מכם של אלתא (צילום: התעשיה האווירית, עיתון "במחנה")
המכ"ם נייד ויגן על חייהם של לוחמים רבים | צילום: התעשיה האווירית, עיתון "במחנה"

הלוחמים יהיו מוגנים יותר במערכה הבאה: מכ"ם טקטי חדש ונייד יזהה ירי רקטות מטווח קצר לעבר הכוחות המתמרנים, מחטיבות החי"ר והשריון ועד לגדודי ההנדסה. המכ"ם "מגן רוח" יופעל על ידי צוותים מגדוד עיטם, השייכים ליחידת האיכון והמטאורולוגיה של חיל התותחנים, כאשר האמצעי הראשון עתיד להיקלט בגדוד לניסויי שטח בחודשים הקרובים. המערכת מפותחת בימים אלה בחטיבת אלתא של התעשייה האווירית, בה המוצר מכונה
ELM־2138M.

"מדובר במכ"ם שיידע לתת מענה מסוג חדש", תיאר מג"ד עיטם, סא"ל יגאל קצב. "הצוותים יוקצו ליחידות המתמרנות, יחיו עם הכוחות ויצילו חיים". הצוות שיפעיל את המערכת יהיה צמוד לכוחות בשטח, בזכות היכולת של המכ"ם לנוע על גבי האמר. לדברי רמ"ד רקטות ואיכון במפקדת קצין התותחנים הראשי (מקתמ"ר), רס"ן דודי גטניו, המערכת תזהה רקטות בטווח קצר, ומכל יעד שיקבע המח"ט. המכ"ם החדש עתיד לתת מענה לכוחות בשטחי הכינוס ובתנועה בלחימה, יכולת שתאפשר תגובת אש מהירה לאחר איתור מקור הירי. "איום הירי תלול המסלול הוא איום מוכר שרמת הסיכון שלו לא פוחתת", הסביר רס"ן גטניו וציין כי הפרויקט קרם עור וגידים בסוף שנת 2012, בסמוך למבצע עמוד ענן. "יכולת הניוד של המערכת מאפשרת רלוונטיות לכל גזרת לחימה", הוסיף.

עוד בנושא:
אין לאן לברוח: צפו בטיל שלא מפספס
בקרוב: האופנוע השקט בעולם ליחידות קומנדו
שובר שיאים: ההאמר שמונחת ממסוק לשדה הקרב

המכ"ם החדש מבוסס על טכנולוגיה קיימת במערכת הצה"לית. "הרעיון היה לקחת טכנולוגיה מוצלחת שנמצאת בשימוש ולהתאים אותה לצורך להתגונן מפני ירי תמ"ס קצר טווח, ובכך לצמצם עלויות ולקצר תהליכים", ציין רס"ן גטניו. כיום הגדוד מפעיל שתי מערכות איכון. מכ"מי הר"ז (רב זרועי) לטווחים ארוכים הינם המכ"מים החדשניים ביותר ברשות צה"ל, אשר מסוגלים לאכן שיגורי רקטות, לסווגם, לזהות את מקור השיגור והיכן יפגעו בכל תוואי שטח ובכל מזג אוויר עד לטווח של למעלה ממאה קילומטר. המכ"ם משמש לאיתור ירי תמ"ס ומשנה את מיקומו ברחבי הארץ בהתאם לצרכים המבצעיים.

מערכת איכון נוספת ברשות הגדוד היא ה"נורית", אשר מסוגלת לבצע משימות איכון בטווח בינוני. "במהלך הזה אנחנו מספקים למעשה סגירת מעגל איכוני לכלל השכבות – מכ"ם ר"ז לטווחים ארוכים, מכ"ם 'נורית' לטווחים בינוניים ועכשיו גם מכ"ם טקטי שייתן מענה לטווחים הקצרים", ציין המג"ד.

הצוות שיחנוך את המכ"ם הראשון יעבור השתלמות באלתא ויכלול חיילים ומפקדים מנוסים ממערך האיכון. "אחרי שנצבור את הידע הנדרש נעבור להכשרה רגילה, וככל הנראה ב־2015 כבר תהיה לנו מגמת הכשרה ייעודית לכך בבא"ח תותחנים", סיפר סא"ל קצב. "אימוני הצוותים יתבצעו עם כוחות מתמרנים ונשתלב בתרח"טים ובתעסוקה השוטפת, כך נבדוק את כשירות האמל"ח, נבחן את דרכי ההתרעה לכוחות ונבדוק את היכולת שלנו לסגור מעגל אש בצורה המהירה ביותר".

לעמוד הפייסבוק של במחנה

>> הישג ישראלי: רובוט לפינוי מוקשים ומטענים