פינוי אזרח שחתך את ידו (צילום: דובר צה"ל)
פינוי תוך 45 דקות - לא עניין של מה בכך | צילום: דובר צה"ל

באזור רצועת עזה, בו בסיסי הצבא משובצים בין הקיבוצים והמושבים, קורה לא פעם שכוחות הצבא נקראים להעניק סיוע לאזרחים, גם כשלא מדובר בנסיבות מבצעיות. אתמול (שלישי) כוחות הרפואה באזור כרם שלום, עברו בוקר כזה.

"היה בוקר קצת לא שגרתי", מספר סגן ד"ר נאדר רחאל, הרופא של הגדס"ר הבדואי הפועל כיום ברצועת עזה. "היה לנו פצוע שהוא אזרח. הצוות הרפואי של הגדוד קיבל דיווח על אזרח פצוע במסוף כרם שלום. קפצנו תוך דקות ספורות היינו בין הראשונים שהגיעו". בכרם שלום, הצוות הרפואי פוגש אזרח שעובד במקום לאחר שעבר תאונת עבודה. "הוא עבד עם מסור, נפצע בפנים ובחזה והיה לו פצע עמוק ביד שמאל", מספר ד"ר רחאל.

עוד בנושא:
חיילי גולני הצילו חקלאי שלקה בליבו כאשר חרש את השדה

"הונח לו חסם עורקים, הוא קיבל נוזלים, עברנו על כל הסכמה. הכי חשוב שעבדנו על פי עקרון הפינוי המהיר", מתאר ד"ר רחאל. אחרי הפרוצדורה הזו, שבמהלכה האזרח גם מקבל זריקת מורפיום להרגעה, האזרח מובהל באמבולנס של הגדס"ר למנחת האוגדתי שם חובר אליו כח של 669 שמפנה אותו באמצעות מסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע. "כל זה לקח 45 דקות שזה המינימום של המינימום", ד"ר רחאל מספר בגאווה. בסורוקה, האזרח עבר ניתוח במשך כמה שעות, ובסופו מצבו יוצב.

"הפרמדיק שלי, שוהם שבת, הוא זה שנתן את הטיפול", מספר ד"ר רחאל. "הוא תפקד כמו שצריך הוא אדם קר רוח ומקצועי. זה לא משהו מובן מאליו. הרבה אנשים נלחצים במצבים כאלה. טיפלנו בהרבה מקרים ותרגלנו הרבה מקרים. אנחנו מתרגלים הרבה בתיאום עם החטיבה וזה עוזר. כשאתה פוגש את זה על אמת, הכל נראה יותר קל".

"בגזרה שלנו יש הרבה ישובים והאינטראקציה שלנו איתם היא טובה. אנחנו מספקים טיפול חירום להרבה אנשים. בכל מקרה חירום באזור אנחנו הראשונים שמוקפצים, בין אם זה מעבר כרם שלום, בין אם זה הרבש"צים. חשוב לי לציין שאנחנו רואים בטיפול באזרחים כפריבילגיה. אנחנו שמחים שהיינו שם, שנתנו את הטיפול הטוב ביותר ושהצלנו חיים".

>> צפו: כך יחידת הלוט"ר הצה"לית משחחרת בני ערובה