בימים האחרונים עלה לרשתות החברתיות סרטון קצר באורך של קצת יותר משתי דקות שמציג ניסוי בשיגור טיל ממטוס ללא טייס של איראן. על פי דיווחים באתרים ערבים מדובר בהעתק של טיל ספייק (SPIKE) מתוצרת רפאל שישראל שיגרה בעבר לסוריה והועבר לאיראן לאחר שלא התפוצץ.

בסרטון ניתן לראות כטב"מ (כלי טיס בלתי מאויש) ממריא מבסיסו כשהטיל תלוי באופן ישיר על כנף המטוס ולא בתוך זביל כמקובל למשל בטילים הישראלים המקוריים.

בהמשך ניתן לראות אותו בדרכו למטרה דרך מצלמה שבאף הטיל, סרטון שמזכיר במקצת פרסומים של דובר צה"ל מהטיל המקורי. גם צורת הטיסה והמבנה של גוף הטיל מזכירים את המקור. בסרטון ניתן לראות שהטיל ששוגר על ידי הכטב"מ האיראני פגע בדיוק במטרה.

על פי הדיווחים שאותם יש לקחת בערבון מוגבל, המקור עשוי להיות טיל שישראל שגרה לפני מספר שנים לעבר מטרות לסוריה ולא התפוצץ, נתפס בשלמותו על כוחות של איראן או שנאמנים לה והועבר בשלמותו לאיראן.

התעשייה האיראנית כבר הוכיחה את היכולות שלה לבצע "הנדסה לאחור" למערכות נשק שונות, אחד מהפתרונות שלה למגבלות שאסרו עליה לרכוש נשק לאורך השנים.

על בסיס הנדסה לאחור נבנה אחד מהכטב"מים החדשים ביותר שלהם ה"סאעקה", המבוסס על כטב"ם RQ-170 אמריקאי שנפל בשטח איראן. אותו סאעקה היה גם הכטב"מ שאיראן שלחה לשטח ישראל בפברואר 2018 שהופל על ידי מסוק אפאצ'י.

"ספייק" זו משפחת טילים מתוצרת חברת רפאל מערכות. לטיל מספר דגמים לטווחים משתנים בהם ה"גיל" המוכר לטווח 3 ק"מ או ה"ספייק NLOS" אותו ניתן לשגר מהקרקע, מהים והאוויר לטווחים של 30 ק"מ.

הכטב"מים האיראנים עמדו בימים האחרונים במרכז תרגיל ראשון מסוגו שערכו האיראנים על טהרת המטוסים ללא טייס.

ראש קרבי קטן ומדויק. טיל ה"גיל" (צילום: ללא)
אחד ממשפחת טילי הספייק שהאיראני מזכיר. טיל גיל | צילום: ללא