בזמן שחקירת ההתרסקות של מטוס לוחמה אלקטרונית של חיל האוויר האמריקאי ביום שני השבוע באפגניסטן נמשכת, נחשף כי לוחמים מצוות 6 של יחידת העילית אריות הים חילצו חלק מהגופות של אנשי הצוות ובנוסף השמידו מערכות חשאיות ורגישות שהיו על המטוס ושרדו את ההתרסקות.

למרות זאת, אמר גורם במשרד ההגנה האמריקני שהם לא שוללים גם לתקוף בעצמם את אתר ההתרסקות כדי למנוע כל דליפה של מידע.

המטוס שהתרסק מסוג E-11A שייך לטייסת הלוחמה האלקטרונית ה-430. גף של הטייסת נמצא תמיד בבסיס חיל האוויר האמריקאי באפגניסטן. תפקידה של הטייסת לבצע לוחמה אלקטרונית נגד יעדי אויב, בין השאר לשבש את מערכות הקשר והמודיעין שלו. לשבש מערכות מכ"ם והנחייה, בעיקר של טילי נ"מ ועוד.

מדובר במטוס מאוד מסתורי ובניגוד להרגלי היח"צ של האמריקאים כמעט ולא קיים מידע על סוג המערכות שמותקנות עליו ואופן ההפעלה שלו, מה שהפך את התקרית הזו למסקרנת יותר עבור התקשורת מהתרסקויות אחרות.

מהמעט שידוע עליהם המטוסים הללו גם מסייעים לכוחות האמריקאים לתקשר אחד עם השני, במיוחד במקרים של חסימות ובאפגניסטן יש ארבעה מטוסים מהסוג הזה. למעשה זה כל הסד"כ של חיל האוויר האמריקאי מסוג המטוסים הזה.

אחד מהם המריא סמוך לשעה אחת בצהריים ב-27 לחודש יום שני. לא ברור מדוע המטוס התרסק באזור בשליטת הטאליבן, שם כבר טענו שהם אלה שהביאו להפלת המטוס עם טיל נ"מ. בארה"ב לא מגיבים באופן רשמי, אולם "גורמים" טענו שככל הנראה מדובר בתקלה טכנית.

למרות הדיווחים הראשונים על 10 הרוגים לפחות נראה שהמטוס המריא רק עם אנשי צוות האוויר. משרד ההגנה האמריקאי דיווח שלוחמי צוות 6 חילצו שתי גופות מאתר ההתרסקות ואז פנו להשמיד את המכשירים הרגישים שעל גבי המטוס.

לוחמי צוות 6 נשלחו לאזור בגלל יכולת התגובה המהירה שלהם ובגלל הסיכון שקיים באזור ההתרסקות. כאמור בארה"ב שוקלים גם להפציץ את אתר ההתרסקות. זו לא תהיה הפעם הראשונה שארה"ב מפציצה יעדים של עצמה. באוקטובר 2019 מטוסי F-15E הפציצו מפקדות אמריקאיות כדי שלא יפלו לידי דאע"ש בסוריה.