ספינת הקרב סן אנטוניו
לא היה שום הכרח להצעיד את הנשים על הסיפון. (אילוסטרציה) | צילום: צבא ארצות הברית

בכל הצבאות המערביים בעולם, מעודדים שוויון הזדמנויות מגדרי, אבל איכשהו, שירות של נשים על ספינות יחד עם לוחמים גברים, עדיין נותר בגדר מחלוקת. בצי האמריקאי, שמנהיג מודל של שירות משותף לגברים ונשים על כלי השיט, הסוגיה הזו שוב עולה לסדר היום בעקבות אירוע השפלה שהתרחש על סיפון אחד מכלי השיט בו חיילות נדרשו לצעוד על הסיפון כשהן נושאות דליים שמכילים את צואת החיילים שמשרתים בספינה.

לפי הדיווח ב-NBC, החיילות שהתגייסו לא מזמן לצי נדרשו על ידי מפקדיהם לפנות את התכולה מתאי השירותים שלא היו תקינים לתאי השירותים הניידים שעל הספינה. לא מדובר בדרישה מוגזמת, אבל ההוראות המדויקות שהן קיבלו הן הבעייתיות: 13 מתוך 19 החיילות נדרשו לצעוד עם הדליים מול כל צוות הספינה על גבי הסיפון ודרך המסדרונות הפנימיים של הספינה. בנוסף לכך, החיילות לא קיבלו ציוד ניקוי ראוי, כמו למשל כפפות גומי.

חיילות אמריקאיות
לא קיבלו אפילו כפפות גומי (אילוסטרציה) | צילום: Scott Olson, GettyImages IL

המפקדים בספינה, אלו שאחראים למעשה, הודחו מתפקידם. במשפט שנוהל נגדם נאמר, "ניתן היה לפנות את תכולת השירותים לתאים שכן עבדו בתוך הספינה. בהצעדת הנשים על גבי הסיפון היה מימד של השפלה".

לפני כשנה התעורר דיון חריג נוסף סביב שירותם של נשים על גבי הספינות, כשנחשפו נתוני ההריונות הבלתי רצויים בקרב המשרתות. אז הוחלט על הגברת החינוך המיני בצי. במקרה הזה מדובר בחינוך בסיסי הרבה יותר.

>> ההורים גויסו באותו יום - הפעוט יחכה להם שנה