בתחילת דרכו, הסרט "מעשה גבורה" ("Act of Valor") נועד למטרות צבאיות בלבד - היה זה סרטון אימונים וגיוס ליחידת ה-Navy SEALs (אריות הים) עטורת השבחים. אבל חיל הים האמריקאי כל-כך אהב את מה שהראו לו הבמאים מייק מקוי וסקוט וואוף ב-2007, שהוחלט שם להפוך את הסרטון לסרט דוקומנטרי באורך מלא. רק שגם על הדוקומנטרי הם ויתרו, אחרי שלא יכלו כמובן, כאמריקנים, להימנע מהפאתוס הנדרש, ובמקום זאת החליטו ליצור סרט עלילתי באורך מלא.

אין תמונה
הפוסטר. התחיל בכלל כסרטון אימונים

עלילה שמבוססת על משימות אמיתיות ושחקנים-לוחמים

לצורך העניין גויס התסריטאי קורט ג'ונסטאד, שחתום על הסרט המצליח "300". תחת ידיו יצא סיפור בדיוני על כוח מהיחידה, שיוצא למשימה סבוכה לחילוץ סוכן סי-איי-איי חטוף. על הדרך הם גם מחסלים טרוריסטים שלקחו על עצמם את המשימה לפגוע באמריקה. הנשק והטקטיקות – לפי היוצרים – אמיתיים. העלילה הבדיונית, לדבריהם, מבוססת גם היא על משימות שבוצעו בידי היחידה שבין השאר חיסלה את בן לאדן.

אין תמונה
מתוך הסרט. היחידה שחיסלה את בן לאדן

ומה עוד אמיתי? חלק מהשחקנים הם לוחמים פעילים ביחידת אריות הים, שהחליטו שכנראה הגיע הרגע לתחזק גם קריירת משחק מהצד. הרעים הם דווקא שחקנים במשרה מלאה. הלוחמים האמיתיים, אגב, לא יזכו לפרסום שמם בקרדיטים בסוף הסרט. צבא ארה"ב גם שמר לעצמו את הזכות לעבור על הצילומים, ולאשר או לפסול אותם במקרה הצורך, מטעמי ביטחון מידע.

החברה שרכשה את הזכויות לפרויקט שילמה 13 מיליון דולר, והשקיעה 30 מיליון דולר נוספים בשיווקו. בארה"ב הגדירו זאת כ"סכום הגדול ביותר ששולם בעבור סרט גמור עם קאסט לא מוכר". תקציב ההפקה של הסרט עצמו הוערך בין 15 ל-18 מיליון דולר. הסרט צולם, בין השאר, בקמבודיה, בסן דייגו, במקסיקו, בפורטו ריקו, באוקראינה, בפלורידה ובמיסיסיפי. חלק מהסצנות צולמו באתרי האימונים של היחידה הכבר-לא-כל-כך מסווגת.

אין תמונה
חלק מהסצינות צולמו במתחמי אימונים של יחידת אריות הים

הסרט יגיע לאולמות הקולנוע בארצות הברית ב-17 בפברואר. עד שהוא יגיע אלינו, אתם מוזמנים לצפות בטריילר, עמוס במגוון מרשים של אמצעי לחימה, פיצוצים, צניחות, צלילות, צליפות ומה לא.

>> הנשק הסודי של אריות הים: יחידת כלבי עילית