חייל מכה חייל
הצליח להגיע באין מפריע למקלחות ולדקור קשה שני חיילים (אילוסטרציה) | צילום: רועי ברקוביץ'

תחקיר של אירוע דקירה חמור שהתרחש בכלא 4 - ולא פורסם בכלי התקשורת - חושף כשלים חמורים בהתנהלות המתקן. גורמים במשטרה הצבאית טוענים כי בצה"ל ניסו להסתיר את האירוע "ולהוריד מהחומרה שלו", וזאת למרות ששני חיילים נפצעו קשה בתקיפה. על פי הגורמים התחקיר שנעשה היה שטחי מדי והאחראים למחדלים, שעדיין קיימים, לא נענשו. בנוסף ישנה טענה על צפיפות חמורה במתקן שפוגעת בשמירה על נהלים ובשמירה על חייהם של העצורים והמד"כים (מדריכי כלואים): "יש סיכוי גבוה שיהיה נפגע נוסף, זה עניין של זמן", אמר קצין במשטרה צבאית.

מתחקיר האירוע ועדויות החיילים עולה כי ב-2 למרץ, ערב יום שבת התרחשה תקרית אלימה וחמורה בכלא. "בערך ב-12 בלילה מ' (השם המלא שמור במערכת) הלך למקלחות של פלוגה א', שם היו נ' ו-א'. הוא הלך לשם אחרי שהצליח לקחת בקבוק זכוכית של יין קידוש ואז הוא נכנס למקלחות ושבר את הבקבוק על הראש של אחד משני החיילים. אחרי זה הוא דקר עם הבקבוק את החייל השני בגב ואז שוב דקר את החייל הראשון ברגל".

כתוצאה מהמעשה שני החיילים פונו לבית החולים עם פציעות חמורות ונגד החייל הדוקר - שהלך לישון לאחר המקרה כאילו כלום לא קרה - נפתחה חקירת מצ"ח. "הוא תקף אותם בטרוף, ממש בהתקף של זעם", מספרים חיילים המשרתים בכלא 4. "כנראה שהוא חשד שהם עובדים עם המודיעין ובגלל זה הוא עשה את זה".

כלא 4
גורמים בכלא: "התחקיר לא רציני"

במשטרה הצבאית פתחו בחקירת האירוע, אולם לדברי גורמים בכלא התחקיר "לא מעמיק" ולא התייחסו בצורה רצינית למסקנות. קצין בחיל הוסיף: "העדיפו לכסת"ח את מה שהיה שם כי זה עד לרמה של מפקד הכלא". יש לציין שלמרות שהיו עדים לאירוע, מ' מכחיש את המעורבות שלו בדקירה של החיילים העצורים.

התוקף – בן למשפחת פשע מוכרת

האירוע כאמור לא נחשף עד עתה, ולדברי חייל המשרת בכלא ומכיר את פרטי החקירה, זאת אחת הסיבות שהחייל המואשם בתקיפה לא יקבל עונש מתאים. "ממה שהבנתי מהתקדמות החקירה הוא הולך לצאת מזה ממש ממש בזול וזה בגלל שאין חשיפה תקשורתית ובגלל שבאירוע הזה היו מלא כשלים של הכלא. זה מתחיל מהבקבוק זכוכית שנשאר במחלקה והעובדה שיש שם שטח ריק בלי מצלמות, וגם מבחינה מודיעינית שלא עלו על זה לפני שזה קרה".

מתברר ש-מ' התוקף בכלל לא היה אמור להיות עצור בפלוגה א', שהיא פלוגה לחיילים עם בעיות קלות. "הוא היה צריך להיות בפלוגה ב' או ג' שם שמים את החיילים שעצורים על עבירות קשות ויש להם בעיות אלימות ומשמעת". עוד עולה כי עברו הפלילי של מ' ידוע, כמו גם העובדה שהוא בן למשפחת פשע מוכרת מהדרום. "רק זה היה אמור להדליק למודיעין של הכלא נורה אדומה, זרקור אדום", אמר קצין בחיל והוסיף, "לא יכול להיות שחייל כזה הגיע לפלוגה א ומחדל נוסף זה שהמודיעין, שזה תפקידו, לא הצליח לסכל את הדקירה".

חייל נוסף המשרת בכלא 4 הוסיף: "התייחסו לחלק מהליקויים בתחקיר אירוע אבל לא התייחסו לזה. בכלל שפטו שניים שלא קשורים לכשלים ונתנו להם עונשים ממש קלים". לכך מוסיף הקצין איתו שוחחנו: "זה באמת נראה כאילו מישהו שם מפחד מהייחוס המשפחתי של אותו חייל. וזה מוביל לעוד ועוד בעיות".

"הצפיפות בכלא מובילה לסכנת חיים אמיתית"

האירוע הקשה הוביל לשורה של כשלים, חוסר מידע מודיעני כולל כזה שיסכל את התקיפה, שטחים מתים של המצלמות וחמור לא פחות הפקרה של בקבוק זכוכית, שזה דבר שעליו מקפידים מאוד בכלא צבאי ובכלל. אולם לדברי כל הגורמים איתם שוחחנו המחדל החמור והבסיס להכל זה הצפיפות בכלא. "הסיבה שמ' היה בפלוגה א' זה רק בגלל שאין מקום בכלא. הוא לא הבעייתי היחיד שנמצא בפלוגה א' וגם לפניו היו הרבה. כשאין מקום אז אין מקום אבל החיבור בין חיילים די רגילים לעבריינים של ממש בעייתי ומסכן חיים".

הקצין איתו שוחחנו הוסיף באופן נחרץ: "דבר ראשון צריך לטפל בכשלים האלה ומהר, לפני שעוד מישהו ייפגע וחלילה ימות, ואנחנו מדברים פה על כל הרמות הפיקודיות בכלא ומעל. במקביל חייבים לטפל גם בצפיפות. חשוב להבין שבכלא צבאי יש חיילים שהם לא עבריינים, נפקדים או עריקים בגלל מצב כלכלי וכאלה. הם הכי פגיעים ואסור להגיע למצב ששמים אתם פצצות מתקתקות. אני באמת מקווה שאף אחד אחר לא יפגע שם באופן חמור, אבל לצערי אני מכיר את המצב ויודע שזה עניין של זמן".

המידע הגיע באמצעות אפליקציית סקופר.