כוח משימה מיוחד של 'ספצנאז' – יחידת העילית של צבא רוסיה וצנחנים רוסים, ערך לאחרונה תרגיל צניחה בגובה רב ממטוסי IL-76 באזור הארקטי. על פי הפרסומים ברוסיה חלק מהלוחמים קפצו מהמטוס בגובה של 33,000 רגל. נראה שמדובר בהפגנת כוח של הצבא הרוסי שהציג יכול לשלוח במהירות כוחות מיוחדים גם לאזורים מרוחקים ומאתגרים.

"לראשונה ביצענו צניחה קבוצתית בתנאים ארקטיים מגובה של 10,000 מטרים (32,808 רגל) תוך שימוש בציוד חמצן ובהמשך, ביצוע של משימות קרביות", הכריז סגן שר ההגנה שנכח בתרגיל. לטענתו "אף אחד לא עשה את זה לפנינו".

התרגיל הרוסי נמשך שלושה ימים במהלך השבוע שעבר באזור הארקטי שבצפון רוסיה. כוחות הספצנאז של הצבא ושל שירות הביטחון הפדרלי, מה שהיה מוכר בעבר כ- KGB שיתפו פעולה בתרגיל, במהלכו ביצעו צניחה חופשית.

כשהגיעו לקרקע הקפואה, יחד עם אופנועי שלג ומטוסים ללא טייס, ביצעו פשיטה על "בסיס מחבלים" ותאי "טרור" של מדינות זרות, שזה הכינוי הרוסי ליחידות מיוחדות של מדינות מערביות.

משרד ההגנה הרוסי פרסם מספר סרטונים שגם הופצו בכלי התקשורת המרכזיים במדינה, שם ניתן לראות את הכוח שבתחילה מתארגן לטיסה ואז את הקפיצה מהגובה האדיר. כדי לא להתגלות הם נופלים חופשי עד לגובה של כ-3,000 רגל ורק אז פותחים את המצנחים שמאפשרים להם לנווט עצמם ליעד.

יש כמה חלקים שהרוסים החליטו להסתיר בשל סודיות, נראה שחלק מהם זו ההצנחה של אופנועי השלג, ההתארגנות ובהמשך איסוף הצנחנים על ידי אותם כלים.

גם לאופנועי השלג יש כוח אש, שלא נראה בסרטון, אחרי שהצבא רכש משגרי טילים שניתן להתקין עליהם. כמו כן, ניתן לראות גם אמצעים שדי ברור שלא הוצנחו מהמטוס, כי אם פגשו את הלוחמים על הקרקע.

בתרגיל השתתפו כאמור יחידות ספצנאז המפורסמות של רוסיה, מאומנות, שזוכות לציוד האיכותי ביותר. הוא נועד להעביר מסר ברור בדבר היכולת של הרוסים להגיב במהירות, כולל מקרים בהם כוחות מיוחדים או יחידות מודיעין צצים לפתע באזורים מאתגרים שבתחומי המדינה הרוסית.

צבא רוסיה מנהל תרגילים מוצנחים באזור הארקטי מאז שנת 2014 כאשר בשנים אלה גם בוצע רכש של אמל"ח שנועד לשפר את היכולות שלהם באזור. רוסיה השתמשה בצנחנים והספצנאז שלה בכמה עימותים שניהלה בשנים האחרונות. לרוב הם פשטו ראשונים והכניסו את הצבא הגדול לזירת הלחימה.