קסדת Qwarrior (צילום: BAE Systems)
זה לא גוגל גלאס, זה יותר טוב. הקסדה העתידנית אוטוטו פה | צילום: BAE Systems

הוליווד ותעשיית הנשק העולמית מנהלות קשר ארוך שנים כאשר אלו עוקבות האחת אחר הפנטזיות של השנייה. במקרים רבים היו אלו יוצרים הוליוודיים ששאבו לסרטיהם נשקים מהמציאות, במקרים מסוימים היוצרים יצרו בני כלאיים של נשקים קיימים, היו יוצרים שבסרטים היסטוריים נפלו על הפרטים הקטנים כשאלו לא דייקו בבחירת התפאורה והאביזרים. כעת העולם נלהב ממקרה די נדיר – מפתחי נשק שהצליחו ליצר אמצעי לחימה מסרט פנטזיה עתידני: מדובר בקסדה של איירון מן שכבר מנוסה על ידי חיילים אמריקאים – Q-warrior.

כתב הטלגרף הבריטי, בן פארמר, קיבל את ההזדמנות הנדירה להיות בין האנשים הראשונים בעולם שיתנסו בקסדה העתידנית במעבדות יצרנית הנשק BAE. "החדר האפרורי במפעלים בקנט נראה פתאום יוצא דופן כשחבשתי את הקסדה העתידנית", הוא כותב. "לפתע, הראיה שלי כוסתה בתצוגת ניאון, צורות וסימנים שמזכירים משחק מחשב".

הקסדה שזכה פארמר לחבוש מכילה מעין מסך לעין שמאל, כזה שיודע לתת מידע על כיוון ההליכה (במקום מצפן), להציג מפות ושדרים בין החיילים, להראות תצוגת לילה שנקלטת בעדשת מצלמת אינפרא אדום שמורכבת גם היא על הקסדה, לסמן כוחות אויב וכוחות ידידותיים, להעביר צילומים בזמן אמת מכטב"מים, להעביר פקודות כתובות ועוד. החלום של כל גיימר, הפתרון שיחסוך לכל חייל הרבה משקל על הגוף ויפתור לו לא מעט דילמות, חששות ואי ודאות בשדה הקרב.  המטרה של הקסדה הזו שמיוצרת במפעלים באנגליה תחת פיקוח חיל האוויר האמריקאי היא להיות גורם שיגדיל את טווח הפיקוד והשליטה של המפקדים, מבלי שאלו ידרשו לצעוק ללוחמים, לעשות שימוש בקשר קולי או להיות מוגבלים בטווח קשר העין עם הלוחמים.

הבשורה היא שזה לא רק על המסך או במעבדות, אלא כבר בשטח. כוחות אמריקאים, ביניהם כוחות מיוחדים, כבר עורכים פיילוט על המערכת ועל פי היצרנית, הקסדה תהיה בשימוש מבצעי, כבר בתוך שלוש שנים. הראשונים שיקבלו את הקסדה יהיו ככל הנראה מפקדי נסיעות ברכבים צבאיים, חיילים בכוחות מיוחדים וחיילים שתפקידם הכוונת כוחות אוויריים. הגרסה שבה ישתמשו שאר הלוחמים, תהיה משוכללת פחות, אבל עדיין מגניבה.

אז מהם נשקי הפנטזיה הבאים שלדעתכם יגיעו לשדה הקרב? שתפו אותנו בטוקבקים.

>> חכם וקטלני: נשקי ההייטק המתוחכמים בעולם