קוראים לי ליאם ואני לוחם בקרקל, התגייסתי במרץ 14, בעצם.. כלוחמת. במהלך השירות הבנתי המון על עצמי ועל כמה שהכחשתי את מי ש...

Posted by ‎חיילים מצייצים‎ on Thursday, February 18, 2016
 

ליאם רובין התגייס לגדוד קרקל כלוחמת בשם לינוי - אבל כעבור כשנה הפך ללוחם והחליט להצהיר על היותו טרנסג'נדר. לדבריו, לקח לו המון זמן להתגבר על הפחדים, לאזור אומץ ולחשוף את עצמו בפני חבריו לגדוד ובפני חיילים בצה"ל - אבל הוא לא מצטער לרגע על השינוי, וחש הקלה עצומה. בסוף השבוע האחרון הוא שבר את המחיצות ובפוסט שהעלה לדף הפייסבוק 'חיילים מצייצים', הוא חשף לראשונה את היותו חייל טרנסג'נדר.

"קוראים לי ליאם ואני לוחם בקרקל. התגייסתי במרץ 2014  בעצם... כלוחמת. במהלך השירות, הבנתי המון על עצמי ועל כמה שהכחשתי את מי שאני באמת, ויצאתי מארון כטרנסג'נדר. התחלתי תהליך של שינוי מין בצבא", כותב רובין, "זה אומר לקחת הורמונים וללכת להרבה רופאים. המדהים בהכל, הוא שהצבא אפשר לי לעשות את זה ועוד להישאר לוחם בגדוד! הסביבה בצבא והמפקדים, כולם קיבלו אותי בצורה מדהימה".

ליאם רובין (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
ליאם רובין. "אמשיך להילחם כדי להעלות את המודעות לקהילה ולקשיים שלה" | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק

הוא ממשיך ומספר כי גם כאשר הגיש בקשה לעשות ניתוח להסרת חזה ונדחה, הוא לא ויתר והגיש קבילה לנציב קבילות חיילים נגד חיל הרפואה וכעבור חודש קיבל תשובה שהקבילה שלו התקבלה וחיל הרפואה ישנה את הנוהל לגבי ניתוחים פרטיים של טרנסג'נדרים. "אז אני טרנסג'נדר גאה ולוחם עוד יותר גאה לשרת בצבא ואמשיך להילחם כדי להעלות את המודעות לקהילה ולקשיים שלה", הדגיש רובין.

"הלוחמים והמפקדים קיבלו את זה יפה, הם מאוד סבלניים"

"להיות טרנסג'נדר זו לא גחמה. אני יודע על חייל טרנסג'נדר שניסה לאחרונה להתאבד", מספר רובין למקורביו, "זה ממש פיקוח נפש". הוא נולד למשפחה דתית ויש לו שבעה אחים. הוא מעיד שכבר בגיל צעיר מאוד הרגיש שהוא נולד כגבר לכל דבר, אבל לא אזר מספיק אומץ להתמודד מול הסביבה הקרובה שלו ולחשוף את עצמו כטרנסג'נדר. "זה תהליך שלקח המון זמן, זה לא היה פשוט. למזלי, יש לי משפחה תומכת ואוהבת. יש אנשים במשפחה או חברים שלא מזהים אותי אחרי כל מה שעברתי", סיפר רובין לחברים, "התחלתי לקחת הורמונים: תווי הפנים שלי השתנו ופתאום יש לי זיפים. צריך הרבה כוחות נפשיים, אנשים לא מבינים שאין פה עניין של התמרדות או למשוך תשומת לב. זה הרבה יותר מזה. יש פה אדם מאחורי הסיפור".

על פי הערכות שונות, בצה"ל ישנם כ-60 חיילים טרנסג'נדרים. חלקם יצאו מהארון וחלקם לא העזו עקב חשש מתגובות הסביבה. "כשהתחלתי בתהליך, הגעתי לרופא צבאי ואמרתי לו שאני רוצה לעשות ניתוח, הוא היה בהלם. לא ידעו מה לעשות אותי. בשלב מסוים, סיפרתי על כך למפקדים שלי ולחיילים במחלקה, ותוך כמה ימים כל הגדוד ידע על זה שאני טרנסג'נדר. התגברתי על הפחד והמטרה שלי הייתה שכולם ידעו. הלוחמים והמפקדים קיבלו את זה יפה, הם מאוד סבלניים. חשוב לי מאוד כל עניין ההסברה, להרצות בעניין הזה בפני אנשים, שחיילים ידעו לקבל אותנו, שיכירו את העולם שלנו, שיבינו שזה לא קל, שזו לא מחלת נפש. להסיר מחיצות ופחדים. לקבל אותנו כמו שאנחנו, בלי שום דעות קדומות", סיפר רובין לחבריו.

דווקא בעקבות השינוי שעבר, רובין החליט לחזור בתשובה. "כעסתי מאוד על אלוהים כל השנים", סיפר לחבריו, "הייתי אתיאיסט מרדן. ברגע שהחלטתי לעשות את השינוי, החלטתי לחזור בתשובה. אני כבר לא צריך לעמוד יותר מול מראה". ב-1 במרץ רובין יחשוף את סיפור חייו בבית ציוני אמריקה בתל אביב בפני כ-200 איש כשאליו תצטרף גם אמו. כותרת ההרצאה: "איך הבנתי שחיי הם שקר: סיפורו המדהים של טרנסג'נדר".

"המטרה שלי בהרצאה הזו היא לחשוף את הציבור לעולם שלנו, לחיים שלי, לתהליך שעברתי, להעלות את המודעות לעניין הטרנסג'נדרים ולגרום לאנשים שהיו במצב שלי לא לפחד, להתגבר על הפחדים והחששות", הסביר רובין לחבריו. 

כ-12,500 לייקים, 500 תגובות ולמעלה מ-600 שיתופים היו לפוסט של רובין, כאשר מרבית הגולשים תמכו בו וחיזקו אותו. אחד הגולשים, מלש"ב טרנסג'נדר בעצמו כתב: "זה הוריד לי אבן ענקית מהלב". רובין עצמו הודה לגולשים: "תודה רבה על כל התגובות. חיזקתם אותי בטירוף עם כל האהבה פה".