הכטבם הקטן בעולם (צילום: משרד ההגנה הבריטי)
קטן, קטן, אבל מרגל | צילום: משרד ההגנה הבריטי

כבר דיברנו לא מזמן על מטוס ריגול תוצרת כחול לבן בשם "תעתוע", ששוקל רק 4.5 קילו. אבל לצד המטוס החדש הזה, ששוקל 16 גרם בלבד, התעתוע נראה כמו משהו כבד ומסורבל ביותר. אתר החדשות "DailyMail" חושף כי המכונה הקטנה בתמונה היא כלי טיס בלתי מאויש שניתן לתפעול של חייל אחד בודד בשדה הקרב – מה שנותן לחיילים באפגניסטן תמונת מודיעין ברורה אודות סביבת הלחימה שבה הם מצויים ובזמן אמת.

המטוס הזערורי שנקרא "Black Hornet" ("צרעה שחורה"), פותח על ידי היצרנית הנורבגית פרוקס דינמיקס, וזכה לאחר כבוד בתואר מטוס הריגול הקטן בעולם. אורכו עשרה סנטימטרים, הוא טס באמצעות שני רוטורים ונושא מצלמה מזערית שמסוגלת לצלם תמונות ווידיאו. "אנחנו משתמשים בו כדי לאתר מוקדי אש וכדי לבדוק אזורים חשופים לפני שאנחנו חוצים אותם – יכולת שהיא נכס של ממש", מספר סמל כריסטופר פתרברידג' מגדוד סיור בריטי באפגניסטן, אשר לפני כמה שבועות קיבל לידיו את הצעצוע החדש. הבלאק הורנט הוא צעד משמעותי בתחום של מזעור עולם כלי הטיס הבלתי מאוישים, כאשר המטרה היא לספק כלי טיס שקשה יהיה לזהות בשדה הקרב ושיהיה קל לנייד אותו ולעשות בו שימוש.

הכטב"ם הקטן בעולם בתעופה
כל כך קטן, ממש קל לאבד אחד כזה

פיתוח זול

פיתוח המטוס הקטנטן, עלה למשלם המסים הבריטי בסך הכל ארבעה מיליון דולר, סכום שנחשב לזול ביחס ליתרונות שמביא איתו המטוס: מודיעין מבוסס על אדם אחד, יצור המוני בכמויות גדולות, יכולת לספק את המטוס הזה כמעט לכל חייל ויותר מהכל – התמונה האיכותית שהוא מספק מהשטח.

התעשייה האווירית בישראל, היא מהמובילות בתחום כלי הטיס הבלתי מאוישים, אבל מבחינת מימדי הכלים, היא עדיין ממוקמת מאחור לעומת הצעצוע הבריטי החדש. כיום, הכטב"מים הקטנים ביותר מתוצרת כחול לבן, עדיין לא קטנים מספיק כדי שחייל אחד יוכל לשאת אותם עם אמצעי לחימה נוספים וכדי שניתן יהיה להפעיל אותם ממש מהשטח. עם זאת, קיימים בישראל פרויקטים לפיתוח כלי טיס בלתי מאוישים דמויי פרפר, אשר יתנו מודיעין מדויק בזמן אמת מבלי להיחשף בשטח.

>> מומחי תעופה: "מטוס הקרב האיראני - זיוף"