נשק לייזר (צילום: פטריק פריב)
ירי לייזר כחול מחמישה קנים שונים | צילום: פטריק פריב

כשמדובר בכלי נשק, הגודל לרב קובע. ככל שכלי נשק הוא יותר מאסיבי, זה גורם לנו לחשוב שהוא יותר עוצמתי ויותר יעיל. על פי התפיסה הזו, הרובה הזה נראה כמו אחד הרובים הכי מאיימים שיש בשוק, אבל את זה צריך לבדוק. מדובר ברובה לייזר מתוצרת גרמנית במשקל של כשלושה קילוגרמים שמשגר קרני לייזר בצבעים אדום, ירוק וכחול. גולת הכותרת של הרובה שנחשף היום בדיילי מייל הבריטי היא הקרניים הכחולות שמשוגרות מחמישה קנים במקביל בעוצמה של 1.4 וואט. כדי לסבר את האוזן – מדובר בעוצמה שמספיקה כדי לפוצץ בלון גומי בתוך שמונה שניות ממרחק של מטר.

בגדול, זהו.

הרובה הזה, שעדיין נמצא בשלבי פיתוח, לא מתאים לשימוש מחוץ למבנים בגלל תקנות בטיחות ואם נודה בזה – הוא די מסורבל ביחס לסחורה שהוא מספק. מעבר לזה, יש את התכונה המובנית של הלייזר שהוא עלול לעוור, אבל זו לא תכונה שיכולה לעשות בה שימשו בשדה קרב מכיוון שזה מנוגד לדין הבינלאומי.

נשק משגר לייזר (צילום: פטריק פריב)
נראה עוצמתי, הא? | צילום: פטריק פריב

נשק לייזר גרמני (צילום: פטריק פריב)
אבל זה כל מה שהוא מסוגל לעשות | צילום: פטריק פריב

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

נשקי לייזר הם פנטזיה עתידנית של לא מעט יצרני נשק. העוצמה שניתן להעביר באמצעות קרן לייזר היא חזקה מאוד ויכולה לגרום לא מעט נזק כשיודעים להשתמש בה נכון, אבל עד היום, מעטים הצליחו להכשיר מערכות נשק מבוססות לייזר אפקטיביות. אחד הפרויקטים הכי מוכרים בעולם הלייזר הוא הנאוטילוס: סוללת לייזר נגד טילים תלולי מסלול מפיתוח ישראלי-אמריקאי. תכנית הנאוטילוס הופסקה כתוצאה מהיעדר הישגים. פרויקט נוסף, מוצלח יותר, הוא ה-ADAM, מערכת ליירוט טילים תלולי מסלול בטווחים טקטיים מתוצרת לוקהיד מרטין. המערכת עד כה הראתה הישגים מרשימים בניסויים שנערכו בה והיא נראית די מרשימה.

הרובה החדש שנחשף כאמור, הוא רק בשלבי פיתוח ויתכן שכן יהיה יעיל בסופו של התהליך. בינתיים, אפשר פשוט להתענג מהסרטון של הבלונים מתפוצצים בזה אחר זה.

>> צפו: כך בונים את מטוס ההרקולס החדש של ישראל