מבצע "מגן צפוני" הפך את יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה לכוכבים הגדולים של הרגע. אבל אם תשאלו את חיילי ומפקדי הלוגיסטיקה של אוגדה 91, גם היהלום היפה בעולם צריך את הכורים שיוציאו אותו מהאדמה. המבצע לגילוי מנהרות הטרור של חיזבאללה בצפון מתנהל לא מעט בזכותם של אנשי הלוגיסטיקה של עוצבת הגליל. "אגף הלוגיסטיקה בשיתוף אגף הרפואה והאחזקה באוגדה פעל וממשיך לפעול ללא הפסקה, מההכנות למבצע ועד רגע זה ממש, על מנת לספק מענה לוגיסטי שלם לכוחות הרבים שפועלים בגזרה", מסביר קצין הלוגיסטיקה של האוגדה סא"ל אסף רואש.

מבצע "מגן צפוני" מתנהל בתנאי שטח ומזג אוויר קשים. הכוחות פועלים לגילוי המנהרות של חיזבאללה תחת כמויות אדירות של גשם וערפל כבד. זה עוד לפני שמדברים על תנאי שטח קשים ואיום מצד ארגון הטרור שנכסיו היקרים יורדים לטמיון עם טיפות הגשם.

ההערכות הלוגיסטית למבצע "מגן צפוני" כללו בין השאר הנפקה של מאות חרמוניות ומעילים, אלפי שקי שינה, מדים יבשים להחלפה, שקיות חימום, חליפות סערה וערכות היגיינה אישיות. לזה תוסיפו 60 שירותים כימיים, 50 אוהלי תצפית, 4,500 ליטר מים מינרליים. כמו כן, הוקמו 5 תחנות דלק ניידות בשטח לטובת הפעולות ההנדסיות. ישנם רכבים ואמצעי ניוד הכוללים עשרות סוואנות, האמרים, ו-30 אמצעי הובלת לוחמים (אוטובוסים, טיוליות). נוסף לכך, הוקמו 7 אוהלים עם חימום וגנרטורים ללינה של הלוחמים בשטח.

סא"ל אסף רואש (צילום: דובר צה''ל)
סא"ל אסף רואש | צילום: דובר צה''ל

"החל מיום שלישי אוגדה 91 פועלת ומובילה את מבצע "מגן צפוני" לאיתור ונטרול מנהרות הטרור של חיזבאללה. משמעות הדבר היא שכלל אגפי האוגדה ובתוכם אגף הלוגיסטיקה, עובדים לאורך כל שעות היממה בשעון לחימה סדור ובנהלים מבצעיים", מספר סא"ל רואש. "גם אגף הלוגיסטיקה בשיתוף הרפואה והאחזקה באוגדה פעל וממשיך לפעול ללא הפסקה, מההכנות למבצע ועד לרגע זה ממש, על מנת לספק מענה לוגיסטי שלם לכוחות הרבים שפועלים בגזרה".

רואש מסביר שבתנאים הלא פשוטים שנוצרו בשטח, ברור עד כמה העבודה של כוחות הלוגיסטיקה חשובה להצלחת המבצע. "ממני ועד אחרון אנשי הלוגיסטיקה, אנו מבינים כמה חשובה המעטפת שאנו נותנים לאנשים שלנו בשטח. אנחנו מאפשרים אורך נשימה, והמשך פעילות עצימה למול האיום - ובכך תורמים משמעותית למבצע. בימים האחרונים הבנו גם שעלינו להיערך למזג אוויר סוער שיפקוד את צפון הארץ. מי שמכיר את גזרת האוגדה יודע שהטמפרטורות עלולות להיות נמוכות, עם רוחות חזקות ומשקעים רבים".

אוגדה 91 הצפונית מתורגלת לעבוד בתנאי מזג אוויר קשים ולדברי מפקד הלוגיסטיקה באוגדה, "הניסיון הרב בא לידי ביטוי גם עכשיו - אנו מספקים לחיילים לבוש חם, ארוחות חמות, מרחבים מחוממים ומוסקים ואספקה שוטפת של כל הציוד הנדרש לפעילות ארוכה ומתמשכת בשטח".

"נדרשנו להיערכות מזורזת של ציוד חורף, לצורך קליטה של כוחות רבים שפועלים במסגרת המבצע. אוגדה 91 נרתמה תוך זמן קצר ונערכה בצורה מלאה לקליטת הכוחות ומתן מענה לוגיסטי שלם של מזון, דלק לחימום, מים חמים וכמובן ארוחות חמות ללוחמים. לוחם שמגיע לגזרה ופועל בשטח מקבל מעטפת שלמה, מהאוהל המחומם בו הוא ישן ועד לבוש חורף וארוחות חמות. אנחנו מקיימים מאמץ גדול שמטרתו לאפשר לכוחות האוגדה, גם במזג האוויר הסוער, להמשיך ולפעול בשטח ללא הפסקת הפעילות. מטרתה של ההיערכות הוא לתת מענה שלם שיאפשר למבצע להמשיך, ולא להפסיק לרגע".