משגר גיל (צילום: במחנה)
החי"רניקים מתחדשים | צילום: במחנה

משפרים את יכולות ה"גיל": משגר חדש המיועד לטילי "גיל" מתוצרת רפאל, העונה לשם "משגר אחוד", נמצא בתהליכי קליטה בצה"ל. למשגר יכולות חדשות של מדידת טווחים, טעינת טיל נוסף במהירות אחרי ירי וחיבור למערכות השו"ב (שליטה ובקרה) של חיל הרגלים. כמו כן, הוא בעל ממשק משתמש נוח יותר. "בסופו של דבר, המטרה של המשגרים האחודים היא להעצים את יכולות הגדוד מבחינת ירי מדויק, עוצמת אש וקטלניות לטווחים שונים, למול מטרות כמו רכבים קרביים משוריינים וטנקים", ציין רמ"ד אמצעי לחימה (אמל"ח) במפקדת קצין חי"ר וצנחנים ראשי, רס"ן רוניאל תורג'מן.

"המשקל הכולל של המשגר קטן יותר מקודמו, זאת מכיוון שחלק רחב מפרויקט החימוש המדויק בחי"ר עוסק בנושא צמצום המשקלים. האידיאל הוא לפתח מערכות המבוססות על תשתית קיימת ובו בזמן קלות יותר ללוחם הנושא אותן על הגב", הוסיף.

השם "משגר אחוד" ניתן למערכת בשל העובדה שהוא מאגד בתוכו אמצעים רבים, שהגיעו במשגרים הקודמים בנפרד. כך למשל, ה"אורלי", אמצעי ראיית הלילה של ה"גיל", שהתחבר למשגר הקודם, מגיע כעת כחלק מהמשגר האחוד. "יכולת התצפית באורלי השתפרה גם היא, כחלק מהשיפור הכללי ביכולות התצפית ביום ובלילה. אם בעבר התחושה הייתה של הסתכלות במשקפת, היום זה מרגיש כמו צפייה בסמארטפון", המחיש רס"ן תורג'מן. בנוסף, למשגר התווסף תפריט חדש הכולל פונקציות שונות, לצד המסך עליו מוצגת תמונת המטרה. בין היתר קיימת האופציה לבצע זום אין וזום אאוט למטרה וכן לצלם סרטי וידאו ותמונות של הפעלת הטיל.

אמצעי נוסף שקיים בצורה מובנית במשגר הוא מד טווח לייזר (מט"ל), שנותן למשגר את היכולת לאמוד טווחי מטרות. "קיים שילוב מוצלח בין שיפורים חדשים שהוטמעו במשגר לבין צורת הפעלה נוחה וקלה. הנראות והטכנולוגיה של המשגר מדברים לחיילים בצורה שהם מכירים מטכנולוגיה אזרחית", הסביר רמ"ד טילים במחלקת אמל"ח, רס"ן יהודה פרלמוטר. כדי לשפר את מהירות האש חידשו את צורת ההרכבה של המערכת, כך שמעבר לאיחוד האמצעים קיים גם מגש שמחזיק את הטיל ומאפשר החלפה זריזה בין ירי לירי.

המשגרים האחודים נקלטו בסוף השנה שעברה ובתחילת השנה הנוכחית בחלק מיחידות הצבא. כל היחידות עברו את ההכשרה הנדרשת בבית הספר למ"כים ומקצועות החי"ר (ביסלמ"ח). "המערכות החדשות נקלטו בכוונה במרוכז, זאת כדי להעביר את ההכשרה וללמוד ממנה, להפיק לקחים ורק אז להבין כיצד להתקדם", ציין רס"ן פרלמוטר. את ההכשרה עברו הכוחות באמצעות מאמן לחייל יחיד, ועד סוף השנה הנוכחית ייקלט מאמן מסגרת שיאפשר אימון של מחלקה. בשנים הקרובות ייקלט גם טיל ה"ניצוץ", גרסה עתידית של טיל הגיל. ה"ניצוץ" שוקל שמונה קילוגרם, מגיע לטווח של 6 ק"מ וזול ב־40 אחוזים מטיל הגיל. הטיל הנוכחי משמש בין היתר את פלוגת הנ"ט של חטיבות החי"ר, והחליף באחרונה את טיל ה"עורב" הותיק.

עמוד הפייסבוק של במחנה

>> הכירו את סכין הקומנדו החדשה של יחידת דובדבן