תערוכת ISDEF 2015 (יח``צ: חברת CLEAR-CUT)
למה עוד נשאר לצפות בעתיד? | יח``צ: חברת CLEAR-CUT

פעם, כשברה"מ נפלה וארה"ב הפכה מחייל לוחם לשוטר עולמי, חיינו בסרט שהמלחמה תחלוף מהעולם. מדינות רבות קיצצו בתקציבי הביטחון וצבאות סגרו חטיבות שלמות. אבל מאז נכנסנו למלחמה העולמית נגד הטרור, מדינות מצאו סיבות אחרות למריבה ותקציבי הביטחון חזרו להרקיע שחקים. דאע"ש ואל קאעידה מצד אחד ומורדים באוקראינה מהצד השני, כשברקע הרבה מאוד עסקאות נשק שנועדו להגן עלינו מכל המטורפים בעולם, עם המערכות הטובות בעולם.

על הרקע הזה תפתח בשבוע הבא, 2 ביוני בגני התערוכה, תערוכת ISDEF 2015, לשם יגיעו לא פחות מ-12,000 אורחים מ-90 מדינות ומאות חברות שונות. מיטב תעשיות הנשק יגיעו להציג את מרכולתן, כשבעבר זה היה המקום בו זכינו לפגוש רובה שמתקפל, רכבים שיודעים לעלות על סלעים ושלל אמצעים נוספים. רגע לפני שמשלחות מגיעות להתרשם מהתערוכה, המארגנים אפשרו לנו הצצה קטנה, אבל מאוד מעניינת. נראה שדגש גדול ניתן לטכנולוגיה מתקדמת בדמות איתור מקורות ירי, רחפנים ומבנים ניידים לבנייה מהירה.

לפני שאתם מכירים את המוצרים, קבלו הצצה למקום הכי חם בשוק: 

רחפן אישי

המוצר הראשון מגיע מחברת CLEAR CUT הישראלית, שלראשונה תציג בתערוכה את הרחפן החדש שלה. העולם צועד יותר ויותר לכיוון הכלים הלא מאוישים וזה יהפוך לחלום רטוב של כוחות היבשה שמתקדמים בסביבה עוינת, כפי שמבטיחים המציגים. מדובר ברחפן שיכול לטוס למשך שעה ולמרחק של  ק"מ. הכלי קל לנשיאה ויכול להיות מופעל על ידי אדם אחד. בחברה מציינים כי השימוש ברחפן אינטואיטיבי, ולמעשה כל אחד יכול להטיס אותו לאחר הדרכה של שעתיים בלבד. מעניין לציין שצבא סנגל כבר הזמין את הרחפן.

ההבדל בין הרחפן של ClEAR CUT  לעומת מתחרים אחרים בשוק, נמצא בגוף הרחב והאווירודינאמי שלו, בהיותו אטום לגשם, קל משקל ובעל עמידות גבוה לתנאי מזג אוויר שונים. כמו כן, הרחפן לא עושה שימוש במייצב תמונה, מה שחוסך עלויות של כ-20 אלף דולר. הרחפן הזה מיועד לכל מי שרוצה לקבל תמונה אווירית בזמן אמת וזה כולל יחידות צבא, יחידות חילוץ והצלה, כבאות, חברות אבטחה ועוד. כדי להבין במה מדובר, אנחנו ממליצים לכם לצפות בסרטון הבא:

זיהוי מקור הירי

אחת מהבעיות הכי קשות של שדה הקרב, זה מה שמכונה "ערפל קרב" וזיהוי מקורות הירי. לא פעם יחידה מרותקת למקומה מבלי שהיא יודעת היכן האויב ולאן להכווין את אש הסיוע. הסיוט גדול הרבה יותר כאשר מדובר בצלף, מאחר ובודדים מהם מסוגלים לרתק יחידות שלמות, ואת זה ראינו לאחרונה במבצע צוק איתן.

כחלק מתהליך הפקת הלקחים, בחרה החברה הצרפתית METRAVIB, לבוא לישראל ולהציג מערכת מיוחדת לזיהוי מקור ירי, מערכת ה- PEARL. מערכת זו פועלת באמצעות ניתוח אקוסטי וניתנת להרכבה בקלות על גבי נשק אישי. היא מאפשרת לאתר אויב הפותח באש מטווח של עד 1,000 מטר והיא יעילה נגד סוגים רבים של תחמושת, גם אם מדובר בנשק שמורכב עליו משתיק קול.

המערכת הוכחה כיעילה הן בשטח לחימה בנוי והן בשטח פתוח. היא יודעת להכווין את הלוחם באופן מהיר ואינטואיטיבי אל עבר האויב, גם אם הלוחם נמצא בתנועה או תופס מחסה. ה-PEARL כבר נמצאת בשימוש מספר צבאות בעולם ולאור אופי הלחימה במבצע צוק איתן, בו איום הצליפה היה אחד המשמעותיים והקטלניים ביותר, נשקלת בימים אלה האפשרות לשלב את המערכת גם בכוחות היבשה של צה"ל. ככה זה נראה בשטח: 

מבנים ניידים

תחום נוסף, ולא פחות חשוב, הוא בניית מבנים לכוחות בשטח. זה יכול להיות ליחידה צבאית שמתארגנת בשטח מסוים, הקמה של חפ"ק או כפי שראינו רק לפני כמה שבועות, במקרה של כוחות ביטחון שמגיעים לסייע לנפגעי רעידת אדמה.

חברת עילית אלומיניום, חברת הבת של ELITE ALUMINIUM CORP האמריקאית, מייצרת ומשווקת מבנים ניידים אשר מאפשרים היערכות מהירה למתן מענה הולם ומיידי בשטח האירוע, במצבי חירום שונים ובין היתר גם במקרה של רעידת אדמה. המבנה הנייד שהחברה תציג, יכול לשמש בתור בית חולים שדה, מרכז פיקוד חירום, חפ"ק שטח, מקום מנוחה והתרעננות לחיילים, מטבחים ניידים ועוד.

שיטת הפתיחה והקיפול המהירה של המבנים, הופכת אותם לאידיאלים במצבי חירום. הם בנויים מחומרי גלם שמבטיחים עמידות גבוהה מפני נזקי מזג אוויר, רטיבות עובש ועוד. בנוסף, המבנים בנויים בשיטת בניה מודולארית ולכן הם נוחים וקלים מאוד לפתיחה וקיפול. כל שנדרש הם מספר כלי עבודה ושלושה אנשים עם הכשרה בסיסית. תוך 10 דקות בלבד יעמדו לרשות הכוחות הפועלים בשטח מבנים ניידים.

המבנים הניידים מותאמים למגוון רחב של צרכים, הודות לתשתיות השונות הקיימות בהם. יש שם תשתית חשמל המאפשרת חיבור מיידי לגנרטור ותשתית לחיבור מים וביוב, המאפשרת חיבור לשירותים ניידים בשטח, מקלחות, מטבחים וכדומה. בנוסף, ישנן גם תשתיות תקשורת שונות, טלפוניה ואינטרנט. תשתיות אלו מותאמות לכלל הצרכים העולים בשטח וחוסכות היערכות נוספת ותלות באנשי מקצוע נוספים, אשר בעיתות חירום עלולות לגזול זמן יקר ואף לעלות בחיי אדם.

אין תמונה
בית חולים שדה או מקום למנוחה בעשר דקות

המילה האחרונה בתחום המל"טים

אי אפשר לסיים בלי להתייחס גם לתחום המטוסים ללא טייס - חברת המל"טים BLUE BIRD תציג בתערוכה לא פחות מ-3 מל"טים, אחד מהם הוא מל"ט מיקרו (MicroB), כטב"ם במשקל קילו אחד בלבד. כלי כזה ניתן לשגר ממשגר ידני (כמו רובה) ויש לו זמן שהייה של שעה, עם טווח תקשורת של 10 ק"מ. הכלי הזה מיועד לשימוש יחידות מיוחדות, גדודי צבא, משטרה ויחידות אבטחה, אך בעיקר לאיסוף מודיעין.

מל"ט נוסף שיוצג על ידי החברה, הוא המיני SPYLITE. מדובר בכטב"ם במשקל 9 ק"ג,  שנחשב לשיאן העולם בגובה (36 אלף גובה) עם זמן שהייה של 4 שעות באוויר וטווח תקשורת של 120 ק"מ. הוא מיועד בין היתר לסריקה אחר נפגעים ונעדרים ובהתאם לכך, נעשה בו שימוש במבצע "שובו אחים" וב"צוק איתן". הכלי המושכלל כבר מנוצל בידי צבאות רבים, גופי HLS, ואף גופים אזרחיים, לצרכי חקלאות ומחקר.

המל"ט השלישי שתציג החברה, סמאל טקטיטן ThunderB, שוקל 25 ק"ג ומפגין יכולות של מל"טים במשקל של 200 ק"ג. זמן השהייה של למשל, הוא 16-24 שעות  וטווח התקשורת עומד על 150 ק"מ. מל"ט זה מיועד למשימות ארוכות טווח וכבר היום נעשה בו שימוש בצבאות רבים.

אין תמונה
שוקל 25 ק"ג ומפגין יכולות של מל"טים במשקל 200 ק"ג, ה- ThunderB
 
>> צפו: הטנק המתקדם בעולם שנשלט מרחוק