הדיווחים על תקיפת יעדים באזור חומס, סוריה שיוחסה לחיל האוויר הישראלי אתמול (שלישי) הגיעה בסמוך לדיווח על נחיתה חשודה של מטוס תובלה בדמשק. מדובר במטוס מסוג איליושין 76 שבאופן רשמי שייך לחברת סיריאן איירליינס ואופן לא רשמי לחיל האוויר הסורי, יתכן למטרות הברחת נשק.

על פי דיווחי אתרים למעקב אחר טיסות, המטוס המריא מנמל התעופה בדמשק בשעות הצהריים אתמול, ליעד לא ידוע בכיוון איראן. בשלב מסוים הוא נעלם מתמונת המכ"ם, יתכן וכיבה את המשדר שלו.

בשעה 19:45 נחת בחזרה כאשר זו הטיסה היחידה בסוריה שדווחה באתרי המעקב באותן שעות. בסביבות השעה 20:30 החלו דיווחים בסוריה על תקיפה שיוחסה לישראל. המטוס המדובר עלול להיות חלק משרשרת האספקה שחלק ממנה הותקף על פי הדיווחים.

מטוס איליושין 76 בסוריה (צילום: FADEL SENNA/AFP, GettyImages)
צירוף מקרים או עדות להברחות? איליושין 76 | צילום: FADEL SENNA/AFP, GettyImages

מה שמגביר את החשד הם דיווחים על טיסות נוספות של סיריאן איירליינס לאיראן עם המטוס בתאריכים 9 ו-11 לחודש: בעבר נרשמו מספר דיווחים על טיסות של המטוס הזה בכיוון איראן בסמוך לתקיפות בסוריה שיוחסו לחיל האוויר הישראלי.

בפברואר האחרון תועד המטוס לזמן קצר בהמראה ליעד לא ידוע וזמן קצר אחר כך, יוחסה תקיפה לחיל האוויר הישראלי לעבר מטרות בסוריה. באותו זמן דווח גם על מטוס של חברת "פארס אייר קאשם" האיראנית כשהוא ממריא מאיראן ונוחת בדמשק.

ב-25 לאוגוסט 2019 מטוס האיליושין 76 המריא מדמשק לכיוון צפון מזרח. עוד בטרם התרחק מדמשק כבר דווח על תקיפה של מטוסים ללא טייס בדרום המדינה סמוך לגבול. נתיב ההברחות עובר על פי החשד בין שדה התעופה של טהרן לזה של דמשק ומשם מובל יבשתית או בטיסות המשך למחסנים בסוריה.

נראה שלמרות המכה שהאיראנים חטפו ממגפת הקורונה, ניסיונות הברחות הנשק לא נפסקו. בצה"ל לא התייחסו רשמית לדיווחים שייחסו תקיפה לחיל האוויר, אך בחיל שחילק את הצוותים לקפסולות נפרדות כדי למנוע הדבקה של יחידות שלמות, הבהירו בימים האחרונים שהם שומרים על כוננות ושגרה מבצעית.