סיפורי גבורה הם לא משהו שציפינו למצוא בעונה החדשה של הריאליטי המצליח "חתונה ממבט ראשון", לכל היותר גבורה של המשתתפים להיפגש לראשונה מתחת לחופה מול המצלמות, המשפחה והחברים. אבל כבר בפרק השני של העונה פגשנו (אנחנו הצופים וצוקית, שנמצאה מתאימה לו) את דודו כהן, אספן וידען מטורף בכל מה שקשור לקרבות מלחמת העולם השנייה בדגש על פלישת בעלות הברית לנורמנדי, צרפת.

אחרי שדודו התאושש מהופעת הבכורה שלו על המסך היינו חייבים להתעכב איתו רגע על התחביב שגרם לו לחצות יבשות, לקשור קשרים מעבר לים ולהחזיק בדירתו הצנועה בירושלים פריטים, שמהם יש רק בודדים בעולם.

ספר מלחה"ע מהאוסף של דודו (צילום: חתונה ממבט ראשון, קשת 12)
"יש אולי שבעה עותקים מהספר בעולם" | צילום: חתונה ממבט ראשון, קשת 12

"הכל התחיל כשראיתי בפעם הראשונה פרק בסדרה 'אחים לנשק' (Band of Brothers) של סטיבן ספילברג וטום הנקס ששודרה בערוץ הראשון אם אני לא טועה", משחזר דודו את תחילת הרומן שלו עם הנושא. "זה היה בדיוק כשהייתי בצבא ועפתי על כל עשרת הפרקים. שמתי לב שבסוף כל פרק מראיינים אנשים מעל גיל 80 וקלטתי שאלה ממש הלוחמים שהסדרה נעשתה על סיפור הגבורה שלהם. עשרת הפרקים הסתיימו ואני נשארתי תחת הרושם. אמרתי לעצמי שאני חייב לקרוא על זה עוד".

דודו, באותם ימים לוחם בגדוד 50 – נח"ל מוצנח – לקח את כל העניין צעד קדימה. "ניסיתי לחפש ספרים וגיליתי שבארץ אפשר למצוא רק ספר אחד בעברית בנושא. אז קראתי תרגום לספר שכתב סטיבן אמברוז על הפלוגה ואחר כך התחלתי להזמין ספרים נוספים דרך "אמאזון", כמעט כל ביוגרפיה שיצאה על החבר'ה מהפלוגה שם".

הפלישה לנורמנדי (צילום: Hulton Archive, gettyimages)
הפלישה לנורמנדי | צילום: Hulton Archive, gettyimages

אותה פלוגה אחריה עוקב דודו באדיקות היא פלוגה ה' של הדיוויזיה המוטסת במלחמת העולם השנייה, הידועה בכינויה Easy Company. "קראתי על מפקדים, חיילים ומהלכים במלחמה. הסיפורים ממש ריגשו אותי, אמרתי לעצמי שאני פשוט חייב לדרוך במקומות האלו בעצמי".

כמו שאפשר להבין התחביב של דודו לא נעצר בקריאה וצפייה, הוא החליט לטוס בעקבות הגיבורים שלו ולבקר במקומות בהם לחמו. "קניתי כרטיס טיסה, אספתי מפות ושכרתי רכב", הוא משחזר את המסע הראשון שלו בעקבות הלוחמים, "עשיתי לעצמי כמה יעדים שם בנורמנדי, הכל תכנון שלי ולא איזה מסלול מובנה. באירופה כל הנושא הזה של מלחמת העולם השניה הוא ממש ביג דיל".

מצעד לזכר השחרור מהנאצים בנורמנדי (צילום: Sean Gallup, gettyimages)
"במדינות ששוחררו מהכיבוש הנאצי יש פסטיבלים" | צילום: Sean Gallup, gettyimages

"בכל חודש יוני במדינות כמו צרפת, בלגיה והולנד ששוחררו מהכיבוש הנאצי אחרי הפלישה לנורמנדי, יש פסטיבלים, אנשים מתחפשים לגיבורי המלחמה, יש שחזורי קרבות, וכמובן סיורים מודרכים במוזיאונים. הכל שם ממש מאורגן".

האוסף שלו כולל ספר בעלות של למעלה מ-1,500 דולר שיצא בכמה עותקים בודדים בעולם וכולל תצלומים נדירים של לוחמי הפלוגה. "הבנתי שיש שישה או שבעה כאלה בכל העולם", הוא מעדכן, "יש לי אפילו חלוקי נחל מהחופים מהם פלשו הכוחות לנורמנדי".

כמה כסף אתה מעריך שהוצאת על התחביב הזה לאורך השנים?
"עשיתי ארבעה טיולים שכל אחד עלה לפחות 6,000 שקל, רכשתי ספר ב-1,500 דולר בערך וגם ספרים נוספים שעולים קצת פחות. אז כן, הוצאתי על זה עשרות אלפי שקלים, משהו כמו 30 אלף, אבל אני לא רואה בעיה. לאחד יש אוסף נעליים, אחר נוסע להמר בקזינו ואני אוסף מזכרות מהפלישה לנורמנדי".

שחזור קרב בנורמנדי (צילום: Peter Macdiarmid, gettyimages)
"כל שנה יש שם שחזורי קרבות" | צילום: Peter Macdiarmid, gettyimages

מלבד המזכרות והטיולים דודו גם יצר קשר דרך הרשתות החברתיות עם כמה אנשים מעניינים במיוחד. "אפשר להגיד שנכנסתי לקהילה הזו. אני חבר של חלק מהשחקנים שכיכבו בסדרה לפני עשרים שנה ועושים מדי פעם פגישות מחזור בנורמנדי. רוב מי שלחם שם כבר לא חי אבל אני בקשר עם הילדים שלהם, יש למשל לוחם בשם ג'ורג' לאז, אז ג'ורג' לאז ג'וניור, הבן שלו, הוא חבר שלי ואפילו נפגשנו מספר פעמים איתו ועם בנות דוד של חיילים שלחמו שם אפילו".

זה משהו שכולם יודעים עליך או תחביב ששמרת לעצמך?
"האמת שאף פעם לא התביישתי בזה וניסיתי לעניין אחרים, אבל חברים שלי בעיקר צוחקים עליי. הם אומרים לי חלאס עם היציאות האלה, אני לא מאמין שאתה טס לזה. מצד שני הם גם אמרו שעם הידע שצברתי אני כבר יכול להדריך טיולים לשם".

דודו שמשרת במילואים בחפ"ק סמג"ד וביום-יום עובד ברשות האכיפה, משתתף עכשיו בעונה החדשה של "חתונה ממבט ראשון" (שהפרק הבא שלה ישודר במוצ"ש, 21:15 בקשת) בה הוא פגש לראשונה מתחת לחופה את צוקית, ובמהלך העונה יעקבו הצופים אחרי הקשר ביניהם עד לרגע ההחלטה, אם הם בוחרים להמשיך לחיות יחד גם מחוץ לצילומים. לפחות לפי הפרק הראשון בו הופיעו צוקית ודודו נראה שהיא לא נרתעת מהתחביב יוצא הדופן של הבחור שהותאם לה על ידי צוות המומחים.

View this post on Instagram

Winter is coming.

A post shared by Dudu Cohen (@dudu.cohen.101) on

איך בחורות שהיית איתן בקשר קיבלו את התחביב הזה?
"עם האקסית שלי היינו יחד שלוש שנים וכשאמרתי לה שנטוס לצרפת היא התלהבה עד שהבינה שהיעד הוא נורמנדי ולא פריז. היא אמרה סע וספר לי איך היה. כשחזרתי היא התלהבה מהתמונות, אחרי הכל זה אזור נופש של עשירי צרפת. קבענו לנסוע יחד אבל עד שהגיע המועד כבר נפרדנו שבועיים לפני זה. בסוף לקחתי את בעלה של בת דודה שלי, גם כן פריק של מחלה"ע השניה. הגעתי לחדר עם שוקולדים על המיטה והפרטנר היה בסוף בעלה של בת הדודה".

View this post on Instagram

נורמנדי.

A post shared by Dudu Cohen (@dudu.cohen.101) on

חששת שזה יצור רושם לא נכון או יפריע לקשר?
"היו פעמים שבחרתי לא לשתף בהתחלה ואמרתי שנראה אם הדייטים יתקדמו ורק אז דיברתי על זה, היו פעמים שהרגשתי בנוח. יש בנות שאמרו שזה מרשים, עמוק או מרגש והיו כאלו שאמרו לי מה אתה דפוק, אתה יצור. יצאתי עם מישהי שאמרה על זה אתה מבזבז כסף? ואז עשינו השוואה וראינו שהיא הוציאה הרבה יותר על נעליים. בשורה התחתונה זה לא משהו שמפריע למערכת היחסים אבל אם אצטרך להוריד קצת במינון של הנסיעות אז אני מוכן להתפשר".

"חתונה ממבט ראשון": העונה החדשה. מוצ"ש 21:15 בקשת, ערוץ 12