אפוד T9Design (צילום: T9Design)
נוחות מירבית והתאמה מירבית לגוף החייל ולמשימה | צילום: T9Design

צה"ל אישר לשימוש אפוד לחימה חדש, שפותח על ידי חברת T9Design - חברה המתמחה בעיצוב, פיתוח וייצור טקסטיל טכני בתחום הביטחוני והאזרחי. האפוד הרב תכליתי נועד למתארי לחימה מגוונים, ולאחר שבשנה האחרונה הוא היה בניסוי ביחידות מיוחדות וביחידות סדירות בצה"ל, הוא אושר לשימוש מבצעי.

"מדובר באפוד שמותאם לכלל מתארי הלחימה שקיימים כיום והחייל בוחר בדיוק את התצורה שהוא צריך בזמן נתון", אומר יאיר נייגר, מנהל פרויקטים ואבטחת איכות בחברה וזה שעומד מאחורי העיצוב והפיתוח של האפוד. "אנחנו מבינים כי סוגי הלחימה משתנים בהתאם לאיום. למשל, במתאר לחימה של בט"ש (ביטחון שוטף), החייל מסתובב עם ציוד לחימה מינימאלי ומוסיף מיגון של פלטות קרמיות, שמכונה 'קרמון'. מנגד, בלחימה כוללת החייל לוקח ציוד לחימה מלא, אך מסתובב ללא מיגון או במקרים מסוימים רק עם מיגון 'רך'".

לדברי נייגר, באפוד הסטנדרטי אפשר לדחוף את הלוח הקרמי לתוך האפוד עצמו ולהוציא אותו במידת הצורך, אבל אז ה'ווסט' אינו מותאם בדיוק לגוף ולא לצורת הלחימה. "את האפוד שפיתחנו ניתן להתאים גם בתור 'קרמון' וגם כאפוד עצמאי ללחימה כוללת. הוא נוצר במחשבה לחימתית-טקטית, ומאפשר נוחות מרבית ללוחם בכל מצב נתון, עם כל הציוד שנמצא עליו". 

ההתאמה של האפוד לגופו של הלוחם והנוחות בשימוש בו, הם היתרונות המרכזיים של הפיתוח החדש מבית T9Design. "ה'ווסט' קל יחסית ויש לו ריבוי פתיחות שיהיה נוח ללבישה ולהסרה, עם ובלי הלוח הקרמי, וגזרה מותאמת בשתי התצורות. הוא פותח בשיטה חצי מודולרית, כך שציוד החובה הבסיסי שהחייל צריך כמו מחסניות, רימוני רסס, תחבושת אישית, חוסם עורקים והתקן לאמצעי ראיית לילה או יום מותקנים עליו באופן קבוע. כל לוחם יכול להוסיף על האפוד עוד ציוד בהתאם למשימה עצמה, כמו מכשיר קשר, תא כללי למפות ולכלי כתיבה, שקית שתייה, רימונים נוספים ועוד. הגב של האפוד יכול להיות חלק לגמרי, כך שניתן יהיה לשים עליו תיק תרמילאים", מציין נייגר.

במהלך הפיתוח של האפוד, ביצעה החברה בדיקות שטח, שכללו את כלל גזרות הלחימה והאימונים הצה"ליים, וכן נבדקו נוחות מבצעית ממושכת ואפקטיביות בלחימה.

ישראל דיפנס

>> רובה הלייזר שהולך להפתיע אתכם - ולא לטובה