בחודש יוני מאות אנשים בוושינגטון הבירה היו בטוחים שהם חוזים בהיסטוריה: הנה לפניהם מובילים כלים צבאיים על הכביש המהיר, ב-11 בלילה, את מה שחייב להיות עב"ם. האינטרנט רעש והתמונות של מה שבהחלט נראה כמו חללית מהסרטים הופצו במהירות.

X-47B עב"ם (צילום: דיילי מייל)
גם אתם הייתם חושבים שמדובר בעב"ם. ה-X-47B מובל ברחובות וושינגטון | צילום: דיילי מייל

יממה לאחר מכן, משטרת מרילנד הוציאה הודיעה מרגיעה (אבל קצת מאכזבת) - לא מדובר בעב"ם, אלא במטוס בלתי מאויש של צבא ארצות הברית, ה-X-47B של חברת נורת'רופ גרומן, שהובל לבסיס במרילנד לביצוע ניסויים נוספים. ביום שלישי האחרון הצי האמריקאי החליט להסיר את מעטה המיסתרין סביב החמקן הבלתי מאויש וזימן מסיבת עיתונאים לבסיס, בה נחשפו תמונות חדשות של ה-X-47B. כאשר מסתכלים על הדבר הזה מקרוב, אפשר להבין למה אנשים התבלבלו וחשבו שמדובר בחללית של חוצנים.

X-47B (צילום: wired)
העיתונאים שחזו בו מספרים שבמציאות הוא נראה הרבה יותר גדול. ה-X-47B | צילום: wired

זאת לא הפעם הראשונה שהמטוס המשוכלל נחשף. כבר בפברואר 2011 דיווחנו על טיסת הסולו הראשונה של מטוס הקרב , שעברה בהצלחה. אבל זאת בהחלט הפעם הראשונה בה עיתונאים יכלו לצלם ולהתרשם מהמטוס מקרוב. 

לפי כתבי wired, מדובר במטוס גדול בהרבה ממה שנדמה היה מהתמונות הקודמות שלו. צורתו כעטלף ומוטת כנפיו - 19 מטרים. למעשה זה נראה כאילו טייס יכול לאייש אותו, אך לא לשם כך הוא נוצר. בכל זאת, מדובר במטוס קרב בלתי מאוייש שאמור להיות הדבר הגדול הבא בתחומו.

המפציץ החמקן הזה הוא הראשון מסוגו – רובוט אווירי קטלני שמסוגל לטוס לגמרי לבדו למרחק של אלפי קילומטרים ולהפציץ מטרות אויב, הכול בלחיצת עכבר מרחק יבשות ואוקיינוסים משם. החידוש המרכזי נעוץ בעובדה שהמטוס הזה לא צריך עזרה ידנית בכלל; אם עד עכשיו מטוסים מסוגו היו זקוקים לטייס שיכוון אותו מהקרקע, הפעם הכול נעשה באופן אוטומטי לחלוטין ואין שום צורך בהתערבות אנושית. למעשה, ה-X-47B פועל לפי תכניות ממוחשבות שנקבעו מראש – מהרגע שבחדר הבקרה המפעיל לוחץ על כפתור, המטוס עושה את הכול בעזרת המחשב: ממריא, מפציץ, נוחת, ובמקרה הצורך, הוא יודע אפילו לבצע תדלוק אווירי. הוא מחומש בפצצות מונחות לייזר ומסוגל להגיע למהירות של יותר מ-800 קילומטרים לשעה בגובה של מעל 12 קילומטרים. 

המפציץ החמקן הבלתי מאוייש המשוכלל הזה (כן, מגיעים לו הרבה שמות תואר) צפוי לבצע טיסות מבחן נוספות בהמשך, הפעם מנושאות מטוסים. כאשר ייכנס לשימוש מבצעי בשנים הקרובות, אין ספק שהדבר יחזק את הצבא האמריקאי, שכבר עכשיו נחשב לצבא החזק והמשוכלל בעולם.

X-47B (צילום: wired)
מסוגל להגיע למהירות של יותר מ-800 קילומטרים לשעה בגובה של מעל 12 קילומטרים | צילום: wired

>> טייסות הקרב של חיל האוויר: כל הפרטים