בזמן מלחמת העולם השנייה נדרש איש צוות של מפציץ לבצע רק עשרים וחמש גיחות מבצעיות. מי שהצליח לסיים את מספר המשימות הזה הוצב במקום בטוח יותר והסיבה לכך הייתה שהרוב לא הגיעו אפילו לעשרים גיחות. בסרטון הבא ניתן לראות צילום נדיר של מפציץ מסוג B-24 סופג פגיעה קשה ביותר בכנף ומתרסק. נספר לכם שעל סיפון המטוס יש עשרה אנשי צוות אוויר.

מקום המדינה חיל האוויר הישראלי הפיל 687 מטוסי אויב בקרבות אוויר. מנגד, איבד החיל רק עשרים וחמישה מטוסים באותה הדרך, כלומר, על כל מטוס ישראלי שהופל, הופלו בערך 27 מטוסי אויב. אחרי שלמדתם את הנתון המרשים הזה קחו לכם ארבע דקות של אקשן אווירי מרשים שכולל הפלות של מטוסי אויב ממגוון מלחמות ישראל.

מלחמת יום כיפור הייתה מהקשות שבמערכות ישראל. המלחמה פרצה ב-6 לאוקטובר 1973 ונמשכה כשבועיים וחצי. כתוצאה מהשאננות שאפיינה את השנים שלפני המלחמה, הצליחו צבאות מצרים וסוריה מגובים בכוחות ממדינות נוספות להפתיע את צה"ל. למרות נתוני הפתיחה הגרועים של המלחמה, צה"ל הצליח לסיים את המלחמה במצב טוב בעיקר בחזית הסורית. עם זאת, המחיר היה כבד. 2,222 חיילים נהרגו ולמעלה מחמשת אלפים נפצעו. צבאות ערב שכלו ביחד כעשרים אלף חיילים ויותר משלושים אלף פצועים. צילומים נדירים שצולמו במלחמה, ממחישים בצורה מצמררת את כל הנתונים האלו.

הקרב הבא מוכר לנו בזכות הסרט "חיילים היינו" בכיכובו של מל גיבסון. הסרט מבוסס על סיפור הקרב של גדוד הפרשים השביעי שכתוצאה מטעות מודיעינית הונחת באמצעות מסוקים בלב ליבה של דיביזיה צפון וייטנאמית. בתום הקרב, שנמשך הרבה מעבר למה שמצוין בסרט, נהרגו או נפצעו מרבית חיילי הגדוד שלפני הקרב מספרם עמד על כארבע מאות חמישים. למרות זאת, הם הצליחו להביס את צבא הצפון והרגו למעלה מאלפיים חיילים של האויב. בסרטון הבא ניתן לראות צילומים נדירים של הקרב, כולל ראיונות עם מי שלחם שם.

במלחמת וייטנאם, חיל האוויר היה הציר מרכזי של הלחימה. בזכות התפתחות המסוקים באותה התקופה, בנו האמריקאים טקטיקות ייעודיות שמיצו את היתרון הטכנולוגי של המעצמה ובנוסף הגדילו את הניידות של כוחות הקרקע. בסרטון הבא ניתן לראות את ההפעלה הקטלנית מהאוויר בעיקר של המסוקים שהיו מרכיב מרכזי במלחמה. מעניין לציין שבמהלך המלחמה אבדו על פי הערכות כארבעת אלפים מסוקים.

מסוק הקוברה עלה לאחרונה לכותרות כאשר התרסק במהלך טיסת אימון של חיל האוויר. לאחר התאונה הקשה כולם ידעו לספר שמדובר במסוק ישן שהחל לטוס בשנות הששים. בסרטון הבא ניתן לראות את תפעול מסוקי הקוברה בשנותם הראשונות – החל מההכנות לטיסה ועד לביצוע המשימה, כולל ראיונות אותנטיים עם אנשי הצוות. כפי שניתן לראות, כל מסוק קוברה עבד עם מסוק קל ששימש לו כצופה בעוד שהקוברה הייתה הנחש שמכיש.

מלחמת אפגניסטן הייתה עבור הרוסים מה שווייטנאם הייתה עבור ארצות הברית. הם פלשו לשם ב-1979 ונסוגו משם עשר שנים אחר כך כשהם סובלים מאבדות כבדות שכללו למעלה מ-14 אלף הרוגים יותר מחמישים אלף פצועים. מספר האבדות של הכוחות האפגנים לא ידוע, אך הוא מוערך בשבעים וחמש עד מאה אלף הרוגים. לאלה יש להוסיף עוד שש מאות אלף אזרחים שנהרגו. הסרטון הבא מציג את המלחמה האכזרית ללא חוקים או אמנה בין לאומית – תקיפות מסוקים ומטוסים מעל כפרים, הפצצות ארטילריה כבדות ומארבים קטלניים במיוחד.

גם האפגנים החזירו פייט הגון לסובייטים, בדומה לזה שהם נותנים לאמריקאים היום. הטקטיקה העיקרית בה השתמשו הייתה מארבים נגד שיירות הענק שהעבירו אספקה לדיביזיות שפעלו בלבד המדינה. בסרטון הבא, שאינו קל לצפייה, ניתן לראות תיעוד למארב שכזה שכולל תפיסה של שבויים רוסים. עד כמה שידוע, מרבית השבויים לא חזרו חיים אחרי המלחמה.

מלחמת איראן-עירק נמשכה שמונה שנים והסתיימה בשנת 1988, אחרי שגבתה למעלה משלושה מיליון הרוגים משני הצדדים. במהלך המלחמה, שני הצדדים לא שמרו על האמנה הבין לאומית, בלשון המעטה. בסרטון הבא ניתן לראות את הסבל של שני הצדדים כמו גם את האומץ שאזרו חלק מהחיילים, במיוחד זה שרץ עם RPG. רק נציין שלמרות כל הסבל והאבדות שהמלחמה גררה, היא הסתיימה במצב שאינו שונה בהרבה מזה בו היא התחילה.

כאשר שלחה הממלכה הבריטית את הצי שלה לשחרר את איי פוקלנד הארגנטינאים ידעו שפגיעה בספינות זה מה שיציל אותם. באותם הימים, היה בשרות חיל האוויר הארגנטינאי מטוס צרפתי מסוג סופר אטנדר שממנו ניתן לירות טיל קטלני נגד ספינות מסוג אקסוסט. הבריטים היו מודעים לאיום ולכן פרסו את הצי שלהם בצורה כזו שיגלו כל מטוס שיתקרב אליהם ויגיבו כלפיו על ידי הפלה שלו באמצעות ההארייר שלהם. ולמרות זאת, זוג מטוסים ארגנטינאי הצליח לחדור את המערך בגובה נמוך ולשגר טיל לעבר הספינה שפילד. האונייה טבעה אחרי שעשרים מאנשיה נהרגו ומאתיים שישים, חלקם פצועים, נטשו. הסרטון הבא מציג את הסיפור וכולל צילומים אותנטיים של האירוע.

שיהיה לנו שבוע שקט.

>> תופת מהשמיים: טייסי קרב בעוצמת אש מפחידה