הכלב קרלו (צילום: דוברות חטיבת המשטרה)
הכלב הוותיק במשטרה | צילום: דוברות חטיבת המשטרה

הכירו את קרלו: מספר אישי 4635, רועה בלגי בן 14, הכלב המבוגר ביותר במשטרת ישראל, שחגג באחרונה יום הולדת ושאזרחים לא מעטים חייבים לו את חייהם.

קרלו, סלב במשטרת ישראל, נולד בהולנד ב-2001 ונרכש על ידי משטרת ישראל בשנת 2003. הוא החל את פעילותו המבצעית במג"ב ירושלים, בתקופה הקשה ביותר של הפיגועים ששטפו את העיר, כאשר אוטובוסים התפוצצו ומחבלים מתאבדים ביצעו שורה של פיגועים קשים שגרמו למותם של עשרות בני אדם.

קרלו סייע באותה תקופה ללכוד מחבלים מתאבדים, סיכל פיגועים והשתתף בפעילויות מבצעיות ליליות וחשאיות  ללכידת מבוקשים, אשר היו מעורבים בתכנון וביצוע מעשי טרור בירושלים ומחוצה לה. הוא גם התלווה ליחידות המסתערבים של מג"ב בחיפושים אחר מחבלים

"אין לוחם בירושלים שלא מכיר את קרלו", אמר דניאל אברמוב, כלבן ממחוז ירושלים. "היו לו תפיסות מדהימות. הוא השתתף במעצרים רבים ועשה המון למען ביטחון תושבי ירושלים, העוטף ומדינת ישראל כולה".

הכלב קרלו (צילום: דוברות חטיבת המשטרה)
"תרם לביטחון של כולנו" | צילום: דוברות חטיבת המשטרה

"הוא הציל את חיי"

מפעילו הראשון של קרלו, רס"ר צבי בלומנברג סיפר כיצד קרלו הציל את חייו פעמיים. "קרלו שמר לי על הגב. לא הייתי היום פה אילולא הוא. לא אשכח כיצד  נעמד לפניי מול קבוצת מתפרעים עם אלות, אבנים וברזלים. הוא לא נרתע מהם, התחיל לנבוח ולאיים, להשתולל ולמעשה הציל את החיים שלי. הנאמנות והמקצוענות שלו לצד הרגישות הופכים אותו לאחד השוטרים הכי טובים שאני מכיר".

לדבריו, קרלו באותה תקופה היה לוחם קשוח, ללא חת שגם היה לצדו וגילה רגישות כשחווה משבר אישי קשה. "באותה תקופה קרלו לא עזב אותי. הוא היה מניח עליי את הראש, מלקק אותי, קופץ עליי, מנסה לשחק איתי. זה קרלו. הוא ייתן כל מה שיש לו באהבה ובשטח. תמיד מאה אחוז חבר ומאה אחוז לוחם", סיפר בלומנברג.

אחרי שבע שנים במג"ב ירושלים קרלו עבר לשרת במחוז הצפוני של המשטרה וגם שם סייע לשוטרים במלחמתם בפשיעה, היה מעורב במאות תפיסות של סמים ואמצעי לחימה ועבריינים. "תושבי ישראל חייבים הרבה לקרלו", הסביר ראש מדור בעלי חיים במטה הארצי, סנ"צ טל שקמה, שלקח באחרונה את קרלו תחת חסותו בערוב ימיו. "במשך שנים רבות סייע קרלו בפעילויות רגישות וחשובות יותר ועשה זאת בהצלחה גדולה, בעבודה מדהימה למען ביטחון של כולנו".

באחרונה, בגלל גילו המתקדם ומצבו הבריאותי קרלו  עבר למסלול הדרכה ושמירה בירושלים ובמטה הארצי. במקביל, הוא עזר בלימוד הכלבים האחרים ובתפקידי שמירה. "בגלל מצבו הבריאותי הוא כבר לא משולב בפעילות מבצעית וזוכה לטיפול רפואי מסביב לשעון", סיפר סנ"צ שקמה.