רימון בקרית גת (צילום: משטרת ישראל)
רימון. אילוסטרציה | צילום: משטרת ישראל

אליהו ביתאן, שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, גזר לאחרונה שנה וחצי מאסר בפועל על לוחם בגדוד החרדי "נצח יהודה". הלוחם הורשע בגניבת שבעה רימונים מהבסיס בו שירת.

י', תושב אשדוד בן 21, ביצע את הגניבה לפני כשנה וחצי מבסיס 'נווה יאיר'. הוא הכניס את רימוני יד והלם לתיקו במטרה למכור אותם, ככל הנראה לגורמים עבריינים. לאחר שהגיע מידע על הגניבה לבלשי תחנת משטרת אשדוד, הם פשטו על ביתו ומצאו את הרימונים הגנובים.

י' הודה בחקירתו בגניבת הרימונים ופרקליטות מחוז הדרום הגישה נגדו כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. במהלך המשפט חתמו פרקליטו של י' והתובע על הסדר טיעון לפיו הוא יורשע בעבירת גניבת הרימונים וכל אחד מהצדדים יוכל לטעון לגבי מידת העונש הראויה להיגזר עליו.

שירות המבחן הגיש המלצה לבית המשפט לא לגזור על י' עונש מאסר בפועל אלא להסתפק בעבודות שירות כדי שיוכל להשתקם. הוא ביקש להתחשב בנסיבות חייו של החייל, בעובדה שנקלע לחובות כספיים ובכך שהתעקש להמשיך לשרת כלוחם. י' טען שנהג בקלות ראש בכל הנוגע להוצאת ציוד צבאי מבסיס וכיום הוא מבין שזה דבר חמור.

התביעה ביקשה לגזור על י' עונש מאסר בין שנה וחצי לשלוש שנים בגלל שאת מעשיו ביצע מתוך בצע כסף, ושיש להגן על הציבור מפני עבריין מסוג הזה, ללא קשר לנסיבות חייו.

סנגורו של הנאשם ביקש מבית המשפט לאמץ את המלצת שירות המבחן בגלל שהחייל נמצא בתהליך שיקום ושהוא לקח אחריות על מעשיו והוא נאלץ לגנוב את הרימונים בגלל המצב הכלכלי הקשה בביתו (אביו מקבץ נדבות). עוד נטען, שבגיל צעיר י' היה מעורב בתאונת דרכים והוא חויב לשלם פיצויים.

השופט ביתאן ציין בגזר הדין כי במידה והרימונים היו נמכרים לגורמים שונים הם היו גורמים נזק לבני אדם ורכוש. הוא דחה את המלצת שירות המבחן והדגיש שגניבת נשק מהצבא מחייבת ענישה מרתיעה. "הצבא סומך על חייליו שינהגו בנשק ובתחמושת באחריות ובזהירות המתבקשות ובוודאי שלא ישלחו בהם את ידם. אולם לדאבון הלב, גניבת נשק ותחמושת צה"ליים בין ישירות על ידי חיילים ובין על ידי אחרים בעזרת חיילים הפכה לחזון נפרץ", ציין השופט.

השופט הדגיש בגזר הדין כי עם כל הכבוד לנסיבות חייו של י', ככל שמדובר בגניבת נשק צה"לי ההתחשבות תפחת עד לאפס. השופט כאמור גזר על י' שנה וחצי מאסר בפועל ושנה מאסר על תנאי.