נשק לייזר של בואינג (צילום: האתר הרשמי)
תותח הלייזר הורכב על המשאית בהצלחה. "אנחנו כבר מחכים לרגע בו המערכת תציל חיים" | צילום: האתר הרשמי

העולם מתקדם לעבר שדה קרב שונה מכל מה שהכרתם: אחרי הידיעה על נשק לייזר חדש המפותח עבור צבא גרמניה, מגיעה התשובה האמריקאית: נשק לייזר רב עוצמה אותו ניתן לשגר ממשאית.

על פיתוח הלייזר החדש של חברת "בואינג" עבור צבא ארה"ב דיווחנו כבר באוגוסט 2011, אז עבר בהצלחה הניסוי הראשון במערכת. כזכור, מדובר במערכת לייזר ניידת ייחודית, המותקנת על גבי משאית ונועדה לשימוש התקפי והגנתי כאחד: יירוט רקטות ופצצות מרגמה שישוגרו לעבר מטרות - לצד אמצעי תקיפה והשמדה. בניסוי שנערך ב-2011 הצליחה המערכת, שמשגרת קרן לייזר במהירות האור (300,000 קילומטר לשנייה) ליירט כלי טיס בלתי מאויש.

עתה מדווחת חברת "בואינג" כי הצליחה להתקין לייזר בעוצמה של 10 קילו וואט על משאית משוריינת בעלת 500 כוח סוס - משאית אשר יכולה לנוע בשדה הקרב לצד הכוחות הלוחמים. כאשר הנשק מורכב על המשאית, מה שנותר הוא לבצע ניסויים בשטח כדי לקבוע את יכולת הדיוק וההשמדה של נשק הלייזר החדש. "בואינג" מתכננת לבצע את הניסויים הללו במהלך השנה הקרובה.

נשק לייזר על משאית
המשאית תלווה את החיילים, תגן עליהם מטילים ותשמיד מטרות

הגנה יעילה נגד טילים קצרי טווח

כפי שזה נראה כרגע, החזון של צבא ארצות הברית הולך להתממש ובשנה-שנתיים הקרובות נשק הלייזר כבר ייכנס לשימוש בצמוד לכוחות היבשה. הנשק צפוי לתת יתרון משמעותי לכוחות האמריקאיים, שעד עתה מתקשים להגן על החיילים מארטילריה קצרת טווח. "הצוות שלנו כבר רוצה להדגים כיצד המערכת המהפכנית הזאת תציל חיים בשדה הקרב", אמר לדיילי מייל מייק רין, סגן נשיא בבואינג שאחראי על התכנית.

ראוי לציין שהעוצמה הנוכחית של נשק הלייזר החדש (10 קילו וואט) היא מעטה יחסית לעצמה אליה רוצים להגיע בפנגטון בסופו של דבר. לשם השוואה, נשק הלייזר הגרמני הצליח להגיע בניסוי האחרון לעוצמה גבוהה פי 4. בבואינג כבר עובדים במרץ על לייזר שיגיע לעוצמות שיהפכו אותו לנשק שדבר לא יוכל לעמוד מולו.

>> הורגים בצורה מתורבתת: כלי נשק שנאסרו לשימוש