רכב אמסטף
האם הרכב הזה יכול להחליף את החיילים? האמסטף בפטרול בישוב | צילום: סרטון תדמית

בשבועות האחרונים הוחלט על הפסקת ההגנה על יישובי גבול מצרים, גבול עזה וגבול הצפון על ידי חיילי צה"ל. לקראת פינויים של כמאה חיילים מעמדות השמירה ביישובים הללו, התושבים מחאו בדרישה לקבל את הפתרון לאיומים המרחפים מעל ישובים אלו כאשר בראש ובראשונה, מדובר בחדירה של מפגעים לישובים וניהול מסעות הרג בין הבתים.

בצבא הסבירו כי המהלך בוצע מטעמי יעילות ולא מטעמי חיסכון תקציבי וכי יינתנו לצורך ההגנה על הישובים פתרונות אחרים בהתבסס על אמצעים בלתי מאוישים ותצפיות. בנחל עוז, כבר רץ קונספט של ההגנה על הישוב באמצעות הרכב הבלתי מאויש – אמסטף.

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

האמסטף, כך מדווח באתר i-HLS, הוא כלי רכב בלתי מאויש הנשלט מרחוק ומפטרל סביב הישוב סביב השעות מבלי שיהיה צורך בממשק שלם סביבו. כל זה בהשוואה למתי שעל המשימה הופקדו חיילים שהיה צורך לדאוג להם לאוכל, שתיה ומגורים הולמים – מה שהצריך מהישוב ומהצבא לא מעט משאבים.

עמוס גורן, מי שפיתח את המערכת מציין כי זהו "פתרון טוב ברמת המענה הראשוני. על הרכב מותקן אמצעי לראיית לילה, אמצעי תאורה עוצמתי ורמקול חזק שיחליפו את כוח האדם ואת הכסף הדרוש לתפעולו". עוד הרכב יודע להתיז מים, לקבל התראות ממערכות גילוי נפרדות (כמו גדר אינדיקטיבית), לנטרל וללכוד חשודים ובמידת הצורך גם להרוג.

תושבי נחל עוז שבו מבוצע הפיילוט על האמסטף מרוצים ממנו, אבל רואים בו רק חלק מהפתרון הדרוש לישוב. "אנחנו קהילה חזקה ונסתדר, אבל אני רק מקווה שברעים אלו ממש אין אף מחבל שחופר מתחת לגדר ויתפרץ פתאום מתוך האדמה במרכז הקיבוץ ויתחיל לירות".

האמסטף יוצג בתערוכת כלי נשק רובוטים ישראלית שתיפתח ב-26 בנובמבר בראשון לציון. שם ניתן יהיה לראות אותו בתצוגה חיה.

>> באוויר, במים וביבשה: שום דבר לא עוצר את הכלי הזה