כנראה שרב האנשים שנשאל אותם עם מי הם היו רוצים להתחלף ליום אחד בצבא, היו מצביעים על טייס, רצוי שיהיה טייס קרב. כנראה שרובנו לא נחווה את הטיסה בכלי יקר כל כך, לא נצפה על כל הנופים מהקוקפיט וכמויות האנדרנלין שכרוך בביצועים השונים בגובה ובמהירות העצומה לא תזרום לנו בדם. לשמחתנו, אלו שכן עוברים את זה, מוכנים לשחרר מידי פעם סרטונים של הטיסות שלהם ולתת לנו תחושה קלה של איך זה מרגיש.

הפעם זו טייסת החצים האדומים של חיל האוויר המלכותי הבריטי שפרסמה בשבוע האחרון סרטון שצולם במהלך טיסת אימונים מעל לשמי הממלכה. לא מדובר בטייסת סודית והיא גם לא מבצעת משימות שמצריכות אומץ לב הנוסף לזה שנדרש מטייס באופן טבעי. מדובר בטייסת הראווה של חיל האוויר הבריטי, זו אשר מבצעת את המפגנים האוויריים בטקסים רשמיים. הטייסת מורכבת מטייסים מכל המערכים של החיל, אשר התפנו מעיסוקיהם המבצעיים לתקופה מסוימת של טיסות אימונים וראווה בלבד. על פניו, הטייסים האלו מקבלים תקופה של לשבת על הספסל, אבל בתקופה הזו הם דווקא מתנסים בכל הפעלולים והתמרונים הכי מורכבים שאפשר לעשות במהלך השירות.

חיל האוויר הישראלי, בנוי אמנם על המודל של חיל האוויר הבריטי של שנות ה-40, אבל על הרמה הזו של הטקסיות הוא ויתר ועל כן, הוא לא מחזיק בטייסת ראווה. למפגנים האוויריים שלנו, בטקסים של החלפת מפקדי טייסות, מפקדי בסיסים, יום העצמאות ועוד, נבחרים בכל פעם טייסים אחרים. המפגן היחידי שבו הצוות קבוע מראש, הוא המפגן במסדר הכנפיים שחותם את קורס הטיס, אז אלו שמטיסים את כלי הטיס הם מדריכי הטיסה אשר עושים את זה כמעין הומאז' למסיימים.

מי יותר טוב, תשפטו אתם, מנקודת המבט של הטייס הבריטי.

>> אין לאן לברוח: הפגיעות הכי מדויקות בשדה הקרב