"המדינה צריכה לפעול בענייניות ובאחריות, להביט על האיומים האסטרטגיים סביבנו, ולמצוא פתרונות יצירתיים לקיצוץ בתקציב, מבלי לפגוע במוכנותו של צה"ל" – כך אמר השבוע (שני) היועץ הכספי לרמטכ"ל היוצא, תא"ל מהרן פרוזנפר, במסגרת "ועידת העסקים של ישראל", שקיים עיתון "גלובס".

מהרן פרוזנפר (צילום: איתמר חסן, באדיבות גרעיני החיילים)
היועכ"ל היוצא, תא"ל מהרן פרוזנפר (ארכיון) | צילום: איתמר חסן, באדיבות גרעיני החיילים

בהתייחס לשקיפות תקציב הביטחון הדגיש תא"ל פרוזנפר כי הוא "בעד שקיפות מלאה" וכי "על תקציב הביטחון להישאר באחריות משרד הביטחון וצה"ל". הוא ציין כי חשב האוצר, היושב במשרד הביטחון, נגיש לכלל הנתונים הקשורים בתקציב הביטחון, כפי שאושרו בכנסת. "ישנה שקיפות מלאה. כלל ההזמנות של משרד הביטחון וצה"ל מאושרות על ידי חשב האוצר – כך הדברים עובדים", הדגיש היועכ"ל היוצא.

הדברים נאמרים על רקע סערה ציבורית. בין השאר, אמר שר האוצר יובל שטייניץ לחדשות ערוץ 2 כי "כשר האוצר של מדינת ישראל אני אומר לך, אני לא יודע כמה כסף נכנס (למשרד הביטחון), ואני בעיקר לא יודע איך הוא מוצג. האוצר לא יודע, משרד ראש הממשלה לא יודע. לפעמים אנחנו קוראים בעיתון למשל שיש עכשיו איזה רעיון של התחייבות ראשונית על מיליארד דולר לקניית מטוסי אימון חדשים. אני כשר אוצר שאחראי על התקציב, על ההוצאה הכספית של מדינת ישראל, (לומד) מהעיתון שמדינת ישראל תתחייב בארבעה מיליארד שקלים כלפי איטליה או כלפי דרום קוריאה".

"אין סיבה שגורמים באוצר יאשרו להוציא לפועל מבצע"

תא"ל פרוזנפר הדגיש כי "אין שום סיבה שגורמים במשרד האוצר יאשרו לגורמים מבצעיים וצבאיים בצה"ל, לא משנה מהי דרגתם, לפעול או להוציא לפועל מבצע או היערכות מיוחדת. זה לא מתנהל כך בשום צבא בעולם ובמיוחד בישראל, צה"ל לא יהיה מסוגל להתנהל בכפוף להחלטות תקציביות ישירות מצד גורמים במשרד האוצר".

באופן עקרוני, ביקש היועכ"ל היוצא להציב את תקציב הביטחון בפרופורציות הראויות מבחינה עולמית וביחס לאתגרים הביטחוניים העומדים על סדר יומו של צה"ל. "צה"ל הוא צבא עני ביחס לצבאות אחרים, מפני שהוא מתבסס על תקציב המדינה, שהוא תקציב מצומצם למדי. בניגוד לארה"ב, המערכת אצלנו בנויה על פיתוח אמצעי לחימה אל מול האתגרים השונים באוויר, בים וביבשה. זו המסגרת בה אנו מתנהלים ואנחנו צריכים להמשיך ולהתנהל בה באחריות ובהתחשבות באתגרים ובאיומים העומדים לפתחנו", הוסיף תא"ל פרוזנפר.

היועכ"ל היוצא תקף בחריפות את הטענה בדבר אי יעילותו של צה"ל וטען כי "בתקציב המדינה ישנם 'איים' גדולים הרבה יותר מבתקציב הביטחון. אני אומר לכם, מהיכרות אישית עם התקציב, כי צה"ל הוא הגוף הכלכלי היעיל ביותר בישראל".

לאתר צה"ל

>> השווינו: כמה מרוויחים חיילים בצבאות העולם?