חזיבאללה (צילום: האתר הרשמי)
ארסנל הארגון משמעותי וגדל מיום ליום. לוחם חיזבאללה מניף דגל | צילום: האתר הרשמי

מזל"ט חיזבאללה שניסה היום לחדור לישראל הזכיר לנו שהמשפט "ניתן לרקטות להחליד" לא תופס ומי שמחזיק באקדח סופו שירה בו. עדיין לא ברור מה הייתה המטרה של חיזבאללה אולם מדינת ישראל קבלה תזכורת לכך שלמרות מצבו העגום של חיזבאללה כיום, בעיקר בגלל המעורבות בסוריה, מצפון לנו עדיין נמצא ארגון גרילה מסוכן שמחזיק ארסנל נשק גדול. חיזבאללה מנסה ימים ולילות להתחמש ולהתחזק בעיקר דרך גבול סוריה-לבנון, 359 ק"מ אורכו, שמשמש כאוטוסטרדה לאספקת אמצעי לחימה לחיזבאללה בעיקר מאיראן.

40,000 טילים בעומק לבנון

הגופים שמעורבים בהברחות כוללים את יחידה 108, שיושבת בדמשק. זהו הגוף המרכזי בשרשרת שעוסק בהעברות נשק והיה מעורב בהעברת טילי ה-M-6002. משימתה של יחידה 108 היא להעביר אמצעי לחימה שמגיעים מאיראן ומבסיסי לוגיסטיקה בסוריה לבסיסים ממוקמים לאורך הגבול של סוריה ולבנון. אז נכנסת לפעולה יחידה 112, שמעבירה את אמצעי הלחימה בין בסיסי חיזבאללה בבקעה. היא עושה זאת באמצעות שיירות של משאיות עם לוחיות רישוי מזויפות. לבסוף יחידה 110,מובילה את לוחמי חיזבאללה והיועצים איראניים בין המדינות המעורבות. יחידה זו אחראית על שליחתם של צוותי חיזבאללה לאימון במערכות הטילים באיראן. על פי הערכות שונות חיזבאללה הבריחו ללבנון 40,000 טילים מכל הגדלים. טילים שמספקים לחיזבאללה את היכולת להכות בעומק ישראל  בצורה הרבה יותר טובה מהיכולת שהייתה להם ב-2006.

חסן נסראללה נואם (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
מעמדו של חסן נסראללה בעולם הערבי דועך - מה שעלול לגרום לו לרצות לחמם את הגבול עם ישראל | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

יחידה עילית המתמחה בחטיפת חיילים

יחידת העילית של חיזבאללה היא היחידה לביצוע משימות מיוחדות, שיושבת בבסיס בבקעה ואומנה באיראן. אנשי היחידה מוקפצים רק לפעולות איכות, כמו למשל חטיפת חיילים כשהם מאומנים בלחימה מטווח קצר, קרב מגע ושימוש באמצעים מיוחדים. בנוסף קיימת יחידה 1800 שאחראית על גיוס סוכנים וביצוע פיגועי איכות נגד ישראל. יחידה זו פועלת גם מחוץ לגבולות לבנון ושמה עלה לכותרות אחריה שאנשיה נחשפו בסיני. קיימות יחידות נוספות לפעילות ביון ועל ההצלחה שלהן אנחנו למדים בעיקר לאחר שאזרחים ישראלים נעצרים בחשד שריגלו והבריחו אמל"ח למען הארגון. חיזבאללה מפעיל שלושה גופי ביון שכוללים את המודיעין המסכל שתפקידה לאתר מרגלים בתוך הארגון, יחידה 1800 ויחידה לאיסוף מודיעני שאחראית על תחום הריגול באמצעות האזנות והפעלת סוכנים. עדות ליכולות המודיעין של הארגון מצאו חיילי צה"ל אחרי ניסיונות לחטיפת חיילים ובמלחמת לבנון השנייה כשמצאו מפות צה"ליות מסווגות, אותות קריאה ושלל מידע מסווג.

טרור כחול-לבן נגד ישראל (צילום: חדשות 2)
על פי הערכות יש לארגון מספר מזל"טים בודדים שנועדו לאיסוף מודיעין - והתאבדות על מטרות | צילום: חדשות 2

כוח אווירי קטן אך מתפתח

הכוח האווירי של הארגון הוא הכי פחות מוכר ומתוקשר. על פי הערכות יש לארגון מספר מזל"טים בודדים שחלק נועד לאיסוף מודיעין וחלקם נועד להתאבד על מטרות. המזל"ט של היום יורט אולם בעבר הצליחו מזל"טים של הארגון "לטייל" בשמיים זמן ארוך ולהעביר תמונות לאחור וב-2006 הם גם הצליחו לחזור ללבנון אחרי ביצוע משימה. מדובר ביחידה שמתפתחת מאוד בשנים האחרונות ומקבלת את מיטב הציוד שהאיראנים יכולים לספק להם ובנוסף הדרכה מקצועית צמודה.

יחידות מותאמות פעולה

לחיזבאללה יש יחידה מיוחדת לכל סוג של פעולה, כמו למשל יחידות שמתמחות בירי טילי נ"ט ואנשיה מתאמנים רק בזה כולל אימונים באיראן. בנוסף המבנה הארגוני של הארגון מתחלק על פי תפקידים כמו ירי רקטות קרקע-קרקע ויחידות לאיוש מוצבים. אירועי העבר מלמדים שבמקרה הצורך יחברו מספר יחידות בכדי לבצע פעולה משותפת. כאשר נחטפו חיילי צה"ל, אלדד רגב ואהוד גולדווסר, אנשי יחידת טילי הנ"ט חברו ליחידה לפעולות מיוחדות וחיפש עליהם בירי טילים מסיבי כך גם הלוחמים שאחראים על המרגמות והרק"ק שהרעישו את מוצבי הסביבה.

לוחם חיזבאללה (צילום: האתר הרשמי)
כל יחידה בארגון מתמחה בתחום אחר. אימון חיזבאללה בירי טילים נגד טנקים | צילום: האתר הרשמי

יחידות הרק"ק מחולקות בארגון לשתי חטיבות האחת, "נאסר", לטווחים קצרים והשנייה "האסטרטגית" מפעילה רקטות לטווח ארוך. על פי הערכות גופי המודיעין לארגון יש כיום 40,000 רקטות, ואולי יותר, כמה מאות מהן לטווח ארוך שמכסה את תל אביב ואף מעבר. דווקא רקטות אלה נחשבות כ"קלות לציד של חיל האוויר" בשל גודלן והקטנות הן אלו שמהוות בעיה משום שניתן לשגר אותם מכל חלון או בור.

10,000 לוחמים במשרה מלאה

כוח החי"ר של חיזבאללה מונה כ- 10,000 לוחמים חלקם במשרה מלאה ואחרים במילואים ויש שמעריכים את הסד"כ גם ב-20,000. אימון שערך הארגון בשנה שעברה לכיבוש הגליל מלמד שהם מחולקים למספר חטיבות דינמיות כל אחד בת 1,000 לוחמים. הסיכוי לכיבוש הגליל קלוש אומנם אבל זה מלמד על יכולת הפעלה ותאום של כוחות גדולים. הלוחמים האלה חמושים בקלאצ'ים, מקלעים, רימונים וכל ציוד תקני לו זקוק לוחם החי"ר.

לוחם של חיזבאללה (צילום: האתר הרשמי)
יחידת העילית של חיזבאללה מתאמנת בביצוע פיגועי איכות | צילום: האתר הרשמי

שמורות טבע: בונקרים מוסתרים היטב

כחלק מהפקת הלקחים של הארגון ממלחמת לבנון השנייה חיזבאללה חיזק ושיפר את מה שמוגדר בצה"ל כ"שמורות טבע". הם בנו מערכים מבוצרים היטב שנמצאים באזורי סבך צפופים שקשים ללחימה. בתוך אותן שמורות ניתן למצוא משגרים ורקטות שמגובים בלוחמי חי"ר להגנת המתחם. שמורות הטבע מסוגלות להילחם באופן עצמאי במשך ימים ארוכים ללא אספקה. הארגון צייד את השמורות בכמויות של מים, אוכל, תחמושת ואמצעי פיקוד ושליטה.

עושים שרירים בלבנון
הארגון הוכיח בעבר יכולות עמידות גבוהה מול צה"ל

כיום הארגון עסוק עד מעל לראש במלחמת האזרחים בסוריה אולם פה גם נמצאת הבעיה. נסראללה יודע שמעמדו בעולם הערבי דעך וזה מה שעלול לגרום לו לעשות את הטעות ולגרום להתלקחות מול ישראל. מזל"ט כזה, כמו שחדר היום, יכול היה לטוס לאסדות הגז ולהתרסק שם, יכול היה ליפול בתוך עיר או כל תרחיש אחר, מה שהיה מוביל להסלמה בלתי נשלטת. בסופו של יום מדובר בארגון שמחזיק בארסנל משמעותי וכבר הוכיח יכולת עמידות גבוה מול צה"ל.

>> כל מה שרציתם לדעת על חמאס