להאמרים יש רקורד לא רע בכלל בשדה הקרב, והם ידועים ביכולת העבירות שלהם בכל תנאי ותוואי שטח וגם במזג אוויר קיצוני. הפיתוח האחרון שהציג הצי האמריקאי, הפאנטום באדג'ר, מצליח להרשים ולהפתיע ולשבור גם את השיאים שכבר נשברו. מדובר בהאמר קרבי שפועל בעוצמה של 240 כוחות-סוס ומעוצב באופן מיוחד כך שיוכל לשבת בכל כלי טיס, בין השאר בתוך המסוק-מטוס אוספריי, כך שניתן יהיה להנחית אותו אל הקרקע ישירות לתוך שדה הקרב בתוך 17 שניות, היישר אל המשימה.

"העיצוב הוורסטילי של הפאנטום באדג'ר מאפשר ללוחמים את לשדרג את יכולת הנגישות והפרישה שלהם בשטח", אומר ג'ון צ'יקולי מנהל הפרויקט מטעם חברת בואינג בראיון לבלוג Danger Room. את ההאמר פיתחו חבר'ה שמגיעים דווקא מעולם רכבי המרוצים, אלו עזרו לבואינג לפתח את הרכב המנצח שיתמודד עם כל תנאי שטח שיוצב לו, גם הקשוח ביותר. את טביעת האצבע שלהם אפשר לראות ביכולת של ההאמר לבצע תמרונים שהם עדיין לא כל כך נפוצים ברכבי שטח צבאיים כמו סיבוב מושלם של 360 מעלות על רדיוס קצר מאוד.

ומה עוד מציע? מהירותו המירבית היא 128 קילומטר לשעה, ניתן להרכיב עליו מטול רימונים אוטומטי או מכונת ירי וניתן לטעון אותו באמצעי לחימה נוספים. בפיתוח שלו הושקעו לא מעט משאבים ולא מעט זמן. בנסיעות המבחן האבטיפוס גמע קרוב ל-13 אלף קילומטרים בתנאי שטח שונים כשהוא מונחת מסוגי מסוקים שונים. כמו שניתן לראות בסרטון, את כל הניסויים הוא עבר בהצלחה.

האמר מונחת מהשמיים (צילום: סאלי אריסטאי, בואינג)
אל האינסוף ומעבר לו. לא להאמין למה כלי רכב על ארבעה גלגלים מסוגל | צילום: סאלי אריסטאי, בואינג

>> כל מה שאפשר לספר על תכנית הלוויינים הישראלית