בסרטון שפרסמו משמרות המהפכה של איראן בסוכנויות הידיעות המקומיות אמש (שבת) נראה כי זו מנסה להתאים שיגור רקטות וטילי קרקע-קרקע ממטוסי הקרב שלה, מהלך שיכול לאתגר בין היתר את מערכות ההגנה של ישראל מפני טילים.

_OBJ

נראה שהכוונה של האיראנים להעצים את המערך ולהגדיל את הטווח והדיוק. הדבר הוצג בסרטון שפרסמו שכלל מפגן כוח של כמה מערכות לחימה.

בסרטון ניתן לראות מבנה של ארבעה מטוסי קרב מסוג סוחוי 22 השייכים לזרוע האווירית של משמרות המהפכה. אחד מאותם מטוסי מפיל מה שנראה כדמה ניסוי בצבע כתום של הפאג'ר 4, נגזרת של הפאג'ר 5 המוכרת לצה"ל ממחסני האמל"ח של חיזבאללה וחמאס.

הפאג'ר 4 זו רקטה 333 מ"מ לטווח ארוך, ככול הנראה 70 ק"מ ויותר עם להתבסס על נתוני דגם 5. בשלב הזה מדובר בניסוי הטלה של החימוש והשלב הבא עלול להיות תיעוד של שיגור. הירי ממטוסי קרב עלול לאפשר לאיראן לשגר כמות גדולה יותר של רקטות לטווח רחוק יותר - ושגם ייפגעו.  

לזרוע האווירית של משמרות המהפכה יש בין 10 ל-15 מטוסי סוחוי SU-22. מדובר במטוסים ישנים מאוד מהעידן הסובייטי, אולם אלה עברו שדרוג מאסיבי בשנתיים האחרונות, בין השאר יכולת לשאת פצצות חכמות וטילים ארוכי טווח.

חשיפת הניסוי מלמדת שהשדרוג הזה כלל גם את היכולת לשגר את טילי הפאג'ר. מטוס מדגם זה פועל גם בסוריה ותימן והיכולת החדשה עלולה להיות מועתקת גם לשם.