אריק מרטויאן (צילום: באדיבות המצולמים)
הסיוט נגמר. אריק מרטויאן עם משפחתו בנתב"ג | צילום: באדיבות המצולמים

אריק מרטויאן, חייל צה"ל שבמשך חודשיים לא יכול היה לצאת מגבולות ארמניה והיה קיים חשש שיגויס לשירות בצבא המקומי, הצליח לצאת מהמדינה באמצעות קשרים מקומיים - באמצעות מתן אלפי יורו לגורמים שונים. כעת הוא עושה את דרכו לישראל.

מבצע החילוץ של מרטויאן החל בימים האחרונים, לאחר שהתברר שמשרד החוץ ומדינת ישראל לא עושים כמעט דבר לחלצו בחזרה לארץ, והיה קיים חשש אמיתי שגורמים איראניים עלולים לחטוף אותו מהכפר בו שהה בשבועות האחרונים.

"זו בושה שמשרד החוץ ומדינת ישראל לא נקפה אצבע לשחרר אותו. לא היתה לי ברירה אלא להפעיל את כל הקשרים שלי כדי לדאוג שהוא יחולץ מהמדינה. חודשיים הוא תקוע בארמניה ולאף לא איכפת. אז הוצאתי את מבצע החילוץ הפרטי לדרך. נתנו כל מיני 'מתנות קטנות' לגורמים מקומיים כדי שיסייעו בהוצאתו מהמדינה ולהחזירו לישראל לפני שיהיה מאוחר מדי", גילה עורך הדין של מרטויאן, אייל פלטק.

"מבצע חשאי, ללא עזרת מדינת ישראל"

עלות המבצע נאמדת בכמה אלפי יורו, והיא כללה תשלום לפקידי ממשלה מקומיים כדי שיחתמו על הוויזה של מרטויאן כדי שיוכל לצאת מהמדינה. "זה היה מבצע חילוץ חשאי, מורכב ללא עזרה של אף גורם רשמי ממדינת ישראל. המדינה הפקירה אותו ואני ועוד כמה גורמים דאגנו שהוא ייצא משם בריא ושלם ואני שמח שהצלחנו במשימה", הסביר עו"ד פלטק.

אריק מרטויאן (צילום: צילום עצמי)
במדי חיל האוויר. נתקע חודשים בארמניה, חולץ במבצע מתוחכם | צילום: צילום עצמי

כזכור, לפני כחודשיים קיבל מרטויאן, חייל בן 20 המשרת בחיל האוויר, חופשה מיוחדת מצה"ל כדי לערוך ביקור שורשים בארץ הולדתו ארמניה, ממנה עלה לישראל בגיל חמש. בעת כניסתו למדינה נאמר לו שלא יכול לצאת ממנה, כיוון שעל פי החוק המקומי הוא עדיין אזרח ארמני ועליו לשרת כשנתיים בצבא המקומי. מרטויאן ניסה דרך גורמי צבא לקבל עזרה שיסייעו לו לצאת מארמניה בחזרה לישראל. למרות ניסיונות של צה"ל לסייע לחייל, הארמנים התעקשו שהוא לא יוכל לצאת מהמדינה עד אשר ישלים את שירותו הצבאי.

לתמונה נכנס עו"ד פלטק שפנה לחברי כנסת, לשרים, לגורמי צבא בכירים ולמשרד החוץ בבקשה לחלץ את מרטויאן, ונענה שהעניין בטיפול. בפועל התברר, שלמשפחתו של מרטויאן נאמר כי עליה לשכור עו"ד מקומי ולשלם לו כסף כדי לטפל בעניינו. פלטק מספר כי אתמול (ד') בלילה, בדרך לא דרך ובהעברת כספים לאנשים הנכונים בארמניה, קיבל מרטויאן ויזה לצאת מהמדינה לישראל. היום בבוקר יצא מרטויאן מארמניה וטס בטיסה ישירה לסלובקיה.

"הפקירו אותי, אבל אסיים את השירות הצבאי"

"אני שמח ומאושר מאוד שכל זה מאחוריי. אני מאושר לצאת מארמניה ולחזור לישראל. זה היה סיוט של ממש", סיפר מרטויאן בראיון למאקו באמצעות עו"ד פלטק. "כל יום עברתי מכפר לכפר כדי שלא יידעו שאני חייל צה"ל. פחדתי על החיים שלי. לא יכולתי כמעט לעצום עין בלילות. זו מדינה שאני לא מכיר. עצוב לי שזה לקח חודשיים ושבעזרת אנשים טובים אני חוזר  לישראל. חבל שהגורמים במדינה לא עשו כמעט דבר להוציא אותי החוצה. פשוט הפקירו אותי. מאוכזב מאוד מהתייחסות של משרד החוץ. בכל זאת אני חייל של מדינת ישראל לא אזרח שהלך לאיבוד".

לשאלה, האם הוא מתכוון להמשיך לשרת בצה"ל השיב: "אני מתכוון לסיים את השירות הצבאי שלי. אני מתגעגע למדים, לחברים שלי מהיחידה. אני יודע שהצבא ניסה לעזור לי ככול יכולתו ואני מעריך את זה מאוד. אני הכי מתגעגע להורים ולמשפחה שלי שדאגו לי כל הזמן ואני סוף סוף אוכל לפגוש אותם. אני מודה לעו"ד אייל ולחברים שלו שעזרו לי כל הזמן והיו איתי בקשר. הם עשו מה שמדינה שלמה לא עשתה. אני חייב להם המון".

עורך הדין אייל פלטק (צילום: באדיבות עו"ד פלטק)
"לא היתה לי ברירה אלא להפעיל את כל הקשרים שלי". עו"ד פלטק | צילום: באדיבות עו"ד פלטק

עם חזרתו לארץ מרטויאן יתושאל על ידי חוקרי יחידת ביטחון שדה בצה"ל לגבי שהייתו הארוכה בארמניה, והאם יצר קשר כלשהו עם גורמים עויינים או מקומיים בנוגע לשירותו בצבא. בצה"ל הבטיחו לו שלא יועמד לדין בגין עריקות, והוא יקבל חופשה בת כמה ימים כדי להירגע ואז יחזור ליחידתו. "אני כבר מחכה לנחות בישראל, לחבק את המשפחה והחברים. אני רוצה לנוח כמה ימים, לנקות את הראש מההרפתקה שעברה עליי ולחזור שוב ללבוש מדים של צה"ל", סיכם מרטויאן את החוויה שעבר, טרם שב לישראל.

הוא אמור לנחות בשעות אחר הצהרים בישראל.