלא תפגע בשדה הראייה של החייל. היא מרופדת היטב, ולא פחות חשוב, כבר היום הקסדות האלה מגיעות עם מגוון רחב של חיבורים למערכות קשר ומחשוב. כיום ניתן לראות את המיגון הזה בעיקר אצל טייסי מסוקים אמריקאים ומכונאים מוטסים, וקיים תיעוד גם של חיילי חי"ר שצוידו במיגון ראש מלא. גם חלק מצבאות אירופה כבר רכש קסדות כאלה, אבל במספרים קטנים למדי. בחלק ממכוני המחקר מבטיחים שבעתיד הקרוב הקסדה תהיה מחוברת למחשב, וניתן יהיה להקרין לחייל מידע רלוונטי על המשקף, ומי יודע, אולי גם יהיה חיבור למיזוג אוויר. אמנם החלק האחרון היה כבר פנטזיה שלנו, אבל אנחנו מזמינים אתכם להתרשם מהמוצר בסרטון הבא:

השבב שיהפוך כל חייל לגיבור על

אחרי שיחליפו את השרירים של החייל במערכות מכניות ויגנו עליו מפני כל איום, יציידו אותו בהרבה מאוד חיישנים, מערכות תקשורת ומערכות שליטה ובקרה. על גבו יהיה מחשב עמיד במיוחד שישדר לו את המידע שיגיע משלל החיישנים, יראה לו איפה הוא נמצא ואיפה נמצא שאר הכוח. במקרה של מפקדים - גם יחבר אותם לתמונת המצב.

צבא צרפת למשל, כבר הצטייד במערכת FELIN, מערכת שמורכבת ממשקפת אינפרא-אדום וכוללת את רובה הסער FAMAS המשודרג ובנוסף, מצלמה זעירה שמותקנת על הקסדה ומשדרת מידע למחשב של החייל ולמפקדיו. המערכת הזו כוללת גם ערכת מיגון אישית, הכוללת הגנה מאש, מים, נשק כימי וכמובן מיגון נגד ירי. השכפ"ץ החדש הוא אפוד מגן אלקטרוני בעל חיישנים, והוא כולל גם התקן מחשב פנימי ומערכת הפעלה, משדר GPS ואפילו מתקן טיהור מים אישי.

החייל הרובוטי - כך יראו חיילים בעתיד
מיגון פנים לצוות מסוק בצבא ארצות הברית | צילום: צבא ארצות הברית

חוץ מזה, קיימות כבר היום מערכות מחשוב שהחייל לובש על גופו: אלה מחוברות לאמצעי ראיית הלילה שיש לו ולמערכות התצפית. בנוסף, הן מחוברות לשלל מערכות שמספקות לו מודיעין ותמונת מצב של הכוח - כולל מידע ממטוסים ללא טייס, תצפית ודברים חשובים נוספים, כאשר הכל משודר למחשב קטן שיש לו על כף היד או למסך קטן שממוקם מול עיניו.

כך גם מערכת השו"ב הטקטית-אישית Dominator-LD של אלביט, השוקלת פחות מק"ג אחד. היא כוללת משואה TORC2H –D, מערכת המאפשרת לכל חייל לקבל נתונים קריטיים ברשת הצבאית ומערכת קשר קלת משקל מסוג PNR-1000A, המאפשרת יכולות תקשו"ב איכותיות ואף יכולות ניווט מתקדמות.

השאיפה לעתיד היא שחיישנים נוספים ומצלמות זעירות שיותקנו על הלוחם עצמו, יאתרו עבורו צלפים של האויב, מטענים ועמדות – גם בחשיכה מוחלטת ובתנאי מזג אוויר קשים. תהיה לו כמובן אפשרות לעביר את הנתונים לעמדות אחוריות, למשל מרכזי פיקוד, סוללות ארטילריה, טנקים ועוד, מבלי לדבר – כלומר, באופן אוטומטי ברשת, ואלה ישמידו אותן עבורו ו'ינקו' לו את הדרך. אחת הבעיות הכי גדולות עם כל מערכות המחשב של היום, היא עודף המידע שמגיע לחייל ולמפקדים. לא סתם טובי המהנדסים עובדים על זה ומנסים ליצור מחשבים שיתקשרו עם מחשבים של כוחות אחרים, ובכך יאפשרו ללוחם להתעסק במה שחשוב - בעיקר בלחימה.

אבל כל זה כסף קטן אל מול המיזם השאפתני בהחלט של צבא ארה"ב, שמטרתו ליצור שבב שאותו ישתילו במוחו של כל לוחם שמתגייס, ובכך למעשה יחברו את המוח האנושי ישירות למחשב. סוכנות המחקר לפרויקטים מיוחדים - דארפ"א, עובדת כיום על אותו השבב ש"יפתח את הערוץ בין מוחם של בני אדם לבין אלקטרוניקה מודרנית", או במילים אחרות: חיילי העתיד יהיו סוד של סייבורגים. למעשה, מטרת המחקר היא ליצור יישומים שיאפשרו לצבא להגביר את עוצמת הראייה והשמיעה של הלוחם, בעזרת נתונים שיגיעו מחיישנים חיצוניים לזה שיושתל במוח, וזה כבר יהיה ממש גיבור על. מה שכן, גם בדרפ"א מציינים שייקח זמן עד שנגיע לשם, כי קודם לכן, צריך לעשות כמה פריצות דרך ברמה של פרס נובל בתחומים כמו מדעי המוח, רפואה, ביולוגיה ועוד.

לסיכום, נגיד שאנחנו לא ממליצים לחיילי שנת 2016 לחכות לכל הדברים האלה אלא להסתפק במה שיש, כי לצד הפיתוח – ישנו גם את העניין הכלכלי הלא קטן בכלל, ככה שגם מה שכבר קיים - לא יגיע כל כך מהר. אבל מי יודע, אולי נוב' 2045 כבר יזכו לחתום על כל מה שמופיע פה.