רובה צלפים ברק (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
רובה הצלפים מסוג ברק, עם התחמושת הקיימת טווח הדיוק מצטמצם ל-600 מטר | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

בצה"ל קיים מחסור בכדורים לנשק צלפים ארוך טווח, זאת לאחר שנמצא כי תחמושת שנרכשה בכמות גדולה אינה מדויקת בטווחים שמעל 600 מטרים. כך נחשף באתר "ישראל דיפנס". גורמים המעורים בנושא טוענים כי התחמושת שנרכשה עבור הרובה, המכונה "ברק" (מוכר גם בשמות HTR-2000 או 338), אינה מתאימה לשימוש בטווחים שאליהם יועדה מלכתחילה. כך שבמקום לירות לטווח של עד 1,200 מטר, ניתן להשתמש בה רק עד למחצית המרחק. מעבר לכך – הירי הופך ללא מדויק.

ה"ברק" (לשעבר "אוהד") הוא רובה צלפים עם קליבר (רוחב קנה) 0.338, שמייצרת החברה האמריקאית H-S Precision. טווח הירי המקסימלי בו ה"ברק" אפקטיבי הוא בן 1,500 מטר. צה"ל רכש את הרובה לפני כשלוש שנים על מנת שיחליף את ה-M82A1 בארט קליבר 0.5, כרובה צלפים לטווחים ארוכים של צה"ל. הרובה בעל הקנה מפלדת אל-חלד וקת ארגונומית מתכווננת, תוכנן במקור למטרות ציד וצליפה בחיות, אך הוסב לשימוש צלפים בצבא.

רובה צלפים ברק (צילום: זרוע היבשה)
רובה ציד שהוסב לשימוש צבאי | צילום: זרוע היבשה
 >> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

 תחמושת בלתי יציבה המושפעת מהבדלי טמפרטורה

  חברת H-S Precision עצמה מתמחה דווקא ביצור של חלקי רובה העשויים עץ (המכונים גם "מעצים"), ובין היתר מייצרת גם את אלו של רובה הצלפים הסטנדרטי של צה"ל, M24 מתוצרת Remington. ה"ברק" נכנס לשימוש בכל מערך הצלפים של צה"ל ובמקביל לרכישתו הצטיד הצבא גם במוצרים נלווים כגון: כוונות, אמצעי ראיית לילה, וכמובן מלאי תחמושת גדול.

לדברי גורמים יודעי דבר, התחמושת שנרכשה, "נמו טאלי", מתוצרת חברת Nammo הנורבגית, אינה מתאימה. מדובר בתחמושת בלתי יציבה אשר מושפעת מהבדלי הטמפרטורה שגורמים לפיזור ירי גדול הרבה יותר. לצה"ל מלאי גדול ממנה, ושם ככל הנראה מודעים לרגישויות אלה ומטפלים כרגע בנושא. מדובר צה"ל ומשרד הביטחון סרבו להתייחס לדברים.

ישראל דיפנס

 >> הגלבוע SMG החדש: הנשק הישראלי שיכבוש את העולם?