חיל האוויר הקוריאני
"בכל מה שקשור למערך האווירי, קוריאה הצפונית חלשה מאוד"

בשבוע שעבר צפון קוריאה לעגה לעולם כולו במפגן כוח גרעיני כששוב ערכה ניסוי נוסף בביקוע גרעיני, זאת אחרי שהבטיחה להתפרק מנשקה הגרעיני. הניסוי הזה גרם לחשש מחודש בעולם מהענק הצפון קוריאני, אבל האמת היא שצפון קוריאה היא מדינה במצוקה כלכלית קשה מאוד; למרות שהיא מחזיקה בטכנולוגיה גרעינית, היא מתקשה מאוד לתחזק את הצבא שלה.

בסרטון הפחדה שהופץ לפני חודשיים ועכשיו מתחיל לצבור תאוצה ברשת, מבקשת צפון קוריאה להרתיע את העולם באמצעות חיל האוויר שלה, כאשר הקצינים משתמשים בביטויים דרמטיים כמו "כל יחידות חיל האוויר שלנו מוכנות לחסל את האויב במכה אחת", או "נהפוך את המאורה שלהם לים של להבות". אך בניגוד להפחדות, הסרטון, שפורסם הבוקר (ג') באתר החדשות "Business Insider", חושף למעשה עד כמה חיל האוויר הצפון קוריאני מיושן, או כמו שמתאר הפרסום המקורי - גריאטרי.

"אין להם דלק, אין להם כסף, הם חלשים מאוד"

"יש כמה בעיות בכמה רמות בצבא הצפון קוריאני", מסביר ד"ר אלון לבקוביץ', מומחה לקוריאה מאוניברסיטת בר אילן. "הם מוכרים את האמל"ח, אז חלק מהאמל"ח שלהם ישן מאוד. מבחינת חיל האוויר הוא ירוד מאוד מבחינת אמל"ח. בעיה נוספת זה חסר בחלקי חילוף בגלל הדרדרות היחסים עם סין ועם רוסיה. בעיה נוספת היא בטיסות האימונים, הם מתאמנים מעט מאוד, יש להם מעט מאוד שעות טיסה. המערך האווירי כל כך ישן, כך שאפשר להגיד שבקרב אווירי, הם יכולים להמריא, אבל ספק אם יכולים לנחות".

"אין להם דלק, אין להם כסף, רמת התחזוקה היא נמוכה. כשאתה מסתכל על הסד"כ זה נראה מרשים, אבל כשמסתכלים על האמל"ח, על שעות האימונים ועל הצבא עצמו, קוריאה הצפונית היא חלשה מאוד", אומר ד"ר לבקוביץ' ומסייג – "עם זאת, הנזק שהם יכולים לגרום לקוריאה הדרומית הוא אדיר מבחינת ארטילריה. המרחק ביניהן קטן יחסית, הם יכולים לגרום לנזק אדיר בדרום קוריאה. זהו למעשה פוטנציאל ההרתעה שמאפשר להם לאיים על קוריאה הדרומית".

למרות הנחיתות הטכנולוגית, צפון קוריאה נחשבת למדינה בעייתית מאוד לכל העולם, בעיקר בגלל המדיניות החופשית שלה למכירת נשק גרעיני ובשל האיום שהיא מהווה על קוריאה הדרומית. עם זאת, הסרטון המאיים כנראה משיג את המטרה ההפוכה - במקום להפחיד, הוא חושף עד כמה צפון קוריאה נשארה מאחור בכל מה קשור לעוצמה אווירית. למעשה, אם מפיק סרטי מלחמה מחפש פרופס לסרט היסטורי, כנראה שצפון קוריאה זה המקום לעשות בו קניות.

>> דיווח: ישראל מספקת לטורקיה מערכות צבאיות מתקדמות