הדיביזיה למבצעים מיוחדים של ה-CIA (צילום: מתוך אתר examiner)
הדיביזיה למבצעים מיוחדים של ה-CIA | צילום: מתוך אתר examiner

בלילה חשוך של חודש פברואר 2008 התחמקה קבוצה של גברים אלמונים לאחד מרחובות היוקרה של דמשק. מבלי שאיש הבחין בהם הם הניחו מטען מתוחכם ברכב שעמד ברחוב, ולאחר מכן התחמקו אחד אחד לבתי מבטחים, כשהם משאירים תצפיתן ועוד כמה אמצעי ריגול מאחוריהם.

מפקד החוליה הרים טלפון למשרד שנמצא למעלה מ-200 ק"מ משם: "היעד יורד במדרגות". האיש השמנמן והמזוקן לא הבחין באנשים והאמצעים שתיעדו את רגעיו האחרונים. גם המאבטחים שלו לא הבחינו במשהו חריג. הפצצה המיוחדת, קטלנית אולם בעלת שטח הריגה קטן בגלל קרבה לבית ספר לבנות, נדרכה מרחוק. הדופק של אנשי המודיעין בפיקוד עלה, אנשי השטח שמרו על קור רוח. לכל מקרה שמישהו מאזין לשיחה העביר מפקד החוליה בשטח מילות קוד, מהן הבין מפקד המבצע שהשמנמן המזוקן "על הפצצה". מפקד המבצע נתן את ה"פעל", פיצוץ אדיר קרע את דמשק. מרדף של חצי מאה הסתיים כשרמטכ"ל חיזבאללה, עימאד מורנייה, חוסל ועלה לשמים. שם הצטרף לפואד אחיו שחוסל גם הוא בפיצוץ גדול ובהמשך הצטרף אליו בנו.

התרחיש לעיל, למבצע החיסול של מורנייה, נחשף לפני כחודש בתחקיר גדול של הוושינגטון פוסט, ובהמשך בתחקיר נוסף של רשת CBS. התחקירים האלה חשפו כי המבצע לחיסול מורנייה היה למעשה מבצע משותף של ה-CIA האמריקאי, שגם להם היה חשבון דמים גדול עם רמטכ"ל חיזבאללה, ולמוסד הישראלי.

צפו בסיפורים המעניינים של 13.2 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
עימאד מורנייה. חוסל בעזרת ה-CIA | צילום: חדשות 2

מי שהכין את המטען ועקב אחרי מורנייה היו אנשי הקבוצה למבצעים מיוחדים של ה-CIA, הנחשבת לאחד מהכוחות המיוחדים הכי פעילים בעולם. זהו האגף הכי מסתורי של ה-CIA, במסגרתו פועלים הלוחמים עם הסכין בין השיניים. אין יבשת שהם לא פעלו עליה, עשו את הבלתי ייאמן וכפי שעולה מפרסומים זרים הם גם עבדו לא מעט לצד המקבילים שלהם בישראל – המוסד – ובעיקר עם אגף קיסריה (האגף למבצעים מיוחדים), ויחידת כידון המסתורית. הם אפילו סייעו לישראל להעלות את יהודי אתיופיה כשהמבצע שם הסתבך.

חיסולים, פיצוצים וריגול מסתורי על פני חצי עולם

הדיביזיה למבצעים מיוחדים, Special Activities Division (SAD), של סוכנות הביון המרכזי, מחולקת לשתי קבוצות. הקבוצה למבצעים מיוחדים (SOG) והקבוצה למבצעים פוליטיים חשאיים (PAG). זו האחרונה מבצעת פעולות חשאיות במדינות היעד של הסוכנות ומשפיעה, בדרכים יצירתיות או אלימות, על המשטרים של אותן מדינות כך שיפעלו כמו שארה"ב רוצה. הקבוצה למבצעים מיוחדים (SOG), אחראית לפעולות איסוף מודיעין במדינות ואזורים עוינים ולפעולות מסוכנות בסגנון צבאי כמו חיסולים, השגת מידע מודיעני ממקומות ברמת סיכון גבוהה, חבלה ושלל משימות שהמשטר בארה"ב לא רוצה שיחברו אותן אליו.

בניגוד לרוב אגפי הסוכנות, שמגייסים את הסוכנים שלהם גם מהאוניברסיטאות המובילות בעולם כמו ייל והרווארד, SOG מגייסת את הסוכנים שלה מיחידות העלית המובילות כמו אריות היום, כוח דלתא, הטייסת הטקטית ה-24, טייסים מהחטיבה המיוחדת ה-160 וריקון של המרינס. חלק מהם גויסו מאגפים אחרים של הסוכנות בזכות "כישורים מיוחדים" שצברו בתפקידם. כולם אנשים שפעלו במסגרת אותן יחידות בעשרות מבצעים שחורים, ובגדול ראו לא מעט ריגוש ודם בלא מעט מדינות. אנשים שכבר הרגו ולמדו לא לספר על זה, לוחמי קומנדו שכבר חדרו מעבר לקווי האויב מבלי שיגלו אותם ויצאו משם באותה חשאיות.

הדיביזיה למבצעים מיוחדים של ה-CIA (צילום: צבא ארצות הברית)
האגף החשאי ביותר של סוכנות הביון האמריקאית | צילום: צבא ארצות הברית

הדיביזיה למבצעים מיוחדים של ה-CIA (צילום: מתוך אתר ה-CIA)
ציור המתאר את פעילות היחידה | צילום: מתוך אתר ה-CIA

זה נחשב לאגף החשאי ביותר של סוכנות הביון והם מונים ככול הנראה כמה מאות בודדות של סוכנים שיודעים לפעול לבד או בצוותים בגודל שונה, תלוי במשימה. למרות שהגיעו מהיחידות הכי נחשבות הם עוברים הכשרה ארוכה שכוללת את אמנות הריגול, משימות סיור ומודיעין והפעלה של אמצעי לחימה מקדמים, "מהסוג שלא ניתן לתאר אפילו בדמיון", כפי שהגדיר זאת בכיר לשעבר ב CIA.

כאשר צריך לבצע עיקוב אחרי אובייקט באזור שנחשב למסוכן במיוחד, למשל מוגדישו בירת סומליה, או אזורים שבשליטת הטליבן באפגניסטן ופקיסטן, יהיו אלה סוכני הקבוצה שיעשו את זה. לפחות על פי התקשורת בארה"ב, וסרטים הוליוודיים בעלי בסיס דוקומנטרי, הם אלה שעקבו אחרי חליל שייח מוחמד והביאו ללכידתו במבצע מרשים. ככל הנראה הם גם השתתפו, באותו סגנון, במבצע לחיסול אוסמה בן לאדן.

על פי חלק מהפרסומים הם פועלים ממסוקים חמקניים, בדומה לזה שהתרסק באחוזה של בן לאדן, ובנוסף משתמשים באמצעי לחימה מתוצרת רוסית, כולל מסוקים ומטוסי תובלה, וזאת כדי לשמור על זהותם החשאית. חלק מכלי הנשק האלה נתפסו על ידי ארה"ב לאורך השנים, חלק נרכש על ידי הפנטגון במיוחד עבור הקבוצה המיוחדת.

רישיון להרוג

עימאד מורנייה, כך נראה, לא היה האדם הראשון שחוסל בעזרת ה-CIA. בשנים האחרונות חוסלו באיראן מספר גורמים, מדענים וקצינים של משמרות המהפכה, הקשורים לתכנית הגרעין האירנית. מתחקירים והדלפות של אנשי מודיעין לשעבר, שהתפרסמו בארה"ב, עולה שחלק מהם חוסלו על ידי סוכני הקבוצה לפעולות מיוחדות, כולל, על פי פרסומים זרים, במבצעים משותפים עם המוסד הישראלי.

למרות מגבלות משפטיות ופוליטיות קפדניות יש לסוכנים של הקבוצה רישיון להרוג, אותו קיבלו מהנשיא. בין שלל מבצעי החיסול ניתן למנות את "תכנית פיניקס" במלחמת וייטנאם, חיסול של מאות ויש הטוענים גם אלפי לוחמים ומפקדים של הויאטקונג. הם פעלו גם במדינות דרום אמריקה, ולסומליה של תחילת שנות ה-90 הם הגיעו הרבה לפני יחידות הצבא, וזה כולל את היחידות המיוחדות. סומליה הסתיימה מבחינת ארה"ב במה שאנחנו מכירים כ"בלק הוק דאון", אולם ההרוג הראשון היה סוכן של היחידה, לארי פרידום, שהיה לפני כן לוחם כוח דלתא וחדר לאזורים הכי מסוכנים כדי להשיג מודיעין עבור יחידות הצבא שארה"ב שלחה לסומליה. פרידום נהרג ב-5 בינואר 1993 ועוטר במדליית כוכב המודיעין.

באפגניסטן הם חיסלו על פי הערכות שונות למעלה מ-500 אנשי טליבן וכמה עשרות מאנשי אל קאעידה. במקביל הם הביאו ומביאים עד היום את המודיעין שמסייע למל"טים של ארה"ב לחסל מחבלים, במאות, באפגניסטן ובפקיסטן. "כשהם חמושים בנשק קל וציוד תקשורת מתקדם, הסוכנים חודרים לשטחי פקיסטן שם הם שוהים לבד משך שבועות ומאתרים את המטרות (מחבלים) שמושמדות", נכתב בכתבה גדולה שהתפרסמה בוושינגטון פוסט.

היחידה עם מסוק מדגם רוסי, אפגניסטן 2002  (צילום: צבא ארצות הברית)
היחידה עם מסוק מדגם רוסי, אפגניסטן 2002 | צילום: צבא ארצות הברית

מבצעים דומים הם עושים גם בעירק, ולאחרונה נחשף כי צוותים של הקבוצה למבצעים מיוחדים חברו לצלפים של ה-SAS הבריטי, וככל הנראה גם האוסטרלי, ויחד הקימו כוח משימה מיוחד. הכוח הזה שהחל לפעול לפני מספר חודשים ובזכות המידע של סוכני ה-CIA חוסלו כמה עשרות רבות מלוחמי דאע"ש, בהם לא מעט מפקדי שדה. "הם הפכו לראשונים שפועלים על הקרקע נגד דאע"ש, ולמעשה לציידים של אנשי המדינה האסלאמית", נטען.

לתימן, שם מתנהלת בימים אלה מלחמה אכזרית בהובלת הסעודים, הם הגיעו כבר בתחילת שנות ה-2000, אחרי תקיפת ספינת הטילים "קול". מאז הם לא עזבו, וכפי שציינו לא מעט כלי תקשורת בארה"ב ובעולם, "מאז נעלמו או התאדו מאות ואלפי אנשי החשודים בטרור, בעיקר נגד ארה"ב". חלק חוסלו אחרים צצו במה שמוכר כיום כ-"בתי הכלא השחורים של ה-CIA". אלה הם בתי כלא בהם חוקרים בעינויים חשודים בטרור, בלי המגבלות החוקיות של ארה"ב. על פי הערכות שונות אותם סוכנים שנטמעו בתימן מסייעים כיום למערכה הסעודית במודיעין ומגישים להם את המטרות על מגש של זהב.

שיתוף פעולה מציל חיים

זמן קצר אחרי שמלחמת האזרחים בסוריה הסתבכה הגיעו לשם צוותים וחוליות של קבוצת הכוחות המיוחדים של הסוכנות והתחילו לעבוד. בזכותם מצליחים מטוסי הקואליציה לאתר ולהשמיד מטרות של דאע"ש בסוריה ובעירק, ולפחות על פי טענות באירן אותם אנשים גם מעבירים מידע מודיעיני לסוכני המוסד הישראלי. יש שרומזים שבזכות אותם סוכנים הצליחה ישראל להשמיד לפחות חלק משיירות הנשק שהושמדו בסוריה, על פי פרסומים זרים על ידי חיל האוויר הישראלי.

אם נחזור כמה שנים לאחור, הפעם באופן רשמי, נגלה שהשת"פ של אותה יחידה עם אנשי המוסד הישראלי החל לפני עשרות שנים. 16 מבצעים חשאיים ניהלה מדינת ישראל להעלאת יהודי אתיופיה ממדבריות סודן. זה עבד יפה עד שבאפריל 1985 הודח השלטון בסודן ואת מקומו תפס שלטון צבאי מוסלמי קיצוני. במקביל הגיעו למטה המוסד ידיעות לפיהן הפעילות החשאית שהם מנהלים בכפר הנופש הולכת להיחשף. "הכנו פקודת מגירה למקרה ויהיה צורך לפנות אותם" סיפר לאתר פז"ם אסף אגמון, ראש מכון פישר לחקר אוויר וחלל ובאותם ימים מפקד טייסת קרנף. "היה שם שלב שכמעט תפסו ארבעה אנשי מוסד בחרטום. מי שחילץ אותם היו אנשי ה-CIA שהוציאו אותם בארגז דואר דיפלומטי אותו העלו על טיסה של חיל האוויר האמריקאי שיצאה לקניה".

אנשי חיל האוויר נפגשים עם אנשי המוסד במדבר (צילום: חיל האוויר)
אנשי חיל האוויר נפגשים עם אנשי המוסד במדבר. ה-CIA עזרו לחלצם | צילום: חיל האוויר

_OBJ

לפחות על פי מה שפורסם בארה"ב, מי שחילץ את אנשי המוסד מלב סודן היו אנשי הקבוצה למבצעים מיוחדים. מה הם עשו שם לא ברור עד היום, אבל הם עזבו הכול וחדרו לבירת סודן כדי לחלץ את אנשי המוסד ובהצלחה גדולה. סביר מאוד להניח שגם המבצע המשותף הזה נשען על מערכת קשרים שכבר הייתה קיימת, לא פחות סביר להניח שהחילוץ הזה רק חיזק את היחסים בין הסוכנים מישראל לקולגות מארה"ב.

אין ספק שהקשרים הביטחוניים ההדוקים בין ארה"ב לישראל קיימים, גם בימים אלה של מתיחות, ודי ברור שהם כוללים גם החלפת מידע מודיעני וסיוע ישיר למבצעים. באתר "פוריין פוליסי", פורסם כי כאשר ברק אובמה נכנס לתפקידו כנשיא אובמה הוא הורה לצמצם את שיתוף הפעולה המודיעיני עם ישראל בכל הקשור לאירן. על פי האתר ההוראה הזו הביאה לעצירה של כמות גדולה של מבצעי איסוף ומודיעין, אך ההוראה לא נשארה זמן רב באוויר, וזמן קצר לאחר מכן חודש שיתוף הפעולה המודיעיני עם ישראל.