גלבוע snake (צילום: ישראל דיפנס)
זוג כדורי 5.56 בירייה אחת. גלבוע snake | צילום: ישראל דיפנס

זו הייתה אחת ממתקפות הטרור הגדולות ביותר, לפחות שמונה חוליות של מחבלים חצו את גבול ירדן תוך ניצול הגבול הפרוץ אל מול זה המצרי שהפך מבוצר. מה שהם לא ידעו זה שמרגע שחצו את הגבול ניטרו אותם חיישנים אקוסטיים מוסווים בשטח, שמקושרים לחמ"ל ולמטוסים ללא טייס שיודעים להגיע לנקודה על פי החיישן שהופעל. כוחות צה"ל שהוקפצו לגזרה צפו בתנועת המחבלים ששודרה למסכים הניידים שהיו לכל המפקדים. ראשונים התמקמו הקלעים חמושים ברובי הגלבוע DMR, אחריהם החלו לפעול חוליות של חיל הנדסה שהפעילו משבשי מטענים ניידים, ולצדם לוחמי האיסוף הקרבי, שהפעילו מערכת סיגינט ניידת לאיסוף מודיעין – כולל ממערכות הקשר של המחבלים. תוך זמן קצר המעגל נסגר וראשונים לירות היו השריונרים שהתמקמו מבעוד מועד. אלו ירו פגזים מיוחדים נגד חי"ר ולבסוף הגיעה הסתערות החי"ר, חלקם חמושים ברובה דו קני הגלבוע "סנייק", שסיימה את העבודה.

האמצעים מהתרחיש הזה הם חלק קטן ממה שהוצג השבוע בתערוכת ISDEF 2013, שמתקיימת זו השנה השביעית. עשרות חברות מהארץ והעולם הגיעו בכדי להציג את מיטב כלי הנשק שלהם, מערכות טכנולוגיות ואמל"ח וכמובן למכור כמה שיותר. לתערוכה הגיעו גם מאות נציגים מצבאות וגופים ביטחוניים מהארץ והעולם בכדי לבחון מה מהמוצגים ימצא עצמו ליחידות השונות. יצאנו לשם כדי להביא לכם סקירה של המערכות אשר מי יודע, חלקכם אולי יזכה להפעיל אותם כבר בשנה הבאה.

מטרה ניידת

כדי להיות לוחם טוב צריך להתאמן, וכדי להתאמן באופן יעיל צריך לדעת לעשות זאת באופן היעיל ביותר. ה-SCT של חברת Romtes Technologies, מציגה פתרון מעניין לחיסכון בשעות אימון והתייעלות בזמנים. מי מאתנו, הלוחמים, לא מכיר את הרגע הזה אחרי שאתה מסיים לירות וצריך ללכת למטרות ולסמן אותם. לא מעט זמן מבוזבז על השלב הזה, במיוחד כשהמטרות רחוקות. במקרה הזה מדובר במטרה רובוטית, שלא רק שהיא מגיבה לפגיעות של היורה – כלומר נופלת כשצריך – היא גם באה אליך אחרי שאתה מסיים לירות וחוזרת אחרי שאתה מסיים לסמן.

וסטים ותיקי נשיאה מודולריים

מנשא של T9 Design (צילום: האתר הרשמי)
תיקי נשיאה חזקים במיוחד המיועדים למשקלים כבדים | צילום: האתר הרשמי

מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה לימדו אתנו שהלוחמים ילכו ברגל גם במלחמות העתיד והרבה, לכן ישנה חשיבות רבה לאיכות ולמבנה הווסטים ותיקי הנשיאה של הלוחמים שידעו לפזר את המשקל הכבד וכמובן להיות עמידים. חברת T9 Design הישראלית מתמחה בעיצוב, פיתוח וייצור טקסטיל בתחום הביטחוני ובתערוכה הוצגו שלל תיקי נשיאה ווסטים שמתאימים עצמם ללוחם. הווסטים נתפרו בצורה כזו שמלבד פיזור המשקל הציוד יהיה נגיש ללוחם בקלות. תיקי הנשיאה חזקים במיוחד וניתן לשאת בהם משקלים כבדים, טילים, מל"טים זעירים ועוד. הם בנויים לפתיחה קלה ומהירה.

גלבוע Snake

גלבוע snake (צילום: ישראל דיפנס)
הנשק שישפר את המקבץ. גלבוע סנייק | צילום: ישראל דיפנס

הרובה כפול הקנה הזה של חברת סילבר שאדו הישראלית, נועד להעביר כוח אש כפול לאויב. נציג החברה הסביר שלא משנה כמה הלוחם מיומן תמיד תהיה תנועה קלה של הקנה, ונשק זה ישפר את המקבץ בירייה אחת. הנשק נבנה לתפעול בצורה נוחה ללוחם ומחומרים קלים כך שלמרות התוספת הוא שוקל ארבעה קילו בלבד. עוד הסביר הנציג כי בעבודה של יחידות מיוחדות, שם ישנה חשיבות גבוהה לנטרול היריב, הנשק, בעל דיוק גבוה, משתק את המטרה בלחיצת הדק אחת שמכניסה לגוף זוג כדורי 5.56.

החברה הציגה גם את שאר דגמי המשפחה שמבוססת על m-16 ומגיעה בשלל גרסאות, מתת מקלע ועד רוס"ר. חלק מרובי הגלבוע יורים כדורי 7.62 ויכולים להיטען במחסניות של רובי קלאץ'. בנוסף הציגו גלבוע שמותאם לפריצת דלתות ורובה צלפים שנקרא תמנע עם משתיק קול שפועל לטווחים של 800 מטר, מה שמגן כמובן על הצלף ומיקומו.

קורנר שוט

אין תמונה
לא צריך להוציא את הראש מעבר לפינה כדי לירות על האויב. קורנר שוט

רובה נוסף שהוצג בתערוכה זה הקורנר שוט המוכר. לדברי נציג החברה מדובר באותה ערכה שהופכת כל אקדח לרובה סער, אולם החברה פעלה בתקופה האחרונה להתאים את הערכה לעוד סוגי אקדחים. מהקורנר שוט ניתן לירות באופן בטוח באמצעות מסך קטן שמחובר אליו. השנה הציגו גם יכולת להביט מכוונת הרובה גם באמצעות מסך מרוחק, כלומר מלבד היורה גם מפקד הכוח או כל מי שמצויד במסך יכול לראות מה קורה מעבר לפינה ממקום בטוח.

מל"ט מבוסס אקוסטיקה

חברת Microflown Avisa הציגה בתערוכה מל"ט שמגלה את המטרות שלו באמצעות חיישנים אקוסטיים, מה שמקצר את זמן התגובה ומגדיל את דיוק המערכת. בזכות החיישנים, אותם ניתן להתקין גם על רכבים ואפילו על חיילים, ניתן לאתר באופן מהיר ומדויק מקורות ירי וכמובן גם לאתר את הארטילריה של האויב. על המל"ט יש גם מצלמה איכותית והמערכת שלו יודעת לעשות אינטגרציה בין כל הנתונים שהיא סופגת, לנתח אותם ולשדר לכוחות על הקרקע. לא פחות חשוב מדובר במל"ט קטן שאותו כל חייל יכול לקחת על הגב ולהרים אותו תוך דקות מכל מקום.

פגזים קטלניים לכל מטרה

חברת ATK מארה"ב הציגה את פגז הטנק המשולב, M830. השריונרים שבינינו יודעים שאת הטנק הם צריכים לזווד במגוון של פגזים, חודר שריון או נגד חי"ר, ובכן הפגז הזה יכול לפעול נגד שני המטרות האלה ואפילו נגד מטרות אוויר. כל מה שצריך לעשות זה לסובב את החלק העליון של הפגז ולכוון אותו על הנקודה הנכונה, להכניס לקנה ולירות, הפגז כבר יעשה את השאר. נציג החברה סיפר שהם ייצרו למעלה ממאה אלף פגזים כאלה שנכנסו לשירות צבא ארה"ב. פגז נוסף, ה-1028, נועד לפגוע במטרות חי"ר מבלי לגרום לנזק סביבתי. הוא מלא בכדוריות ורסס שמתפזר לאחר השיגור. על פי נציג החברה הם מתפזרים בצורה כזו שלא תגרום לנזק סביבתי, מה שימנע נפגעים מיותרים למשל בסביבה אזרחית.

מערכת איסוף מודיעין לחייל

לא פשוט לאסוף מודיעין בזמן מלחמה ועוד יותר קשה להעביר אותו בצורה מהירה לדרג הלוחם. חברת Netline הציגה מערכת ניידת לחייל, שאוספת מודיעין בשדה הקרב. היא יושבת על גב הלוחם ומחוברת למסך קשיח וידידותי למשתמש. המערכת יודעת לאסוף נתוני מערכות קשר, לנטר שיחות סלולרי וכל איתות סיגנטי שנמצא בטווח הקליטה שלה. גם אם הלוחם לא מצליח באותו הרגע לחדור, למשל לקשר, הוא עדיין מקבל נתונים על מיקום השידור ובעצם על האויב. אותה החברה הציגה בתערוכה גם משבשי מטענים, אמצעי חשוב בשדה הקרב של היום שקטל לא מעט חיילים, ומשבשי מערכות קשר, מה שכמובן פוגע ביכולת הפיקוד של האויב.

מנוע חשמלי לצוללן

black ace
שני מנועים שמתחברים לחליפת הצלילה. black ace

לצלול מתחת למים במשך הרבה זמן, בטח עם ציוד כבד, זה לא עניין של מה בכך, אפילו אם אתה לוחם שייטת מיומן. לזה בדיוק נועד המנוע שנקרא Black Ace. הערכה מגיעה בתוך תיק גב עם חיבור לשני מנועים ששמים על הירכיים, הכל בנוי מחומרים מרוכבים קלי משקל, שמספקים חתימת זיהוי מופחתת עם תכונות ביצועים משופרות. המנועים שלו פועלים על סוללות ליתיום שמספקות לו זמן הפעלה שמוערך בלמעלה משעה אך המספר האמיתי מסווג, כמו כן היא מביאה את הצוללן למהירות של 5 עד 10 קמ"ש. המערכת מאפשרת לצוללן צוללן יעילות מבצעית תוך הפחתת העייפות. בנוסף מדובר במערכת שמאפשרת תחזוקה מהירה ויכולת שדרוג מערכת, ובנוסף יכולת להסתגל לסביבת הפעלה שונה, דבר חשוב בים.

>> שכיר חרב ישראלי בגיהינום צרפתי: הישראלי שהתגייס ללגיון הזרים