ב-14 במאי 1955 נוסדה ברית ורשה. רוסיה הסובייטית ובנות חסותה החליטו להתאחד בגוש אחד נגד האיום המערבי ולהתגונן מפני השמדה אפשרית. עשרים שנה אחר כך, רקחה הברית הזו את אחד המבצעים המפחידים ביותר שידעה האנושות, "שבעה ימים לנהר הריין". המבצע פירט בדיוק מטלטל כיצד בירות וערי אירופה המערבית יופצצו באטום וייכבשו תוך ימים ספורים. המטרה: להגיע לחוף האוקיינוס האטלנטי שבועיים מפרוץ המלחמה, למנוע מארה"ב ומקנדה לספק תגבורת – ולנצח.

לפי התכנית, שני הצבאות הגדולים ביותר בברית - הצבא האדום והצבא הפולני - יתחילו לצעוד מערבה, יכבשו את גרמניה המערבית, דנמרק, הולנד ובלגיה, וישמידו את הנמלים הצפוניים של נאט"ו לחופי האוקיינוס האטלנטי. כך הם ימנעו מהאמריקאים והקנדים לעזור. זה בסך הכל תכנון ראשוני, "על רגל אחת": לכל מדינה מערבית הוקצה מספר ספציפי של פצצות אטום בעוצמות שונות, ובהתאם לכך נקבע לו"ז המבצע.

בסך הכל, הגוש המזרחי תכנן להשתמש ב-189 פצצות אטום, מתוכן 177 שהיו מורכבות על טיל ו-12 פצצות "מסורתיות". העוצמה נעה מ-5 קילוטום - פצצה חלשה פי 4 מהפצצה שהופלה על הירושימה – ועד 500 קילוטון. וכל זה היה רק לחזית הצפונית: היו גם החזיתות המרכזית והדרומית, כשהאחרונה הגיעה עד לים האדריאטי המפריד בין איטליה למדינות הבלקן.

 

תכנית המבצע

דנמרק הקטנה, למשל, הייתה זוכה בלא פחות מ-5 פצצות גרעין, מתוכן 2 שהיו מוטלות על עיר הבירה קופנהגן; לפי ארכיון המלחמה הקרה של הונגריה, וינה הייתה מקבלת על הראש זוג פצצות של 500 קילוטון; בריסל, בה ממוקמת מפקדת נאט"ו, הייתה מושמדת עד עפר; וגם האג, אמסטרדם, מינכן ורוטרדם זכו למקום של כבוד ברשימה המפוקפקת.

מכה מקדימה

כל הטוב הזה לא נגמר פה. תכניות המלחמה של ברית ורשה ששוחררו או הודלפו לציבור עם קריסת מסך הברזל, כללו שימוש חופשי למדי בנשק גרעיני גם נגד מוצבי נאט"ו, בסיסים צבאיים, נמלי תעופה, מחסני תחמושת, מתקני תקשורת ואתרי שיגור. בפועל, הקרינה הייתה גורמת לנזק סביבתי עצום שהיה גורם לחורף גרעיני והורס את כל העולם. השאלה המתבקשת היא למה לעשות את זה - ולפי מסמכים שנחשפו בצ'כיה, קצינים סובייטים היו בטוחים לגמרי שהמערב יתקוף אותם בגרעין. הם בסך הכל רצו להכין מכה מקדימה ואפשרות תגובה.

אבל האם כל זה היה קורה? היסטוריונים שונים מתעקשים שבקרמלין היו אחוזי טירוף מהאפשרות של מלחמה גרעינית, אבל הם היו מודעים להשלכות שלה. לפי המגזין האמריקני "The National Interest", זו הסיבה שהם ייצאו נשק גרעיני רק לסין – ומנעו בתקיפות מפידל קסטרו להשיג אותו. אין ספק שהם הבינו את העוצמה הקטלנית של הנשק. כדאי אגב לזכור שהטירוף לא היה חד צדדי: גם לארה"ב הייתה תכנית להשמדת ברית המועצות, מזרח אירופה וסין.

עוד בפז"ם:
>> תיעוד של מאות פיצוצים גרעיניים הותר לפרסום