סרטון שצולם על ידי מטיילים באזור דרום הר חברון מעלה ספק באפקטיביות של גדר הביטחון. בסרטון, הנמשך 5 דקות, נחשף כיצד קבוצות של שבח"ים (שוהים בלתי חוקיים) עוברים באין מפריע דרך פרצה בגדר, הלוך ושוב משטחי הרשות הפלסטינית לישראל ובחזרה. הפרצה אגב, ממוקמת במרחק של כקילומטר מעבר יתיר הצה"לי.

מעבר שבחים הצד הפלסטיני (צילום: צילום מסך)
הצד הפלסטיני - על החמורים ממוקמים תצפיתנים | צילום: צילום מסך

"מה שראינו שם זה מבצע לתלפיות. מגיעים שני ילדים על חמורים, הם היו התצפיתנים. אני לא יודע מאיפה זה בא לי, אני אומר לחבר'ה 'אלו תצפיתנים על חמורים'", מספר אבי, מטייל שעבר עם מספר חברים באזור. "אחרי שהם תצפתו שם, ראינו מהצד השני של הגדר טנדר מלא שב"חים. מהצד השני, הישראלי, טס למקום רכב פרייבט לבן ואז אתה רואה את השב"חים מהצד הפלסטיני עוברים את הגדר בריצה, אפילו לא בכפיפה, עוברים את שלושת הגדרות, רצים אל הפרייבט, מהפרייבט יוצאים שב"חים אחרים ועושים החלפות".

מעבר שב"חים (צילום: צילום מסך)
השב"חים עוברים בקלות את הגדר, גם בלי להתכופף | צילום: צילום מסך

כפי שמסביר אבי, הגדר מורכבת משתי גדרות רשת וגדר תיל אחת, כאשר בכל אחת מהן הייתה פרצה שאפשרה לשב"חים לחצות את הגדר בקלות. "צ'יק-צ'ק. עוד לא אמרת ג'ק רובינזון והם עפו פנימה לישראל". הסרטון צולם ביום שבת, כאשר בזמן הקצר שאותה קבוצת מטיילים שהתה במקום נעשו שלוש החלפות של לא פחות משש קבוצות שב"חים שחצו את הגדר לשני הכיוונים.

מעבר שבחים הצד הישראלי (צילום: צילום מסך)
כך נראית ההחלפה | צילום: צילום מסך

צה"ל לא היה שם

פרויקט גדר הביטחון הוא פרויקט שהתחיל במהלך האינתיפדה השניה כאשר עלה הצורך ליצור חיץ שימנע מפעילי טרור לעבור משטחי הרשות הפלסטינית לבין שטחי ישראל. עד הקמת הגדר, אזור דרום הר חברון היה שטח מעבר נגיש ונוח לפעילי טרור ששולחו מהגדה אל עבר העיר באר שבע. הפרצה שמוצגת בסרטון והיעדר כוחות צה"ל באזור סביב ההתרחשות הבעייתית, מעלה תהיה ולא מעט ספקות באשר לאפקטיביות של הגדר הזו היום, כמה שנים אחרי. "מישהו אחראי לזה, מישהו מתעלם מזה ומישהו עושה צחוק מאתנו", זועם אבי.

בהסתכלות על השתלשלות האירועים ביום לאחר מכן, האירוע נראה חמור אף יותר. ביום ראשון האחרון, יום לאחר שצולם האירוע, נערך באזור מרדף משטרתי אחר רכב מלא שב"חים. במהלך המרדף, הרכב עם השב"חים התנגש חזיתית ברכב שבו נסע ינון לבנון (29) אזרח ישראלי מהישוב סוסיא אשר נהרג באותה התאונה. כפי שנראים הדברים בסרטון, לא מן הנמנע שהרכב הפוגע היה חלק מאותו מבצע חילופי עובדים. לכך נוספת גם העלאת הכוננות של משטרת ישראל במחוז ירושלים מחשש לפיגועים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל פועלים כל העת למיגור תופעת השוהים הבלתי חוקיים היוצאים מאזור יהודה ושומרון בכלל ומהאזור המדובר בפרט. באזור זה תוגברה פעילות צה"ל, הן במישור הגלוי והן במישור הסמוי, על מנת למנוע פריצות בגדר הביטחון ולמנוע פעילות בלתי חוקיות לכלל סוגיה. כמו כן, יש להדגיש כי מושקעים באופן שוטף משאבים רבים לתיקון נזקי הגדר הנגרמים מפגיעתם של השוהים הבלתי חוקיים".

>> מחדל: 150 חיילים שלקו בדלקת ריאות ושפעת קשה חיכו שש שעות כדי לקבל טיפול