אחרי שהשתלטו על חצי האי קרים בשנת 2014, יחידות העילית של הצבא הרוסי פועלות בימים אלה להשלמת כיבוש העיר חאלב בסוריה. מספרם של החיילים ביחידות האלה מוערך בכמה מאות בלבד, אבל הם מוגדרים כ"עיניים והאוזניים" של הצבא הרוסי על פני הקרקע, אלה שמכווינים את התקיפות האוויריות שגורמות לחיסול של מנהיגי המורדים בעיר.

כאמור, חאלב שניצבת בכותרות בימים אלה הייתה מוקד הלחימה בין אנשי אסד לכוחות המורדים כמעט מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה בשנת 2011. מיליוני אזרחים תמימים הפכו לקורבנות במלחמה המדממת הזו, נותקו ממשאבים כמו מזון, מים ותרופות בזמן שאסד וכן גם הרוסים הפציצו את העיר.

מעט מאוד ידוע על היחידות הללו, אבל מעניין לגלות שבעבר כמעט התרחש שיתוף פעולה נדיר ביניהן לבין הכוחות האמריקאים. לפי ה-Wall Street Journal, הגנרל הרוסי ניקולאי מארקוב ביקר במפקדות הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית בשנת 2012 בפגישה שמטרתה הייתה ליצור שיתוף פעולה בין היחידות. בין היתר, נחתם בשנת 2009 הסכם הבנות עם מייקל מאלן, יושב ראש המטות המשולבים אז, לפיו קצינים באקדמיה הצבאית ווסט פוינט יתחלפו עם צוערים רוסים ובכך ילמדו על הצבאות השונים. קצין לשעבר בצבא האמריקאי אף סיפר ל- Journal שאלו שנבחרו לתכנית החילופים הצטיידו במדים זהים לאלו של האמריקאים.

בשנת 2014, אותם חיילים ביחידות המיוחדות פלשו לחצי האי קרים והשתלטו על האזור בתמיכה המורדים האוקראינים. על פי הדיווחים, החיילים, שכונו "אנשים ירוקים וקטנים", לא לבשו אמצעי זיהוי והכחישו שהם משתייכים לצבא הרוסי. רק לאחר מכן אישר הנשיא פוטין שרוסיה שלחה חיילים לאזור, ובלוח השנה אף נקבע יום חג בשם "יום הכוחות המיוחדים" לציון הפלישה.