ממשלת ישראל והקבינט המדיני ביטחוני אישרו לצה"ל שורה של כלים ותכניות לחימה במסגרת מבצע "שומר החומות". בין החשובים שבהם, ביצוע סיכולים ממוקדים נגד בכירי חמא"ס וג'יהאד אסלאמי.

צה"ל דיווח על חיסול של כמה בכירים ועד האירוע היום (רביעי), בו חוסלו פעילים בולטים ב"פורום מטכ"ל" של הארגונים ברצועה, צה"ל הבליט את דבר מותם של "ראש המערך הרקטי של גא"פ", סמאח עבד אל ממלוכ וגם של "מפקד מערך הנ"ט של חמאס בעיר עזה", איאד פתחי פאיק שריר.

פעילי טרור שחוסלו בעזה (צילום: דובר צה"ל )
איאד פתחי פאיק שריש, סמאח עבד אל ממלוכ | צילום: דובר צה"ל

מדובר בהישג מודיעיני מרשים אמנם, אך את מי שצה"ל באמת רוצה לחסל, עדיין לא חיסלו. בשנים האחרונות ישנו ניסיון למתג דמויות שונות בחמאס וגא"פ כמפקדים בכירים, תוך הקבלה בעייתית לתפקידי מג"ד או מח"ט בצה"ל.

מעשית, מדובר בראשי כנופיות מקומיות, מפקדים של כמה עשרות מחבלים בעלי יכולות שונות. לא מדובר בבוגרי פו"מ (פיקוד ומטה) או מב"ל (המכללה לביטחון לאומי) וחיסולם לא עד כדי כך משמעותי מבחינת יכולות ארגוני הטרור.

במקרה של ראשי חמאס יחיא סינוואר, מוחמד דף, מחמוד א-זהאר, חאלד משעל או איסמעיל הנייה, הסיפור שונה. לאלה יש להוסיף את ד"ר מוחמד אל-הנדי, עבדאללה א-שמי וחאדר עדנאן מגא"פ. נכון שלכל אדם יש מחליף, אבל החיסול של דמויות מהקומה הזאת יהיה מכה לא קטנה לארגוני הטרור. נכון לרגע זה הם לא חוסלו מכמה סיבות.

ראשית, את פתיחת הסבב הנוכחי קבעו ארגוני הטרור. בזמן שבצה"ל העריכו שחמאס לא רוצה הסלמה, הם ירדו למחתרת ואז שיגרו את הרקטות. מהרגע שירדו מתחת לאדמה האיתור שלאותם בכירים וסגירת מעגל אש הפכה לקשה מאוד עבור המודיעין של צה"ל. מתחת לאדמה יש קילומטרים רבים של מנהרות, בונקרים ושאר מקומות מסתור כשלא כולם מוכרים למודיעין הישראלי.

בית חולים שיפא (צילום: Anadolu Agency, GettyImages IL)
בית החולים שיפא. עשויים להסתתר תחתיו | צילום: Anadolu Agency, GettyImages IL

כבר למעלה משני עשורים שצה"ל מנסה לחסל את מוחמד דף ללא הצלחה. נכון שהיו כמה פעמים שפגעו בו, האיש איבד כמה איברים בניסיונות האלה. אבל ברוב הזמן עושה רושם כי לישראל אין מושג איפה הוא נמצא. נראה שדף הוא גורם מרכזי בכל הקשור לפרוץ הסבב הנוכחי.

גם את סינוואר מנסים לחסל כבר זמן רב, שוב פעם ללא הצלחה. גורמי מודיעין מעריכים שבסבב הזה ישראל לא תצליח לחסל את אותן דמויות משמעותיות וזה יכול לקרות רק אחרי הפסקת אש, אז יצאו ממקומות המסתור. אך השאלה היא האם ישראל תעז לבצע סיכול ממוקד אחרי הפסקת אש?

בעיה נוספת נמצאת בסוג של מקומות המסתור. שב"כ יודע להצביע על כמה בונקרים שנמצאים במקומות מאוד רגישים, למשל אחד מרכזי שנמצאת מתחת לבית החולים "שיפא". מהבונקר הזה מנהלים את הלחימה של ארגוני הטרור וגם חלק מאותם בכירים מסתתרים בו. ככל הנראה ישנה מנהרה או בונקר גם מתחת למתקנים של האו"ם וגם שם מסתתרים אותם בכירים.

מטוס קרב חמוש בפצצות (צילום: דובר צה"ל )
מטוס קרב של חיל האוויר חמוש בפצצות | צילום: דובר צה"ל

לחיל האוויר יש את אמצעי הלחימה שיחדרו וישמידו את אותם בונקרים, בעיקר פצצות מסוג BLU. אולם זה לא קורה משום שאין אור ירוק מהדרג המדיני וספק שיהיה כזה.

גורמי המודיעין מנסים לאתר את אותם בכירים ומחכים שיעשו טעות שתביא לחיסול שלהם. אבל גם הסיכוי שזה יקרה נמוך מאוד ובינתיים מסתפקים בחיסול של פעילים מדרג זוטר ומעצימים את הדרגות שלהם.

במערכת הביטחון מעריכים שהדרך היחידה, או לפחות בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר לחסל את אותם בכירים תתאפשר רק אחרי המערכה, כשיגיע הרגע בו יצאו מהמסתור.