נושאת המטוסים הסינית בים הפתוח (צילום: רויטרס)
כך נראית המפלצת הסינית הסודית | צילום: רויטרס

צילומי לווין חשפו את נושאת המטוסים המסתורית של הצי הסיני. הצילומים בוצעו על ידי לווין אמריקני של חברת "דיגיטלגלוב", שתיעד את כלי השיט הסיני לחופי המדינה בים הצהוב.

נושאת המטוסים הזו מעוררת עניין רב בעולם, משום שהיא למעשה מציגה את האפשרויות הבלתי מוגבלות שיש לצבא הסיני. היא נרכשה מאוקראינה לפני כ-13 שנים, כאשר היא אינה מצוידת במנועים, נשק או מערכת ניווט, אולם כיום - כפי שניתן לראות בתמונות - נושאת המטוסים מבצעית לחלוטין.

הממשל הסיני טוען כי כלי השיט פותח למטרות מחקר ואימון, מה שמחזק את ההשערה שהסינים מתכוונים לבנות נושאות מטוסים נוספות מאותו הסוג. מדובר בנושאת מטוסים שנבנתה במקור על ידי ברית המועצות, אך העבודה עליה מעולם לא הושלמה. כשהתפרקה ברית המועצות, נותרה נושאת המטוסים בידי האוקראינים, שמכרו אותה כעבור מספר שנים לסין.

"המפלצת הסינית", לפני היציאה לים (צילום: רויטרס)
"המפלצת הסינית", לפני היציאה לים | צילום: רויטרס

"רק כאשר הוציאו אותה לניסיון בים הפתוח, הסכימו הסינים להודות שהיא קיימת", אמר בוני גלזר, מומחית לסין, לעיתון ה"דיילי-מייל" הבריטי. 

במשרד ההגנה האמריקני מבהירים כי גם אם נושאת המטוסים מבצעית לחלוטין, ייקחו שנים עד שהיא תצויד במטוסים המתאימים להמריא ולנחות עליה. עם זאת, משרד ההגנה האמריקני סירב להתייחס ישירות לצילומי הלוויין, משום שמדובר ב"חומר מסווג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק