מדי הסוואה לשטח מיוער (צילום: פיברוטקס)
פתרון הסוואה כחול לבן שצובר לא מעט התעניינות בעולם | צילום: פיברוטקס

בעוד שצבאות העולם מתפארים במדי הסוואה בדוגמאות שונות ומשתנות, מדי צה"ל בשטח נשארו מדי ב' בצבע ירוק זית. פיתוח חדש מבית היוצר של פיברוטקס טכנולוגיות טקסטיל בע"מ, משנה את התמונה: לשטח מגיע פתרון הסוואה חדשני שייתן לחייל שתי אפשרויות הסתוות בשני שטחים שונים בתכלית זה מזה.

עושה רושם שמדובר בפתרון פשוט – מדים עם הדפסים שונים מכל צד על פי הזמנת הלקוח. החייל הופך את המדים בהתאם לסוג השטח בו הוא נמצא. אולם, מסתבר שמדובר במשימה פשוטה הרבה פחות. "אתה צריך משהו שיהיה חזק, עמיד, מנדף זיעה", מסביר יוסף קראוס, סמנכ"ל שיווק בפיברוטקס, ומשווה את עולם המדים לשאר המרכיבים בשדה הקרב. "חלה התקדמות בשנים האחרונות בניסיון לאפיין מדים שיתנו מענה טוב יותר ללוחמים, מתוך הראייה שהכל בשדה הקרב מתקדם – ראיית לילה, כלי הנשק, אמצעי הקשר, מחשבי כף היד, בעוד שהמדים נותרו איפשהו מאחור". חברת פיברוטקס מתמחה בפתרונות טקסטיל, הסוואה והונאה כבר משנת 1966 ומתגאה ברזומה עשיר של עבודה מול צה"ל ומול צבאות בעולם כולו.  

"מדובר בפרויקט שאנחנו מנהלים במשך שנה וחצי שבמהלכה הצגנו את היכולות שלנו של המוצר שלנו שהוא מוצר כחול לבן", מסביר קראוס. לדבריו, לא מדובר במדים שנמכרים כמוצר מדף, אלא כמוצר בהזמנה אישית: "לחברה יש את היכולת להבין את הצורך ההסוואתי לשני אזורים גיאוגרפיים שונים", הוא אומר ומוסיף, "מיותר לציין שיש את אותם הכיסים בשני הצדדים של המדים".

מדי ההסוואה משני הצדדים (צילום: פיברוטקס)
משמאל - הצד המדברי של מדי ההסוואה, מימין - הצד המיוער שלהם | צילום: פיברוטקס

אצל חיילי צה"ל כבר ברבעון הקרוב

מדי ההסוואה החדשים ייוצרו באופן מיוחד לפי הזמנת הלקוח כאשר ניתן יהיה לעשות מעת לעת שיפורים, שיפוצים והתאמות נדרשות על פי הצרכים העולים מהכוחות הלוחמים – כך לדוגמא, אם כח מסוים של צה"ל יזדקק למדי הסוואה לתא שטח שטרם נלחם בו, ניתן יהיה להזמין בעבורו מדים שהדפס שלהם יותאם בדיוק לאותו תא השטח. המדים החדשים הם עמידים, קלים ומספקים הסוואה חזותית, עד כמעט לתחום האינפרה אדום.

את המדים בחן צה"ל במספר תנאי לחימה ותנאי מזג אוויר ואלו צפויים להיכנס לשימוש בצה"ל כבר ברבעון הראשון של שנת 2013. נכון לעכשיו צה"ל מיעד את המדים האלו ליחידות מיוחדות. צד אחד של הבד יכול לספק הסוואה לשטחים ירוקים כמו יערות, ואילו הצד השני מסווה חיילים במדבר או סביבה עירונית, נכון להזמנה הנוכחית, כאשר ההזמנה הבאה תוכל להיות שונה.

חברת פיברוטקס שיצרה לה מוניטין כבר בכל העולם בתחום הטקסטיל לצבאות עובדת באופן שוטף כבר שנים מול צבא ארצות הברית וכוחות נאט"ו אשר נהנים מפתרונות הטקסטיל שהיא מציע. המדים החדשים שמציעים פתרון הסוואה מוצלח ביותר צברו התעניינות בעולם כולו כבר בשלבי הפיתוח. בין המדינות שהביעו התעניינות וכבר דורשות לרכוש את המוצר נמנות צרפת, ספרד, פינלנד וקנדה, ויחד איתן מדינות רבות שלא ניתן לחשוף.

>> במוח, לא בכוח: כלי הנשק החכמים של ישראל