כבר בחודש ינואר האחרון האמריקאים החלו לשנע אלפי כלי רכב, מטוסים וטונות של ציוד לאירופה כדי שישתתפו בתרגיל הענק השנתי "דיפנדר אירופה 2020".

זה אמור היה להיות התרגיל הכי גדול מזה 25 שנים ביבשת, בו היו אמורים להשתתף 20,000 חיילים אמריקאים, עוד כ-9,000 כלי רכב מסוגים שונים בהם טנקים, נגמ"שים, תותחים ועוד 3,000 פרטי ציוד צבאי.

התרגיל היה אמור להתפרס על פני כמה ממדינות אירופה בהן גרמניה, בלגיה ופולין. גם לוחמים מחטיבת הצנחנים ה-173 שנמצאים בבסיסים באיטליה היו אמורים להשתתף בו.

אבל בגלל התפשטות נגיף הקורונה וההחלטה של חלק ממדינות אירופה לסגור את הגבולות, הוחלט לצמצם את התרגיל באופן משמעותי מבחינת כמות כוח אדם וציוד.

עוד הוחלט שהתרגיל יתחלק למספר תרגילים קטנים בתחומי המדינות מבלי לבצע מעבר ביניהן, כמו שקרה למשל בתרגילים קודמים כשצנחנים המריאו מגרמניה וקפצו מהמטוסים בפולין.

בנוסף הוחלט לצמצם את הכוח האמריקאי שישתתף בתרגיל, ונכון להיום הצבא האמריקאי יחזיר 3,000 מבין 6,000 החיילים שכבר הגיעו לאירופה. אלפי רכבים ומטוסים יעברו חיטוי ויוחזרו למחסנים.

תרגיל הענק שבוטל במרוקו

ולא רק באירופה. דובר פיקוד אפריקה של צבא ארה"ב מסר שהתרגיל "אריה אפריקה" בהשתתפות אלפי חיילים יבוטל כדי להגן מפני התפשטות הנגיף.

התרגיל אמור היה להיפתח ב-23 למרץ בשטחי אימונים במרוקו. כ-3,800 חיילים מהצבא, הצי וחיל האוויר האמריקאי היו אמורים להשתתף בו לצד עוד 5,000 חיילים מ-12 מדינות, בהן מרוקו, טוניס ובריטניה.

תרגיל "אריה אפריקה" נחשב לאימון הגדול ביותר שארה"ב מנהלת בכל שנה ביבשת. במשך חודש ימים הצבאות מתרגלים לחימה בטרור, אימונים באוויר כולל תקיפות באש חייה ואימון הטייסים בתקיפה עם חימוש חכם ומדויק.

בים הוא כולל ציד צוללות וספינות וביבשה, תרגילי רפואה וגם לוחמה כימית ביולוגית והתמודדות עם משברים הומניטריים.

האמריקאים חתכו גם מישראל

תרגיל נוסף שהחל ולבסוף הופסק באמצע, הוא Juniper Cobra בין צה"ל לבין הפיקוד האירופי של צבא ארצות הברית (EUCOM). בתחילה נמסר מדובר צה"ל שחיילים מאיטליה שגם השתתפו בתרגיל עזבו את הארץ. אלה שכן הגיעו למרות המצב הם החיילים האמריקאים שבאו מבסיסים בגרמניה וארה"ב.

הכוחות החלו לדמות מצב חירום במסגרתו יגיעו לישראל חיילים מארה"ב שיפעלו לצד מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר במשימות הגנה מטילים ורקטות בכל הגזרות. הם תרגלו בין השאר הגנה עם סוללות טילי "חץ" 2-3, "קלע דוד", "כיפת ברזל" ושת"פ פיקוד העורף.

לצד 600 החיילים האמריקאים השתתפו גם 1,000 חיילי צה"ל ממערך ההגנה האווירי, פיקוד העורף ויחידות לוגיסטיקה כמו גם רפואה.

ב-4 במרץ, מספר ימים לאחר תחילת התרגיל, הוחלט לעצור הכל ולהפסיק את התרגיל בעקבות הוראות חדשות של משרד הבריאות והחמרת המצב בעולם. החיילים הזרים עזבו את הארץ.

ההתפרצות בצבא ארה"ב והמודל הפיני

ההשפעה של הנגיף מורגשת בכל העולם בקרב צבאות ובמיוחד כאלה שמנהלים תרגילים בינלאומיים. צבא ארה"ב ביטל תמרונים משותפים כאלה במרוקו, בסנגל ובטוניסיה. בוטלו תצוגות אוויריות בארה"ב עצמה וגם תרגילים בינלאומיים באסיה.

ההשפעה מורגשת גם בתפקוד הצבאות. כך למשל מפקד פיקוד אירופה של צבא ארה"ב, גנרל כריסטופר קוואלי, וקציני המטה שלו נכנסו לבידוד אחרי שנחשפו לנשאי הנגיף ולמעשה, הם מנהלים את המפקדה מהבית שלהם בעזרת אמצעים טכנולוגיים.

אפילו צבא פינלנד דיווח לתקשורת על השפעות הנגיף ושינוי דרכי הפעולה. "באופן חריג חופשות סוף השבוע מתחילות בשבת במקום ביום שישי". נמסר ממשרד ההגנה שם. במקביל, הוחלט לעבור למודל בו שליש מהעובדים בחופשה למשך שבוע בכל פעם, ואחריהם שירות של שבועיים, על בסיס יחידה לפי מחלקה".