מדובר בטיל כחול לבן, אחד מאמצעי הלחימה הוותיקים והיעילים של חיל הים, ועכשיו, לראשונה, הוא מוצב על ספינת טילים מסוג "סער 4.5". בסרטון שלפניכם, המפורסם כאן לראשונה, טיל "ברק 1" משוגר במסגרת אימון מבצעי מסכם. לפי התרחיש באימון, איום בצורת מל"ט קטן מתקרב לספינה, כשהוא טס במהירות יחסית גבוהה, בגובה נמוך ומכיוון שאינו צפוי, מה שהופך אותו לקשה יותר לזיהוי. המטרה ברורה - מערכות ההגנה של הספינה צריכות לזהות את אותו איום ולטפל בו במהירות.

"אימון מבצעי מהסוג הזה לוקח את כל מערכות ההגנה על הספינה לקצה, מאחר והוא מפעיל את כולן בו זמנית, מבלי שיפריעו אחת לשניה", מסביר לנו ראש מחלקת אמל"ח בחיל הים, אל"מ מוטי פיין. לאחר שאישר את האימון החדשני, מוסיף פיין, התגובות שקיבל היו ספקניות לגבי תפעול כלל המערכות על הספינה במקביל. עם זאת, הוא לא היה מופתע שהשיגור הצליח. "כשאני מסתכל על ספינה, אני יודע שיש לה את הכלים להתמודד עם האיומים הלא פשוטים שיש פה בזירה", אומר אל"מ פיין.

 

טיל מסוג ברק 1 (צילום: דובר צה"ל)
"לא הופתעתי כשזה הצליח", שיגור טיל ברק 1 | צילום: דובר צה"ל

"לא תמיד תכיר את כל האיומים שיש, יפתיעו אותך"

ברק 1 הנו חלק ממערכת ההגנה האקטיבית של הספינה, אשר מתחלקת לשני חלקים: הגנה אקטיבית קשה - (הטיל שיוצא מהספינה לפגוע באיום, הברק 1 במקרה הזה), והגנה אקטיבית רכה - שיבוש מערכות הניווט וההנחיה של האיום.

אל"מ פיין מסביר כי במסגרת תפקידו הוא שומר על איזון בין הרצון לשדרוג תמידי ומהיר של המערכות, לבין השליטה המלאה של המפעילים בהן. "לא תמיד תכיר את כל האיומים שיש, יפתיעו אותך. אז כשאתה בוחן את עצמך, העניין הוא לא רק המערכות הכי מתקדמות, אלא גם המיומנות והיכולת של המפעיל. גם אם קונים את כל הדברים הכי חדשים, זה לא יעזור אם אתה לא מאמן את עצמך ולא לוקח את עצמך לקצה". מניסיונו הוא יודע שהאפקטיביות בשדרוג תכוף של כלים ומערכות, לא גבוהה כלל.

אלוף משנה מוטי פיין (צילום: דובר צה"ל)
"לספינה יש את כל הכלים להתמודד עם האיומים הלא פשוטים שיש פה בזירה". אלוף משנה מוטי פיין | צילום: דובר צה"ל

לסיום, אל"מ פיין מספר על תרגיל אחר שנערך בסוף השנה שעברה, אשר כלל את הטיל החדיש ביותר - הברק 8. כשמו כן הוא - בעצם מן דגם משוכלל ומפותח יותר של הברק 1. אל"מ פיין הסביר שאסור לו לגלות מה הטווח שיוכל להגיע אליו ובכמה הוא חזק יותר מהברק 1, אבל הוא כן אמר: "זה דור מתקדם יותר מהברק 1, זה לא פי 8 אבל בוא נאמר שזה גם לא רק פי שתיים".

>> הצצה לקסדת העתיד של טייסי החמקן