כמות הציוד שנחתה במטוסי האיליושין 76 של רוסיה עם כוח החלוץ להכנת הביקור של ולדימיר פוטין בישראל, כללה לימוזינה משוריינת ונראתה לרבים חסרת פרופורציות, בהתחשב בעובדה שמדובר בביקור של יום אחד.

אבל ב-SBP יחידת האבטחה הנשיאותית הרוסית, לא לוקחים סיכונים וכל יציאה של פוטין מהמדינה היא הפקת ענק. היחידה הוקמה זמן קצר אחרי קריסת בריה"מ ופועלת תחת שירות האבטחה הפדרלי של רוסיה – FSO - הגוף שאחראי על אבטחת בכירי הממשל הרוסי, הקרמלין ותשתיות נוספות.

שירות האבטחה של הנשיא הרוסי מונה לבדו כ-9,000 בני אדם במגוון של תפקידים מהם 850 אנשי אבטחה ישירים. יחידת האבטחה מחולקת לכמה יחידות שלא כולן זוהו ורובן חשאיות. החלוקה היא לפי מעגל שני ושלישי, מבנים בהם הנשיא מתגורר או עובד והיחידה שנמצאת במעגל הראשון שמקיף אותו. 

ולדימיר פוטין (צילום: מיכאל קבקייב)
הרכבת האווירית שהביאה את פוטין לארץ | צילום: מיכאל קבקייב

בנוסף ישנה יחידת מודיעין שתפקידה לרכז ולנתח את כל האיומים על הנשיא ויחידה שמנתחת פרופילים של גורמים עוינים. שתיהן מעבירות את התוצרים שלהן ומתדרכות את אנשי האבטחה.

אנשי יחידת המודיעין נבחרים בקפידה מיחידות המודיעין של הצבא וה- FSB - המקביל הרוסי למוסד או ה- CIA. הם מגיעים עם ניסיון משמעותי ואז עוברים הכשרה ארוכה בתחום.

אנשי יחידת האבטחה הנשיאותית היו בין הראשונים שהגיעו לישראל. עוד ברוסיה הם אספו מידע על סוג האנשים והתרחישים שיכולים לאיים על פוטין. נציגים של יחידת נוספות היו בקשר עם שירותי הביטחון הישראלים.

המאבטחים עצמם מגיעים לרוב מה"ספצנאז" היחידות המובחרות של רוסיה, אולם אחד ממקורות הגיוס המשמעותיים ביותר באופן מסורתי הוא יחידות הצנחנים והנחתים. תקופת ההכשרה של אנשי האבטחה נמשכת כשמונה חודשים. המאבטחים מתמחים בלוחמה מטווח קרוב, קרב מגע, ירי באקדחים ועוד. 

ספצנאז (צילום: systemaspetsnaz.com)
מגיעים משם ומתמחים באקדחים. הספצנאז הרוסי | צילום: systemaspetsnaz.com

את נשיא רוסיה מלווים תמיד עוד צוותים מקצועיים, בהם אנשי חבלה שמומחים באיתור ונטרול מטענים, כלבנים, יחידה טקטית של לוחמים חמושים ברובי סער וציוד לחימה. אלו נעים ברכבי השיירה כאשר בניגוד למאבטחים בחליפות השחורות הם נסתרים מהעין ויצאו מכלי הרכב רק בתרחישי קיצון. ניתן להעריך שהשירות מפעיל גם צלפים.

לפחות על פי כלי התקשורת ברוסיה, היחידה הצליחה לסכל ניסיון התנקשות בנשיא בשנת 2000. אחד נוסף סוכל בשנת 2012 אז נעצרו שני אזרחים צ'צ'נים עם חומרי נפץ. עוד טענו שם שהצליחו לסכל מזימה להתנקשות בנשיא שרקמו אזרחים איראנים.

בעבר הגוף הזה נחשב לאחד מהעוצמתיים ביותר ברוסיה. כזה שהחזיק נכסים בשווי מיליארדים ויכול היה לחקור את מי שהוא רוצה, מתי שהוא רוצה ובלי צווים. אפילו היה להם חשבון בנק משלהם והיו כפופים ישירות לנשיא.

מאז הוא הוסדר בחקיקה שניתן להגדיר דמוקרטית יותר אבל לכולם ברור שהם נאמנים לוולדימיר פוטין ולא למוסד נשיא רוסיה. את זה הבינו כולם כאשר ב-2008 פוטין התמנה לראש ממשלה ודמיטרי מדבדב מונה לנשיא. אנשי היחידה המשיכו לאבטח את פוטין עד שחזר לתפקיד ולא את מי שהחזיק בתואר נשיא המדינה.