ישראלים רבים צפו השבוע בלוחמי הקומנדו הימי, אנשי הדממה, כשהם מתרגלים לחימה והגנה על אסדות הגז שמכניסות לקופה שלנו הרבה מאוד כסף. לא מעט פרשנות נזרקה באוויר והמומחים של כל הערוצים העבירו לנו את המסר שצה"ל רצה שנשמע, או שהצד השני ישמע, או שאולי מי שהולך לסגור בקרוב את ספר התקציב ישמע. בקיצור, הרבה מאוד רעש, אבל מה שעניין אותנו ותפס לנו את העין, היה דווקא הציוד של לוחמי השייטת. חלק מזה מצולם פה בפעם הראשונה ואנחנו מדברים פה על ציוד שהוא החלום הרטוב של כל לוחם חי"ר.

רגעי ההשלטות (צילום: דובר צה"ל)
חליפת צלילה, ווסט ונעליים שהותאמו במיוחד | צילום: דובר צה"ל

לואי ויטון של העולם הצבאי

נלך מהקל אל הכבד ונתחיל ממה שלוחמי השייטת לובשים - אנחנו מדברים על יחידה שכל פרט בה מעוצב על פי דרישת הלוחמים, כאילו היו דוגמנית צמרת בליגה של ג'יזל. קחו למשל את הלוחמים של יחידת הפשיטה, שעלו לאסדה עם סרבל לוט"ר. זהו סרבל שמגן עליהם מאי אלו דברים, נוח מאוד ללבוש אותו במהירות ומפוזרים עליו לא מעט כיסים, שעל פי הסרטון נוצלו היטב על ידי חלק מהלוחמים. על הסרבל הזה יש מקום להצמיד מגוון רחב של סמלים וסימונים טקטיים. שימו לב שאפילו דגל ישראל עבר השחרה מבצעית.

במקרה של יחידת הצוללים, אלה שלבושים בשחור ועל פי הסרטון עלו ראשונים לאסדה, ניתן לראות חליפת צלילה מלאה שמתאימה גם להמשך הפעילות, כלומר כזו שמגנה עליהם גם במים קרים ומאפשרת להם לפעול גם מעל למים. הנעליים שלהם מתאימות לטלפיים הענקיים בהם משתמשים בזמן שחייה וצלילה, והן מספיק חזקות כדי להגן על הרגל במשטחים קשים.

נעבור לווסטים של הלוחמים, שנראה כאילו כל אחד מהם עבר התאמה אישית ללוחם שלובש אותו. האמת, זה גם די הגיוני. לצוללים יש וסטים שחורים מחומר שלא סופג מים והופך אותם לכבדים, משהו שיהיה די בעייתי בשחייה או צלילה, תוך שרובם השאירו גב חלק, סביר להניח שעבור בלוני הצלילה. לפושטים עם הסרבלים הירוקים יש מה שנראה כמו ווסטים מודולרים, בחלקם לפחות, שנראים גדולים יותר ועמוסים יותר.

אקדח גלוק וציוד סנפלינג (צילום: דובר צה"ל)
ציוד טיפוס וגלישה, כמו גם אקדח מסוג גלוק | צילום: דובר צה"ל

סולמות וחבלים גרסה 3.0

משהו שלכד את העין שלנו, ובעבר לא ראינו בפרסומים של השייטת, הוא ציוד הטיפוס והגלישה שיש לרוב הלוחמים. שימו לב ללולאות המתכת שיש להם, בעיקר לאלה בשחור וגם לאלה בירוק. שימו לב גם לחבלים שלהם ולפאוצ'ים מהם הם יוצאים. די ברור שזה מסייע ללוחמים בעת גלישה ממסוקים, וכמובן בטיפוס למקומות גבוהים ומאתגרים כמו אסדת גז, ספינות ובעצם כל מקום שהם ירצו להגיע אליו בלי מדרגות ומעקה. יש עליהם עוד כמה חוטים וצינורות שניתן לראות, אבל את מה שידוע לנו עליהם אסור לכתוב.

אי אפשר שלא לדבר גם על הקסדות של הלוחמים. מדובר בקסדות בליסטיות FAST, בעלות מיגון איכותי וחזק יותר, במשקל קל הרבה יותר. כפי שניתן לראות, קסדה מהסוג הזה גם פחות מסיבית על הראש של הלוחם. לא פחות חשוב, היא מאפשרת להשתמש במגוון רחב של אוזניות ומערכות קשר. אם תתעקשו תוכלו למצוא בגוגל אתר סיני שמוכר כזו במאה דולר.

על הקסדה ניתן לראות מגוון רחב של אמצעים טקטיים, סמנים, פנסים ואמצעי ראיית לילה. מאחר ואין לנו שום כוונה להסתבך עם ביטחון מידע בחיל הים, לא נפרט על אמצעים אלה ונגיע ישר לחלק הכי מעניין.

סרבל לוט"ר ותבור מותאם (צילום: דובר צה"ל)
סרבל לוט"ר ורובה תבור מושתק עם כוונת המפרו | צילום: דובר צה"ל

כלי נשק ייעודי לכל משימה

עד כמה שאנחנו זוכרים, גם פה זו הפעם הראשונה שישנו תיעוד של לוחמי שייטת חמושים ברובי תבור קומנדו. בכל התמונות שאושרו לפרסום עד היום, ראינו אותם עם רובים מסוג קלצ'ניקוב, כולל כמה דגמים חדשים או כאלה שעברו שיפור, עם רובי M-4 ומיקור עוזי. לרוב, בעיקר כשהם מגיעים מהים או לפחות כשהם הצטלמו בים, לוחמי השייטת העדיפו את הקלאצ' שידוע בעמידות שלו במי ים. נראה שמישהו בישראל הצליח להתגבר על הבעיה הזו של הים והתאים להם את רובי התבור.

ככל הנראה, במקרה הזה מדובר במיקרו תבור X-95-SMG, גרסה של תת מקלע שפותחה עבור יחידות מיוחדות. לכלי הזה יש קצב אש מרשים של עד 1,000 כדורים בדקה, עם מהירות לוע של 860 מטר בשנייה. הנשק הזה יורה כדורי 9 מ"מ ואם קרה שללוחם נגמרה התחמושת, סיכוי נמוך אבל עדיין, הוא יכול להשתמש בתחמושת של האקדח. קשה לפספס את משתיק הקול, כמו גם את ידית ההסתערות וכוונת המפרו. בואו נגיד את האמת, אנחנו מדברים פה על נשק חללי. הרבה יותר יפה מהמיקרו עוזי שהם לקחו עד היום לימי צילום לתקשורת.

כפי שניתן לראות בסרטון, חלק מהלוחמים של השייטת חמושים ב M-4 קרבין, מה שמוכר לחלק מאתנו בשם מקוצר או פלטופ. זהו נשק מאוד גמיש, ממש ניתן לשינוי והתאמה על פי משימה וניתן להלביש עליו מגוון עצום של אמצעים וכוונות. כמו אחיו הבוגרים, הוא יורה כדורי 5.56 עם קצב אש של עד 950 כדורים בדקה ובמהירות לוע של 880 מטר לשנייה. הוא קל יותר מהתבור ב- 300 גרם ואם נגיד את האמת, נראה לא רע בידיים של אנשי הצפרדע שטיפסו על האסדה. עוד נגיד שאמנם לא ראינו פה משתיק קול, אבל זה לא אומר שלא נעשו כל מני התאמות אישיות.

כלי נשק נוסף שראינו בסרטון מהאסדה, הוא אקדח מסוג גלוק, מהאהובים על לוחמי השייטת בלחימה מהסוג הזה, ובכלל בלחימה באזור בנוי וצפוף. הגלוק נחשב לסמל סטטוס בצבא ולאקדח מאוד אמין ומדויק. הוא יורה כדורי 9 מ"מ ומשקלו כ-500 גרם, תלוי בדגם. עד כמה שידוע לנו, לגלוקים של השייטת יש ערכה מיוחדת שמונעת חלודה וכל דבר אחר שעלול לעצור את הירי.

פה נעצור ונסביר שלוחמי השייטת אומנו להפעיל מספר מאוד גדול של כלי נשק, וכפי שניתן לראות בסרטון, כל לוחם יבחר את הנשק שלו (או שיגידו לו על מה לחתום) על פי המשימה שלו. נראה שגם למיקום שלו בכוח יש משקל בהחלטה. ללוחמים יש כלי נשק לפעולות מעל למים ומתחת למים, ומה שבטוח זה שביקור בנשקייה שלהם שווה לביקור בלונה פארק הכי מגניב בעולם.

מורנה על המים (צילום: דובר צה"ל)
סירת המורנה שמגיעה ל- 80 קמ"ש גם בים סוער | צילום: דובר צה"ל

המורנה - סוס העבודה של השייטת

לשייטת יש מספר כלי שיט שפועלים מעל ומתחת לפני הים, אבל היחיד שמותר לדבר עליו (וגם מופיע בסרטון) הוא המורנה. מדובר בסירת מרוץ מאוד מהירה, שלוקחת את הלוחמים ממקום למקום. אם תזכרו בפרסומים מהעבר, תגלו שהמורנות השתתפו כמעט בכל המבצעים של השייטת, גם אלה שיצאו לפועל ממש רחוק מישראל ואפשר רק לדמיין איך הן הגיעו לשם. יודעי דבר מספרים שהכלי הזה מתמרן כמו למבורגיני בלב ים - מגיע למהירות של כ- 80 קמ"ש ומסוגל לפעול גם כאשר הים סוער בדרגה 6, שזה אומר גלים ממש גבוהים. לחלק מהמורנות יש מכ"ם קטן ומאחור הלוחמים יושבים על מה שנראה כמו כיסאות די נוחים. מלבד שלושה לוחמים מיחידת המשיטים, המורנה מסוגלת לשאת כ- 8 לוחמים על ציודים. כלי כזה פועל גם אצל אריות הים של ארה"ב ושם מספרים שניתן להצניח אותו ממטוס תובלה.

לשייטת יש עוד סירות מהירות מסוג זהרון, חלקן חמושות וחלקן עם מכ"ם, שמסוגלות לשאת עשרה לוחמים ולהגיע מאוד רחוק ומהר. פעם אחרונה שראינו תיעוד של סירה כזו היה בשנת 2014, במהלך המבצע לתפיסת "קלוס סי".