פיז"ם: "ביחידת החילוץ של חיל האוויר, 669, וביחידת המסתערבים (ימ"ס) של מג"ב - מדצמבר 97' ועד פברואר 10'".

רזומה צבאי: "ב-669 הייתי לוחם, בימ"ס הייתי מפקד צוות. במהלך השירות שלי עברתי את כל הקורסים האפשריים, בערך: קורס צניחה, צלילה, טיפוס, סנפלינג, חילוץ, חובשים, צלפים, פריצה לרכבים עם ציוד מכני, מדריכי ירי".

איפה זה קרה: "תל נוף, חצרים, פלמחים, רמת דוד".

למה ואיך הגעת ליחידה הזאת?
"גדלתי וחונכתי בהתנחלות ניל"י. אצלנו במשפחה כולם תורמים כמה שיותר למדינה, ושאפתי להיות ביחידה הכי טובה שיש. לפני הגיוס התאמנתי ורצתי כל יום ביישוב ועשיתי גיבוש לסיירת מטכ"ל - סיימתי אותו, אבל לא התקבלתי. אחרי הגיבוש קיבלתי זימון ל-669. בהמשך השירות קיבלתי פנייה ממשרד הביטחון לעבור לימ"ס, ועברתי למג"ב כי רציתי לעשות משהו שיאתגר אותי ולהתמודד עם אוכלוסיות אחרות ועם פעילות שונה. העדפתי להיות ראש לשועלים מאשר זנב לאריות".

אין תמונה
העדפתי להיות ראש לשועלים. בשבקין בימי השירות הצבאי

הלם בקו"ם?
"לא היה לי. להיפך, ברגע שהגעתי לשם אמרתי 'יאללה, קדימה, תגייסו אותי כבר'. זה כמו כשעושים לך קעקוע – מצד אחד זה כואב, אבל אתה רוצה לעשות את זה, זה כאב כייפי. לא הרגשתי שהגיוס נעשה בכפייה, להיפך, חיכיתי שהתאריך שלי כבר יגיע".

באילו פעילויות השתתפת?
"חילוץ של חמישה מלחים אוקראינים, שטבעו עם אוניית משא שהייתה בדרכה לנמל חיפה, 100 ק"מ מהחוף. גלשנו מהמסוק לאוניה, אני ועוד בחור בשם עופר זקס, רתמנו את המלחים ועלינו איתם חזרה למסוק, תוך כדי סופה, כשהספינה כמעט והתהפכה".

משפט צבאי:
"נשפטתי על ההשתתפות בתוכנית "הישרדות", כי כביכול אסור לשוטר להשתתף בתכנית ריאליטי, והלכתי בלי לקבל אישור. לקחתי חופשה של חודשיים כדי להשתתף בתכנית, וכשחזרתי נשפטתי והדיחו אותי מתפקיד סגן מפקד יחידת הפרות סדר".

אירוע מפחיד במיוחד:
"פעם אחת כמעט והתהפכתי עם ג'יפ סופה ממוגן. הייתה חדירה באזור כרם שלום, ותוך כדי הנסיעה למקום האירוע נכנסתי לבריכת בוץ והחלקנו כמה מטרים עם ג'יפ במשקל ארבע טון. מסתבר שהציפייה למוות יותר מפחידה מהמוות עצמו".

רגע שיא: "תעודת הוקרה מהרמטכ"ל דן חלוץ על חילוץ הימאים האוקראינים".

רגע שפל: "הייתי במקום בו נחטף גלעד שליט, ביום שלפני החטיפה".

משך הזמן הארוך ביותר בו סגרת בלי לצאת הביתה: "בערך שלושה שבועות ב-669, כחלק מסלול ההכשרה".

רכיב אהוב במנת הקרב: "הטונה והבוטנים".

מאכל שנוא במטבח הצבאי: "לוף ודייסת בוקר".

אמת תחת אש: ראיון עם הכתב הצבאי רון בן ישי