קסדה AWARE (צילום: רייתאון)
שמתי עליך עין. כמה שניות והתקיפה בדרך אליך | צילום: רייתאון

חיילים מיחידת שלדג נשלחים אל לב רצועת עזה במטרה לסמן לכוחות מהאוויר מיקום של יעד לתקיפה – בכיר בחמאס. כאשר אחד מהלוחמים ביחידה מזהה את המבוקש, הוא מביט בו מבעד לקסדה שהוא חובש וממקד בו את המבט. מיד לאחר מכן הוא לוחץ על לחצן. מיקום המבוקש מועבר דרך הקסדה של הלוחם למטוס תקיפה שחג באוויר, ותוך שניות פצצה מונחית נופלת היישר לעבר המבוקש. זוהתה פגיעה מדויקת, המבוקש נהרג, יש מינימום נפגעים מסביב. המשימה בוצעה, מטוסינו חזרו בשלום לבסיסם.

זו אמנם נשמעת כמו סצנה מסרט מלחמה בדיוני, אבל בעזרת פיתוח חדש שנחשף בסלון האווירי בפריז, עכשיו זה אפשרי. מדובר בקסדת קרב מתוצרת רייתאון, אשר מורכב עליה מונוקל שמכווין תקיפות אוויריות אל עבר היעד אליו הוא מופנה. אופן הפעולה של הקסדה הזו הוא מאוד פשוט. לוחם על הקרקע שמזהה מטרה שמיועדת לתקיפה מהאוויר מביט בה דרך מונוקל המחובר לקסדה וברגע שהוא לוחץ על כפתור, מיקום המטרה מועבר לכלי טיס בסביבה שמתביית על המטרה ויורה עליה.

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

לפי הדיווח ב-"Business Insider", המערכת המתוחכמת, המכונה AWARE, מיועדת ליחידות קרקעיות שנועדו להכווין תקיפות אוויריות, כמו שלדג לדוגמא. לקסדה עם המונוקל מחוברים מחשב קטן שממוקם באזור הסנטר, ומערכת המזכירה במעט טלפון חכם שממוקם על גבי פרק כף היד – כל אלו מחברים את המידע שנאסף על הקרקע עם צוותי האוויר. המערכת מהווה עוד מקור גאווה למדינת ישראל, שכן הצג עליו מופיעים הנתונים מיוצר ממש כאן על ידי חברת לומוס בע"מ שמפעליה ממוקמים ברחובות.

מדובר בטכנולוגיה קיימת שעד כה הותקנה על גבי רכבים ועל גבי כלי טיס שסימנו בעבור כלי טיס אחרים יעדים לתקיפה. כעת, זו הפעם הראשונה שהיא מועברת ממש לרמת החייל הבודד שיכול להגיע למקומות שרכב לא יכול להגיע אליהם ולסמן מטרות שלא ניתן לראות מהאוויר. בנוסף לשימוש במערכת למטרות תקיפה, המערכת יכולה לשמש לסימון כוחות ידידותיים שממתינים להנחתת כוחות תגבור, להנחתת אספקה אווירית או לחילוץ.

מטרת המערכת, כך מסבירים המפתחים, היא ליצור מודעות יותר גדולה למרכיבי שדה הקרב על ידי העברת מידע בין הכוחות בקרקע לכוחות אחרים בקרקע ולכוחות אוויריים. לדבריהם, המערכת תמנע טעויות פטאליות שיכולות להיגרם כתוצאה מהעברת קואורדינטות שגויות.

>> לעוף בהאמר: מצעד הפיתוחים הצבאיים המגניבים ביותר