לאחר שבשבוע שעבר דיווחו מקורות ערביים על צוללת של חיל הים הישראלי שחצתה את תעלת סואץ לכיוון המפרץ הפרסי ובהמשך, דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן צוטט בראיון לכלי תקשורת סעודי כאומר: "אנחנו עוקבים אחר תנועותיה של איראן באזור, הצוללות של צה"ל בכוננות" - איראן מתייחסת רשמית לפרסומים בנושא.

סעיד חטיבזאדה, דובר משרד החוץ האיראני, דיבר במסיבת עיתונאים ואמר: "כולם יודעים מה מסמל המפרץ הפרסי עבור איראן", והוסיף איום מרומז, "כולם מכירים את מדיניותנו בנושא הביטחון הלאומי. כולם יודעים היטב שאם הקווים האדומים ייחצו מבחינת איראן, זה יהיה מסוכן מאוד".

בדיווחים בתקשורת הזרה נכתב כי איראן מאשימה את ישראל באחריות לכמה פעולות נגדה, כולל חיסולו של מדען הגרעין האיראני מוחסן פחריזאדה.

ספינות הצי במפרץ הפרסי (צילום: MOHAMMED AL-SHAIKH/AFP via Getty Images)
ספינות ארה"ב במפרץ: "ידוע מה מסמל עבורנו" | צילום: MOHAMMED AL-SHAIKH/AFP via Getty Images

בימים האחרונים מוביל צבא ארצות הברית על זרועותיו השונות פעילות באזור המפרץ הפרסי שנועדה להרתיע את איראן מלבצע פעולות נקמה על חיסולו של מדען הגרעין ולרגל יום השנה לחיסולו של גנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה.

על פי הפרסומים הזרים אותה צוללת חיל הים שעליה דווח הצטרפה לפעילות הזו כאיתות לאיראן. היא עברה בתעלת סואץ, באישור ממצרים שגובה דמי מעבר בתעלה, המוערכים בעשרות אלפי דולרים עבור צוללת כזו. ארה"ב עצמה שלחה לאזור צוללת גרעינית חמושה בטילים וכוחות מיוחדים.

במקביל, בהודעה רשמית של חיל האוויר האמריקאי ובאתרים בינלאומיים למעקב אחר טיסות תועדה פעילות מתוגברת של מטוסי קרב אמריקאים באזור המפרץ הפרסי, בין השאר בשמי סעודיה יחד עם חיל האוויר המקומי וגם קרוב לעיראק. גם בשבועות הקודמים מפציצים אמריקאים ביצעו המראה חריגה לאזור המפרץ וחברו למטוסים סעודים.