להנחית מטוס קרב על נושאת מטוסים זה לא דבר של מה בכך, אבל מה לגבי להנחית מטוס קרב על נושאת מטוסים כשיש לך תקלה בכן הנחיתה הקדמי ואתה צריך לנחות במדויק על שרפרף?

חיל הנחתים של ארצות הברית פרסם את הקטע המדהים שלפניכם, בו טייס קרב נאלץ לעשות בדיוק את זה. למזלם של כל החיילים - גם הטייס וגם הצוות על הסיפון - מדובר בטייס מוכשר למדי, שהצליח להנחית את ההארייאר AV-8B באופן אנכי בדיוק כמו שמצופה ממנו על נושאת המטוסים האמריקנית USS Bataan. 

נחיתת החירום הזו התבצעה בתחילת החודש (7 ביוני), לאחר שהטייס, קפטן וויליאם מאהוני, הבחין מיד אחרי ההמראה שישנה בעיה בכן הנחיתה הקדמי. הוא טס מעל למגדל הפיקוח והקצין בעמדה אישר: כן הנחיתה לא נפתח. למרבה המזל חיל הנחתים מוכן למקרה שכזה, ובמיוחד לשם כך נבנה השרפרף הענקי שאתם רואים בסרטון, שרפרף שיכול לתמוך בכל ה-10 טון משקל של אף המטוס.

כמובן שעדיין מדובר בנחיתה לא פשוטה בכלל, ואין מקום לטעויות - אם מאהוני היה מפספס את השרפרף המטוס היה ככל הנראה מתרסק על הסיפון, מה שאולי היה מצית את הדלק ויוצר פיצוץ אדיר. אך הטייס כאמור עשה עבודה מעולה. הוא ניווט את ההארייאר, מטוס בשווי 30 מיליון דולר, באופן אנכי לגובה של מטרים ספורים מעל הסיפון.

אין תמונה
לא היה פה מקום לטעויות

"לא יכולתי לראות את השרפרף", שחזר מאוחר יותר הקפטן. "לא ידעתי שהוא שם בכלל, לא ראיתי אותו". אבל סוף טוב הכול טוב - האף קיפץ על השרפרף ואז המטוס נעצר בשלום. 

>> צפו: יחידת המסתערבים פועלת בלב חברון